Valu põhjustab iga ärritus, mis on võimeline kahjustama organismi kudesid.
Oslo ülikooli professori Harald Breivik avaldas artikli uurimusest, mis viidi läbi 16 Euroopa riigis ja mille käigus koguti telefoniküsitluse teel andmeid mõõduka või tugeva valu esinemise kohta viimase 6 kuu vältel 3000 üle 18-aastaselt isikult.
Uuringu tulemustest selgus, et Euroopas esineb kroonilist valu ligikaudu 1/5 (19%-l) täiskasvanutest. Norras, Poolas ja Itaalias kannatab kroonilist valu üks neljandik täiskasvanud elanikest. Kõige paremas seisus on eurooplastest hispaanlased, kroonilist valu kannatab neist ainult 11% küsitletutest.
Üllatavaid tulemusi saadi kroonilise valu kestvuse kohta: keskmiseks valu kestvuseks oli 7 aastat, kuid 21% küsitletutest oli tugevat valu kannatanud juba üle 20 aasta. 90% küsitletutest väitsid, et nende valu tugevust ei ole kunagi hinnatatud ühegi skaala järgi ja ainult 2% küsitletutest olid käinud valuravi arsti konsultatsioonil.
Kuidas mõjutab krooniline valu inimeste elukvaliteeti?
20% valu kannatajast kaotab oma töö
Töötavad haiged peavad igal aastal olema haiguslehel rohkem kui 15 tööpäeva
20% valu kannatajast on diagnoositud depressioon
Ligikaudu 40% peavad piirama oma igapäevaseid toimetusi
20% valu kannatajast tahaks vahete-vahel pigem olla surnud
Miks siis on nii, et inimesed ei pööra oma valudele ja kaebustele piiisavalt tähelepanu? Kas põhjuseks on vähene teadlikkus, hirm arsti juurde minna või mingi muu faktor? On ju teada, et haiguse varases staadiumis on ravi tulemused paremad, mitu aastat kestnud valu korral muutub ravi järjest keerukamaks ja vähemtõhusamaks. Lisaks toob valu kui probleemi eitamine kaasa peresuhete halvenemise, tülid töökaaslastega ja negatiivse hoiaku kogu ühiskonna suhtes.
Valu vastu aitavad ravimid
On tähtis teada, et tänapäeval on olemas efektiivsed ravimid, mis vähendavad valust tingitud vaevusi juba paari nädalase tarvitamise järel.
Nn “valuvaigistid” parandavad haigete elukvaliteeti, inimeste toimetulekut oma igapäevaelu toimingutega ja pikaajalisel kasutamisel püsib kuni 70%-l haigetel saadud raviefekt stabiilsena või isegi suureneb.
Ligikaudu 30 miljonit inimest tarvitab maailmas iga päev valuvaigisteid. Seega ei lepi inimesed enam valu kui paratamatusega. Meditsiini areng on parandanud inimeste hakkama saamist kroonilise valu ning sellest tingitud stressi ja elukvaliteedi langemisega.