“Koolitöötajatel pole võimalik tegeleda korraga terviseameti ülesannetega, õpetada koolides ja anda haridust ka koduõppel olevatele õpilastele. Kui hakkab kasvama nakatumiste arv, siis muutub õppeprotsess võimatuks,” ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, kelle sõnul otsustati koos koolidirektoritega, et pealinna koolide 4.-8. klasside õpilased jäävad koduõppele ka järgmisel nädalal.
Kõlvarti sõnul ei ole olukord läinud nädalaga paremaks. “Sõltumata valitsuse meetmetest halveneb olukord veel kahe nädala jooksul,” lausus ta. “Juba eilses uues riskimaatriksis oli nakatumiste prognoos 2500 nakatunut päevas, novembri lõpuks võib olla 3000 nakatunut päevas.”
Koolikollete arv kasvab
Kõlvart ütles, et haigus levib peres, kodus ja koolis. “Järgmiseks kohaks on ilmselt töökeskkond, sest kui laps toob haiguse koju, siis viivad lapsevanemad omakorda selle tööle,” rääkis ta. “Üldine olukord mõjutab koole. Juba praegu näeme, et kollete arv kasvab. Kui eelmisel nädalal oli 48 kollet, siis tänaseks on juba 53. 70% kolletest üle Eesti on koolides.”
“Ja miks koolijuhid toetavad distantsõpet? Sest neil on piisavalt vastutust üldist olukorda hinnata. Ja neil on ka sotsiaalset närvi,” ütles Kõlvart, lisades, et juba alates septembrist on just haridustöötajad täitnud suuresti terviseameti rolli ehk on tuvastanud nakatunuid ja tegelenud nakkuskolletega.
“Koolitöötajatel pole võimalik tegeleda korraga terviseameti ülesannetega, õpetada koolides ja anda haridust ka koduõppel olevatele õpilastele,” märkis Kõlvart.
Kõlvart tõdes, et pealinnas on ka kaks kooli, kes jätkavad kontaktõppega. “Ja praeguses kriisiolukorras me kindlasti ei hakka sõdima koolidega, kes on otsustanud teistmoodi. Ja õiguslikult ongi see kooli otsus, kuigi vastutuse võtab ikkagi linnavalitsus,” ütles ta.
Eesmärgiks on vältida 100-protsendilist distantsõpet
Kõlvart rõhutas, et sildistamine ei aita praegu kedagi. “Meie eesmärk on pingutada selle nimel, et 100-protsendilist distantsõpet ei tule, kuigi lootus selleks pole eriti suur,” ütles linnapea, lisades, et linnavõim ootab otsuseid ka riigi poolt.
“Küll aga võtame me kasutusele ennetusmeetmed, mille hulka kuulub osaline distantsõpe kas rotatsiooniga või lähtuvalt vanuserühmast – seda me hakkame vajadusel otsustama ka edaspidi. Eelkõige usaldame me antud küsimuse koolidirektoreid ja nendepoolsed signaalid on meile kõige tähtsamad – nemad teavad, milline on päris elu koolis, mitte need, kes seda paberi peal püüavad analüüsida,” märkis ta.
Kõlvarti sõnul tuleb vaktsineerida võimalikult paljusid õpetajaid ja õpilasi. “Aga me ei saa tekitada illusiooni, et meie õpetajad on 100% kaitstud,” lausus ta. “Kuus kuud tagasi vaktsineeritud õpetajad, kes said AZ vaktsiini, peavad saama tõhustusdoosi. Me ei saa öelda, et keegi haiglas sureb, aga see pole seotud olukorraga koolides. On küll seotud. Ka lapsed on lastehaiglas. Ka vaktsineeritud inimesed on haiglas.”
Pajula: linnavõim jäeti koolides testimise korraldamisest kõrvale
Tallinna haridusameti juhataja Andres Pajula tõdes, et riik jättis kohalikud omavalitsused, sealhulgas Tallinna linna kõrvale koolides läbiviidava testimise korraldamisest, ühtlasi valitses toimuva kohta krooniline infopuudus ja kiirustamine.
“Tahtsime kaasatud olla, kuid meil puudus reedel vajalik info. Kui püüdsime esmaspäeval haridus- ja teadusministeeriumist uurida, et kuidas testimine kulgeb, siis saime teada, et kuues pealinna koolis polnud testid esmaspäevaks kohale jõudnud, kahel koolil puudus üldse info testimisest ja kümnes koolis toimus etteantud ajal testimine,” ütles Pajula.
Tema sõnul toimus testimine üldjoontes hästi. “Osad koolid testimist läbi ei viinud ja selles osas jagasid koolijuhid ka selgitusi. Nimelt iga õpetaja tahab tundi minna ettevalmistatult, kuid paljud neist polnud testimise läbiviimiseks ette valmistatud,” rääkis Pajula. “Teiseks vajab testimine lapsevanemate nõusolekut, kuid paljudes koolides ei suudetud nädalavahetusega seda saada.”
Pajula sõnul oli palju ka õiguslikke küsimusi ehk kui on õpilasel positiivne tulemus, siis mis edasi saab. “Kõige olulisem küsimus on see, et kui 20 õpilast teevad klassiruumis testi ja kahel tuleb positiivne tulemus, siis tegelikult ei saa ma rääkida delikaatsetest terviseandmetest, vaid need andmed on kõigile avalikud. Ehk kui kaks kuud ei väljastanud terviseamet koolidele infot nakatunute kohta, siis nüüd äkki teavad seda terved klassid.”
Linnavalitsus koostöös koolijuhtide, Tallinna haridusameti ning tervisealaspetsialistidega jätkab koroonaviiruse leviku analüüsimist, kujundades nädala jooksul Tallinna ühise seisukoha õppetegevuse korraldamise tingimuste kohta.
Linnavalitsus tagab vajaduse korral koolidele õppetegevuse muudatuste ettevalmistamisest tuleneva administratiivse ja juriidilise toe. Ühtlasi kohustab linnavalitsuse korraldus koole jätkama vaktsineerimise korraldamist. Tallinna haridusametile tehakse ülesandeks koostöös haridusasutuste ning meditsiiniteenuste osutajatega korraldada koolipersonalile koroonaviiruse vastase vaktsiini tõhustusdoosi kättesaadavaks tegemine.
Tallinna linna asutuste töökorralduses rakendatakse alates 1. novembrist kollast ststsenaariumi, mis tähendab, et üldjuhul toimub suhtlemine elektrooniliste kanalite kaudu.
Allikas Pealinn.ee