Monday , 25 November 2024
Erakorralised uudised
122132549 3566394700093522 5914785639144358656 n

Kellakeeramisega kaasnevad mõjud tervisele.

Ööpäevase rütmi periood on 24 tundi. Me sõltume valge ja pimeda aja tsüklist, mida seadistatakse iga päev uuesti, et oluline ööpäevaste rütmide tempo. Unemehhanisme reguleerimatu tsirkuleerivate hormoonide ja ajustruktuuride töö kaudu.

 

Une ja ärkveloleku rütm on bioloogiliste rütmidega tihedalt seotud, kusjuures viimased mõjutavad olulisel määral inimese käitumist ja tervist. Parim puhanud enesetunne saavutatud individuaalset biorütmide aluseks olevat une ja ärkveloleku rütmi.

 

Me ei võta kohe omaks suvisele või talvisele ajale üleminekut ehk kella keeramist tunni jooksul ette- või tahapoole. Uue unerütmiga kohanemiseks kulub keskmiselt 2 nädalat, mis tuleb arvestada, et näidata töörütm võib olla sel ajal häiritud. Seejuures vanematel inimestel kulub kohanemiseks rohkem aega.

 

Kellakeeramise kaasneb kogu ööpäevase biorütmi tunniajaline nihutamiiniga. Vähest magamistuba tänapäeval korraldab enam levivaks tervise riskiteguriks. On leitud, et öötöötajad ja vahetustega töötajad on suurema terviseriskiga ja nende haigestumise korral haigustesse on kõrgemal.

 

Kellakeeramine, suvise ja talvise aja kehtestamine põhineb elektrikulu arvestusel.

Viimastel aastatel on uuritud kellakeeramise seonduvate inimeste une ja ärkveloleku rütmi ning tervisenäitajaid. Mõnede uuringute põhjal on just vahetult suvisele ajale ülemineku järgmiselt viidatud enam südamelihase infarkti haigestumist ning liiklus- ja tööõnnetusi. Arvatakse, et kellakeeramise seonduvad kulud meditsiiniliste probleemide lahendamiseks ületavad olulist elektrienergia säästuga seotud tulud. Seega kellakeeramise lõpetamine ja talvise või suvise aja püsiv kinnitamine inimese tervise seisukoht võib olla mõistlik otsus.

 

Meie põhjanaabrid soomlased on maailmas juhtivad uneteadlased. Nende ettepanekut lõpetada kellakeeramine ja minna jäädavalt üle talveajale tunnustas Soome Parlament. Talvise aja valik põhineb päevavalguse intensiivsuses, valgemal ajal on ärkamine kergem. Soomlased on saatnud ideetasandil ettepaneku Euroopa Liidule arutamiseks.

 

Meie und on vaja enam väärt väärtustada. Maailma tehtud korraldus enam uuringuid unemeditsiini vallas. Euroopa Uneuurijate Seltsis ja Eesti Unemeditsiini Seltsis ei ole kellakeeramise teemat veel lähemalt arutatud.

Autor: Erve Sõõru, Eesti Unemeditsiini Seltsi president

Vaata ka:

millega enne esimese ratta ostu arvestada 1

Millega enne esimese ratta ostu arvestada?

Ilmselt mäletavad paljud meist oma esimest ratast. Sooje suvepäevi, kus sai ümbruskonnas ringi kimatud, vahepeal

Vilnius 1

Balti ministrid: põllumajanduse otsetoetused peavad võrdsustuma

Baltimaade põllumajandusministrite arutelul Leedus oli fookuses põllumajandustoetuste võrdsustamine. Regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartman arutas Leedu