Harjumaal paigaldati ehitusobjektil 3,5 meetri kõrgusel räästaplekki. Töötaja ei kandnud kaitsekiivrit ega kukkumiskaitsevahendeid, mistõttu oleks õnnetuse korral tagajärjed võinud olla väga kurvad. Sel korral pääses töötaja õnneks eluga, sest Tööinspektsioon peatas töö enne, kui midagi tõsist sai juhtuda. Tööandjale esitati ka ettekirjutus sunniraha hoiatusega 1000 eurot.
Ehitussektoris toimunud tööõnnetuste peamiseks põhjuseks on just kõrgustest kukkumine. Pea kõiki selliseid õnnetusi on võimalik ära hoida, kui tööandja ja töötaja suhtuksid kõrgustes töötamisel ohutuse tagamisse suurema tõsidusega. Õnnetuste tagajärjel võib tubli töötaja olla pikka aega töölt eemal, mistõttu on ohutuse tagamine elementaarne ja oluline mõlemale osapoolele.
Sel aastal vaatles Tööinspektsioon 169 ehitusplatsi, et ennetada kõrgustest kukkumisega seotud raskeid või surmaga lõppenud tööõnnetusi. Viimati juhtus traagiline õnnetus selle aasta 26. augustil, kui inimene kukkus 11 meetri kõrguselt alla ning hukkus. Seda õnnetust oleks saanud vältida, kui oleks kasutatud nõuetekohaselt turvavarustust.
Kontrolli käigus avastati 25 objekti, kus ei kasutatud redelit nõuetele vastavalt. Näiteks olid redelid puidust ise ehitatud või libisemise takistamiseks kinnitamata. Sellistel juhtudel nende kasutamine keelati.
Jätkuvalt on probleeme ka kaitsekiivri kasutamisega – puudusi esines 49-l ehitusobjektil. Kiivrid on küll töötajatele antud, aga neid ei taheta kanda, sest nendega on teatud asendis ebamugav töötada. Lahendusena soovitas Tööinspektsioon tööandjal hankida lõuaaluse kinnitusega kaitsekiivrid.
Vaata üle, kas sinu töökohas on need ohutusmeetmed rakendatud:
- ohualad eraldatud, märgistatud ja vajadusel piiratud
- tellingud kontrollitud
- redelid turvalised (mitte ise puidust ehitutud) ja korrasolek kontrollitud
- isikukaitsevahendid olemas ja kasutusel (kiiver peas, kaitsejalanõud jalas)
- kukkumiskaitsevahendid olemas, korrektsed ja kasutusel (turvarakmed)
- tööohutusplaan ajakohastatud
Tööinspektsioon pakub võimalust kutsuda ettevõttesse töökeskkonna konsultant, kes annab nõu, kuidas töökeskkonda töötajate tervist säästvamaks muuta. Selleks tuleb saata e-kiri aadressile ti@ti.ee. Rohkem infot saab Tööinspektsiooni infotelefonilt 640 6000 või kodulehelt www.ti.ee. Ettevõttele on konsultandi teenus tasuta