Friday , 24 January 2025
Erakorralised uudised
Vaavlianalusaator foto autor Keskkonnaamet rotated

Keskkonnaamet soetas laevakütustest proovide võtmiseks väävlianalüsaatori

Keskkonnaameti järelevalve kontrollib iga-aastaselt laevakütuste nõuetele vastavust, kütuses ei tohi mh olla ka liiga suur väävlisisaldus. Suure väävlisisaldusega laevakütuse põletamise tõttu tekkiv heide saastab õhku vääveldioksiidi ja tahkete osakestega, mis kahjustavad inimeste tervist ja keskkonda ning tekitavad happevihma. Uue kaasaskantava väävlianalüsaatoriga on kütusest proovide võtmine senisest kiirem ja ka odavam.

Keskkonnaameti peadirektor Rainer Vakra ütles, et iga-aastane laevakütuste kontrolli kohustus on Keskkonnaametile pandud Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi ning siseriiklike õigusaktidega. „Laevade kontrolle  teevad meie ametnikud nii sadamates kui ankrualadel, see hõlmab endas näiteks dokumentatsiooni üle vaatamist ja laevakütusest proovide võtmist. Seniajani on viidud proove analüüsimiseks laborisse, kus näiteks üks väävli analüüs kütusest maksab 60 eurot“.

Vakra rääkis, et kuna laboris võtab proovide analüüs päris palju aega, võib tekkida olukord, kui tulemuste kättesaamiseks on laev meie vetest juba lahkunud. „Järelevalve fookus on järjest enam keskendunud ankrualadel toimuvatele tegevustele. Ankrualadelt proovide võtmine ja laborisse toimetamine on paraku ressursimahukas, mistõttu võivad võimalikud rikkumised jääda õigeaegselt tuvastamata. Kaasaskantav väävlianalüsaator võimaldab tõhusamalt ja operatiivsemalt teostada väävlisisalduse kontrolle laevakütustest kohapeal ja mittevastavuste korral kiirendada märgatavalt mõjusate sanktsioonide rakendamist,“ selgitas peadirektor.

Rainer Vakra lisas, et hetkel paikneb analüsaator Keskkonnaameti Harjumaa büroos, kuna laevakontrollide maht on selle tööpiirkonnas kõige suurem. „Kindlasti õpetatakse seadme kasutamine selgeks paljudele inspektoritele, vajadusel saavad seda kasutada kõik meie mereäärsed järelevalvebürood. Tegelikult on seadmega lisaks võimalik määrata teatud metallide kontsentratsioone, järelevalve saab neid tulemusi kasutada näiteks kütusekomponentide kvaliteedi määramisel,“ täpsustas Vakra.

Keskkonnaamet osaleb Euroopa Meresõiduohutuse Agentuuri seminaridel, seal on mitmed liikmesriigid toonud välja, et on kaasaskantavate väävlianalüsaatorite kasutamisega väga rahul. Seetõttu tegigi Keskkonnaamet lisataotluse väävlianalüsaatori soetamiseks, milleks Keskkonnaministeerium eraldas käesoleval aastal riigieelarvest vahendid. Analüsaatori maksumus oli 15 000 eurot.

Vaata ka:

sadness opportunity

Miks ma jäin…

Kui küsid, “Miks ma jäin?”, siis tundub, et see küsimus on sügavam ja emotsionaalselt laetud.

angry woman 1

15 veidrat märki, et inimene on emotsionaalselt ebastabiilne

Siin on 15 märki, mis võivad viidata emotsionaalsele ebastabiilsusele. Need pole alati lõplikud tõendid, vaid