Euroopa Komisjon avaldas hiljuti raporti, milles soovitatakse ametlikult alustada liitumisläbirääkimisi mitme Euroopa riigiga, näidates sellega Euroopa Liidu (EL) laienemispoliitika uut dünaamilist suunda. Komisjon esitab soovitused alustada kõnelusi Ukraina ja Moldovaga, rõhutades samal ajal Bosnia-Hertsegoviina valmisolekut alustada sarnast protsessi, tingimusel, et nad jätkavad reformide rakendamist ja vastavad EL-i liitumiskriteeriumidele.
Komisjon tunnustas eriti Ukrainat, mis, hoolimata tohututest raskustest, mis tulenevad otsesest sõjalisest konfliktist Venemaaga, on suutnud teostada muljetavaldavaid reforme, nagu näiteks konstitutsioonikohtu reformimine, korruptsioonivastaste meetmete tugevdamine ja oligarhide võimu piiramine. Ukraina pühendumust näitab ka see, et nad on täitnud 90% eelmisel suvel antud reformiülesannetest. Ursula von der Leyen, Euroopa Komisjoni president, kiitis Ukraina saavutusi ning tunnustas riiki selle püüdluste eest integreeruda tihedamalt Euroopaga isegi sõja ja suurte väljakutsete keskel.
Moldova on samuti teinud märkimisväärseid edusamme, eriti õigusreformide valdkonnas, ning võitleb aktiivselt korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevuse vastu. Kuigi Moldova ei ole sõjaolukorras, on selle demokraatia ja majandus tugevalt mõjutatud Ukraina konfliktist, eriti seoses energiakatkestuste ja põgenike vastuvõtmisega.
Bosnia-Hertsegoviina puhul tõi komisjon esile poliitilisi ja õiguslikke edusamme, sealhulgas uue valitsuse kiire ametisseastumise ja pühendumise EL-i liitumiseesmärkidele. Sellegipoolest on mureid, mis puudutavad mõnede seadusvastaste aktide vastuvõtmist Bosnia serblaste vabariigis, mis võivad takistada edasist integratsiooni.
Mis puutub Gruusiasse, siis Euroopa Komisjon toetab riigi püüdlusi liituda EL-iga, kuid rõhutab vajadust kaasata rohkem opositsiooni ja kodanikuühiskonda ning teostada soovitatud reforme, nagu näiteks parlamendi töö parem järelevalve ja korruptsioonivastase võitluse tõhustamine.
Komisjoni ettepanekud kajastuvad laienemispaketis, kus hinnatakse kõikide kandidaatriikide, sealhulgas Albaania, Bosnia, Montenegro, Põhja-Makedoonia, Serbia ja Türgi ning uute riikidena Ukraina, Moldova ja Gruusia edusamme EL-i liikmestaatuse suunas. Otsused liitumiskõneluste alustamise üle jäävad Euroopa Ülemkogu kätesse, kes koguneb teemat arutama selle aasta detsembris.