Isaseid eostatakse emastest rohkem, kuid neist jäävad vähemad ellu, nii et loomulik sugudevahekord sünnihetkel kõigub üks-ühe kandis. Teadlased on ammu juurelnud, mis võib selles vahekorras kõikumisi põhjustada. Kas naise organism töötleb seemnerakke või hülgab teatud embrüosid, et toota külluseperioodil rohkem poegi ja halvematel aegadel rohkem tütreid, kuna emased elavad suurema tõenäosusega puberteedieani ning neil on kergem partnerit leida? Tõendid vihjavad sellele, et pärast traumaatilisi sündmusi sünnib vähem poisse.
Uuringuseeria, mis analüüsis sünnistatistikat Kobes pärast 1995. aasta maavärinat ning New Yorgis pärast 9/11 rünnakuid, näitas, et sündivate beebide sugudevahekord kaldus neis piirkondades tüdrukute kasuks. Trauma võib raseda naise organismi panna tootma ülemäärast kortisooli, mis sandistab isase, nõrgema embrüo.“pärast traumaatilisi sündmusi sünnib vähem poisse” Kuna loodus võib vahel lapseootel vanematele pettumust valmistada, on süsteemiga mängimisest suur äri saanud. Y-kromosoomi kandvaid seemnerakke peetakse üldiselt kiiremaks, kuid hapramaks. Sellepärast soovitab dr. Landrum Shettles, raamatu „Kuidas oma lapse sugu valida” kaasautor, et poega sooviv mees peaks oma spermat ladestama emakakaelale võimalikult lähedale.
Uurijad on üritanud seemnerakke ka tsentrifuugides keerutada, et Y-kromosoomi kandvad rakud tihkematest X-iga varustatud rakkudest eraldada – viimased peaks väidetavalt põhja vajuma.