Wednesday , 22 January 2025
vanain

Kohalikud omavalitsused jätkavad isikukeskse erihoolekande teenuse mudeli katsetamist

Sotsiaalkindlustusamet jätkab koostöös kohalike omavalitsustega psüühilise erivajadusega inimestele suunatud isikukeskse erihoolekande teenuse mudeli (ISTE) katsetamist. Mudeli abil saab pakkuda paindlikku ja terviklikku inimeste vajadusetest lähtuvat tuge inimese kodu lähedal ning kogukonna toel. Jätkuprojektis saavad osaleda mudelit juba kasutavad omavalitsused, et luua püsiv tugivõrgustik ja tagada järjepidev abi.

„Aastatel 2025–2026 saavad isikukeskse erihoolekande teenuse mudelit (ISTE) katsetada vaid omavalitsused, kellel on selles valdkonnas varasem kogemus ja toimiv teenusmudel,“ selgitab sotsiaalkindlustusameti erihoolekande ja rehabilitatsiooni talituse projektijuht Viktooria Iljin. Tema sõnul on uue katsetusperioodi eesmärk hoida töös juba toimiv tugivõrgustik, et tagada inimestele järjepidev ja kohandatud abi. Kaheaastase perioodi jooksul koostatakse ka detailne väljumiskava, et tagada teenuse sujuv ja jätkusuutlik rakendamine.

Sotsiaalkindlustusamet teeb ettepaneku 35-le kohalikule omavalitsusele, kes osalevad projektis „Isikukeskse erihoolekande teenusmudeli rakendamine kohalikus omavalitsuses 2023-2024“, esitada taotlus mudeli jätkamiseks aastatel 2025-2026. Uuel katsetusperioodil on teenusmudelis tehtud olulisi muudatusi, mis võimaldavad varasema kogemusega omavalitsustel anda väärtuslikku tagasisidet.

„Omavalitsuste tagasiside ISTE mudelile on olnud positiivne – uus lähenemine on oluliselt parandanud koostööd erinevate osapoolte vahel ja suurendanud abistamise võimalusi,“ märgib Iljin. Kui inimese vajadused muutuvad, saab teenuse sisu paindlikult kohandada. Iljini sõnul on oluline ka mõtteviisi muutus: „Eesmärk ei ole kohandada inimest olemasoleva teenusega, vaid luua talle sobiv teenus vastavalt tema vajadustele.“ Teenus kujuneb iga inimese puhul erihoolekande ja rehabilitatsiooni tegevustest, mis toetavad tema eluvaldkondi – olgu see suhete loomine, tervis, töö või igapäevaelu korraldus. Juhtumikorraldaja koordineerib kohaliku omavalitsuse tasandil eri valdkondade teenuseosutajaid ja koostab inimesele tervikliku abipaketi.

2024. aastal katsetab teenusmudelit 35 omavalitsust: Antsla vald,  Elva vald, Haapsalu linn, Harku vald, Hiiumaa vald, Jõelähtme vald, Jõhvi vald, Järva vald, Kehtna vald, Keila linn, Kiili vald, Kohila vald, Kohtla-Järve linn, Kose vald, Lääne-Nigula vald, Lüganuse vald, Narva linn, Otepää vald, Paide linn, Põhja-Pärnumaa vald, Põltsamaa vald, Pärnu linn, Raasiku vald, Rakvere linn, Rapla vald, Rõuge vald, Tallinna linn, Tapa vald, Tartu linn, Tori vald, Türi vald, Tõrva vald, Valga vald, Viljandi linn, Väike-Maarja vald.

Aastal 2025 algab isikukeskse teenusmudeli uus kahe aasta pikkune katsetusperiood. Selle raames jagatakse välja kuni 808 teenuskohta, et pakkuda teenuseid psüühilise erivajadusega inimestele. Abi saavad inimesed alates 18. eluaastast ning nende eest hoolt kandvad pereliikmed. Katsetamisega seotud kulud katab Euroopa Sotsiaalfond+ toetusmeede.

Lisainfot isikukeskse erihoolekande teenusmudeli rakendamise kohta leiab ameti kodulehelt

Taotluste esitamise tähtaeg on 29.11.2024 kell 11:00. Taotlus tuleb saata aadressile info@sotsiaalkindlustusamet.ee märksõnaga „ISTE 2025-2026“. Konkursi dokumendid ja lisainfo leiab sotsiaalkindlustusameti koduleheküljelt.

Konkurss viiakse läbi Euroopa Sotsiaalfond+ meetme „Sotsiaalkaitse ja pikaajalise hoolduse kättesaadavus“ tegevuse „Integreeritud, isikukeskse ja paindliku erihoolekandeteenuste süsteemi katsetamine“ raames. Konkursi kogumaht on kuni 8 694 799,12 eurot.

Lisainfo:

Viktooria Iljin

sotsiaalkindlustusameti erihoolekande ja rehabilitatsioonitalituse projektijuht

viktooria.iljin@sotsiaalkindlustusamet.ee

tel 5886 7716.

Vaata ka:

465279393 545812488406325 4516844972230047662 n

POLITSEI OTSIB: Tallinnas kadunud 17-aastast Lianat

Politsei palub abi Tallinnas kadunud 17-aastase Liana leidmisel. Liana lahkus reedel, 11. oktoobril Kastre vallas

gripp

Grippi nakatumine kasvab

Ülemiste hingamisteede ägedate nakkuste levik püsib stabiilne ning on võrreldav eelmise hooaja sama perioodiga. Küll