Friday , 22 November 2024
Erakorralised uudised
tinder.jpg

Kohtinguportaalis Tinder välismaa mehega tutvunud Eesti naiselt üritati välja petta tuhandeid eurosid

Üle maailma menukaks saanud Netflixi seriaal “Tinder Swindler” räägib loo mehest, kes väitis kohtinguportaalis end olevat rikas džentelman, kuid tegelikult pettis erinevatelt naistelt sadu tuhadeid eurosid välja. Tuleb välja, et selliseid asjad ei juhtu ainult välismaal, vaid ka meie Eesti inimestega. Lugeja Katrin kirjutas meile oma Tinderi kogemusloo, mis algas roosiliselt, kuid lõppes äärmiselt inetult.

Tolleaegsed kogemused on olnud väga kasulikud, sest ka Tinderi profiilide tegelikkus võib erineda sellest, mis meile üritatakse presenteerida. Tunnen, et minu varajases eas järgi proovitud pimekohtingud on mind teinud internetis tegutsevate inimeste suhtes väga ettevaatlikuks ning väga naljalt ühegi pahatahtliku inimese ohvriks ei satu, kuid Tinderiga mul siiski selline kogemus on.

Salapärane, aga imeline Luca

‘Matchisin’ Luca’ga 14ndal augustil, aastal 2020. Olin just kolinud aasta alguses tagasi Eestisse ning palju tuttavaid ja sõpru mul siin ei olnud. Tinderist soovisin leida potensiaalseid kaaslaseid, kui ka lihtsalt tuttavaid. Luca puhul ilmselt sai otsustavaks see, et ta oli välismaalane ja oma piltidel oli ta just sellises keskkonnas, mis mulle endalegi meeldis – päike, meri ja kruiisilaevad. Nimelt jättis ta endast mulje, et on ühe kruiisilaeva töötaja.

 

Peale matchi saamist küsis ta minult kohe, et kas kasutan Whatsappi ja kas võiksime seal edasi suhelda. Pikemalt mõtlemata, lisasin ta endale Whatsappi. Rohkem ei mõelnud ma selle peale ning jätkasin oma tavapärast päeva. Õhtul läksin sõbrannaga Telliskivisse peole. Umbes 4 ajal hommikul sain Lucalt esimese sõnumi :
“Tere kullake, Siin Luca Nicholas Tinderist, kuidas sul läheb?”

Ning nii meie vestlused algasid. Õppisime põgusalt üksteist tundma. Luca oli pärit Maltalt. Meie ühine joon oli see, et oleme mõlemad elanud Inglismaal.

Ta rääkis, et on meremees. Meie vestlus läks väga ladusalt. Erinevalt teistele põgusatele Tinderi tutvustele, küsis ta palju küsimusi minu, minu pere ning töö kohta. Samuti ei olnud ta komplimentidega kitsi. Ta tekitas sellise mõnusa turvatunde ning näitas üles hoolivust Kellele see siis ei meeldiks? Raske oleks sellisest käitumisest külmaks jääda.

Luca kinnitas mulle, et ta on vaba ja vallaline mees ning lapsi tal ei ole. Tol hetkel kui me suhtlesime, olevat ta merel ning plaanis tulla Eestisse umbes 2-3 nädala pärast.

Ausalt öeldes, mind pani küll imestama, kas tõesti kuskil avamerel olles saab internetti kasutada, aga tänapäeva tehnoloogia juures ma ei imestanud enam midagi.

Esimesed ohumärgid

Mees hakkas ka väga kiiresti saatma südametega emotikone ning ei olnud harva ka laused “Ma juba igatsen sind”, “Sa oled väga ilus”, “Sa oled mu kuninganna” jne.

Ta rääkis mulle kurva loo sellest, kuidas tema eelmine tüdruksõber teda Luca parima sõbraga pettis ning seetõttu ta väga naisi ei usalda. Loomulikult iga naine, kes on sarnases olukorras olnud, oskab samastuda ja kaasa tunda. Nii minagi. Ma olen üldse väga empaatiline inimene, seega võin vabalt tunda teiste inimeste läbi elatud tundeid enda nahal.

Juba sama päeva õhtul, kui töölt koju sõitsin, Luca helistas mulle ning me rääkisime umbes 10 minutit telefonis juttu. Tal oli halb levi ning seetõttu pidime kõne katkestama aga väga armas oli kuulda tema häält. Ja muidugi oli see ju suur üllatus. Kas ta tõesti on minust nii huvitatud?

Me suhtlesime teatud tunnid päevas, sest töö ajal ta telefonis trükkida ei saanud. Mis tundus ka täiesti loogiline eks.

Ühel hetkel hakkas Luca aga liiga kiiresti kasutama sõna armastus. Ma olen väga ettevaatlik ja minu jaoks on see väga suur ”red flag” (ohumärk – toim), kui keegi püüab nii kiiresti edasi liikuda. Me olime küll palju suhelnud, kuid me reaalselt suhtleme alles teist päeva. See oli minu jaoks väga ebamugav aga samas tõstis ka natukene kõrvust. Ma ei tahtnud teda solvata, seega läksin ta jutuga kaasa aga andsin talle märku, et minu jaoks on sellise tugeva sõna kasutamiseks ikka liiga vara.

Teine ohumärk

Samuti hakkasin märkama, et ta tõi tihti teemaks raha ja auto. Luca imestas, et mul ei ole veel juhilube. Ma püüdsin talle selgitada, et kuna elan linnas, siis load ja auto on minu jaoks pigem tüütu väljaminek, kui vajalik lahendus. Tema jaoks oli see vastuvõetamatu ning vihjas, et kui ta Eestisse tuleb, siis ME peaksime mulle auto muretsema.

Ma ei võtnud seda juttu tõsiselt ja lihtsalt läksin teemaga kaasa ja püüdsin ikka selgitada, et ma ei vaja autot. Tal tegelikult endal ka polnud lube …

Siis uuris ta, kas mul on oma elamine. Rääkisin talle, et elan üürikorteris. Ta hakkas kohe uurima, kui palju ma selle eest üüri maksan ja kui palju ma teenin. Jällegi väga suur ”red flag”.

Mulle üldiselt ei meeldi üldse rahast rääkida, seega tegi mind see väga ettevaatlikuks. Kuidas samas jätkasin temaga suhtlemist, sest ta meeldis mulle väga. Pigistan silma kinni siinkohal. Võib-olla lihtsalt ju ka kultuuriline erinevus eks?

Luca oli väga armas, ta saatis mulle häälsõnumeid, kui ma ei olnud Whatsappis saadaval. Üldiselt oli sõnumite sisuks see, et ta mind igatseb ja soovis ilusat päeva. Ausalt öeldes, väga raske on mitte sellisesse mehesse ära armuda? Eriti naisel, kes vajab lähedust ja armastust üle kõige ning läheks maailma lõppu, et seda saada.

Rääkisin Luca’st ka oma parimale sõbrannale. Muidugi väljendasin natukene oma skeptilisust ning püüdsime teha taustauuringut. Küsisin Luca käest rohkem tema töö kohta – kus laeval ta viibib jne. Arvan, et Luca korraks mõistis, et ma kahtlustan midagi ning püüdis võimalikult usutava loo rääkida ning saatis paar pilti endast tööl.

Mind see aga täielikult ei veennud, sest mingit konkreetset informatsiooni tema jutu kohta ma googeldades ei leidnud. Ta rääkis mulle, et töötab oma isa laeval ja nagu ma aru sain siis see oli kaubalaev või alus aga pilte saatis ta endiselt kruiisilaeva peal olemisest. Iga intelligentne naine saab aru, et midagi siin ei klapi. Laeva ei pidanud ametlikult nime olema aga ta kutsus seda Captain Nicholas Ship. Laev ilma ametliku nimeta, hmm?

Kolmas ohumärk

Uurisin temalt muude sotsiaalmeedia kanalite kohta ning ta ühtes, et peale Whatsappi ei kasuta ta muud ning oli ka Tinderi ära kustutanud, peale minuga tutvumist. ”Red flag” number kolm.

Ta ütles, et ei kasuta sotsiaalmeediat, sest tal ei ole aega sinna postitada. Tal olevat eelmise tüdruksõbraga olnud ühine konto ning peale lahkuminekut parool vahetati ning tal pole sinna enam ligipääsu. Olgu …

Kuigi ma olin pisut valvel, siis süda siiski andis alla ja armus Lucasse ülepeakaela. Me rääkisime iga päev. Iga hommik algas armsate sõnumitega, päeva jooksul sai jagada oma juhtumisi ning ööseks soovisime üksteisele ilusat und. Ta kinnitas igal võimalusel, et olen tema unistuste naine ning ootab väga minuga kohtumist. Ta rääkis, kui eriline side meil vahel on ning ma tundsin seda ka.

Pöördepunkt

Kõik oli ilus kuniks 23. augusti öösel, kui olin sõbrannal külas, saatis Luca mulle sõnumi, et ta kuulis oma laeval kõva pauku. Mu süda peksis rinnus ja ma tundsin suurt hirmu ja segadust. Ta ütles, et ta laevameeskond jookseb paanikas ringi, karjudes tema nime ja ta arvab, et on midagi halba juhtunud ning ta peab minema seda kontrollima.

Ma ei saanud temaga rohkem ühendust ning Whatsapis ta enam sõnumeid ei lugenud. Kuigi oma sõnumites olin ma rahulik, siis tegelikkuses olin ma täiesti paanikas. Ma ei suutnud magama jääda tol öösel. Kell oli 2 läbi, kui saatsin talle sõnumi, et ma enne magama ei jää, kui olen temast kuulnud. Püüdsin googeldada, kas kuskil on juhtunud mõni õnnetus. Lõpuks Luca vastas 3:30 ja saatis mulle järgneva sõnumi :

Ma olin šokeeritud ning saatsin vastava kirja edasi ning andsin Lucale sellest teada. Kuid minus hakkas üha enam tärkama kahtlus, et see ei tundu õige.

Luca rohkem minu sõnumitele ei vastanud. Ma olin mures, kuid samas oli minus imelik tunne. Sain varasemalt saadetud emailile vastuse:

Põhimõtteliselt saadeti mulle arve, 10 000 eurot ja, et maksa kohe ära, muidu nad ei saa abi saata. Sel hetkel sain ma aru, et mind üritatakse paljaks röövida. Kõik varasemad sõnumid jooksid mul silme eest läbi. See pettumus, mida ma tundsin … ma ei oska seda kirjeldada. Ma olin olnud ettevaatlik ja valmistunud hullemaks, seega ma ei varisenud täiesti kokku. Aga ma nutsin ja tahtsin karjuda, sest ma olin enda peale vihane.

Ma koheselt blokeerisin selle numbri. Ma ei tahtnud ühtegi sõnumit enam Lucalt saada. Ma seedisin seda pikalt, et mida talle öelda. Ma võtsin blokeeringu maha ja mõtlesin, et ok, lähen natuke selle teemaga veel kaasa, vaatame, mis saab. Sest äkki tõesti on tal abi vaja? Väike protsent minust siiski tahtis uskuda, et ta ei ürita mind ”scammida” (petmine – toim).

Ta jätkas järgmisel päeval oma sõnumitega, et ta peab neile maksma aga ta maksed ei lähe läbi ja on juba pikalt proovinud. Ta saatis mulle screenshote, kuidas ta maksed läbi ei lähe. Siis see 1% lootust, mis oli, kadus ka täielikult. Ma ütlesin talle, et ma saan aru, mida ta üritab teha ja ma ei ole idioot, et tema valede lõksu langeksin.

Kuhu kadus imeline Luca?

Tema suhtumine muutus koheselt ja hakkas süüdistama minu sõpru, et nad on mulle mingeid luulusid pähe ajanud. Mina aga ei jätnud jonni ja ma lihtsalt tahtsin, et ta tunnistaks, et on terve selle aja valetanud, plaaniga minult raha saada. Küsisin temalt pilti tõestuseks aga seda ta ei soovinud teha ja leidis sada vabandust, miks ta ei saa.

Ta nimetas minu sõpru minu vaenlasteks ja, et minu sõbrad lihtsalt ei taha, et ma oleks õnnelik. Ta hakkas mind koheselt süüdistama, et ma olen halb inimene ja süüdistan teda alusetult. Et ma olen ennast presenteerinud parema inimesena, kui ma tegelikult olen ning ta on minus kohutavalt pettunud. Ta püüdis jõuliselt manipuleerida minu empaatiavõimega, kuid tal see ei õnnestunud. Minuga vähemalt sellised asjad läbi ei lähe.

Mul on kohutavalt hea meel, et mu kõrval olid sõbrad, kes aitasid mingil määral mul kainet mõistust hoida. Mul on siiralt hea meel, et ma hakkasin kohe alguses kahtlustama, et see on liiga hea, et tõsi olla. Kõik oleks võinud minna palju hullemini. Ilmselt läks Luca liiga enesekindlaks, arvestamata, et ka minu profiili ja piltide taga võis olla hoopis teine karakter, kui ta oli arvanud.

Ma ei tea ega ilmselt saa ka kunagi teada, kas tal on õnnestunud sellise tegevusega ka kelleltki raha kätte saada. Ja, mis mind paneb imestama – See juhtus Eestis! Ma ei osanud seda kunagi oodata või isegi karta.

Omalt poolt soovin, et ka Eesti naised oleksid ettevaatlikud Tinderis. Kui tekib mõni sümpaatne interneti tutvus, siis jagage oma asukohta, tegemisi jne oma sõprade ja perega. Rääkige oma Tinderi tutvustest, et hoida ära väga halbu olukordi. Ja mis kõige tähtsam, ärge saatke raha võõrastele inimestele!

 

TV3.ee

Vaata ka:

Isik

Politsei hoiatab võltsitud kontserdipiletite müüja eest

Politsei hoiatab noormehe eest, kes pakub erinevates sotsiaalmeedia keskkondades müügiks võltsituid kontserdipileteid. Mees pakub sotsiaalmeedia

euro

Viljandimaa mees kaotas netikelmidele väga suure summa raha

Lõuna prefektuuri ööpäevainfo Viljandimaa Arvutikelmus Politseisse pöördus mees, kellele helistas väidetav Elisa töötaja ja pakkus