Noorte seas populaarsust kogunud Hiina sotsimaalmeedia platvorm pole pelgalt ainult lõbustamiseks mõeldud. TikTok propageerib end kui rakendusena, mis võimaldab kasutajatel luua lühikesi muusika- ja tantsuvideoid, mis kestavad 3–15 sekundit ning eri visuaalseid efekte kasutavaid videoid pikkusega kuni 60 sekundit.
Tõde on kurvem, kui see näib. Antud rakendust on oskuslikult ära kasutanud paljud “eestlaste kolmnurga juhtivad figuurid”, kes on raha kerjamise viinud uuele tasemele- tänavalt sotsiaalmeediasse.
Raha kerjatakse eelkõige märjukese saamiseks, millele järgnevad kerjamised pidude ja hotelli rahade maksmiseks.
Mõned on avastanud aga parema teenimisvõimaluse, kuidas raha saada. Näiteks on tuntust kogunud kasutajanimi Loositädi, kes ostab ise erinevatest kohtadest odavalt tooteid (mis enamus on kas parim enne möödas või katkine/praak toode) ja küsib loosipileti eest 1 euro või 100 tiktok coin (mis võrdub 1 euro).
Loositädi on asjale aga vinti juurde keeranud ja loosib iga õhtu välja kast viina, rummi, siidrit jne. Mis aga läheb vastuollu seadusega. Tuleb meeles pidada et suurem osa Tik Tok kasutajatest on alaealised ning varjukonto ja nimedega, tihti pannakse vale sünniaeg, et end vanemaks valetada. Loosi võib võita alaealine isik ning loosija ei pruugi sellest kunagi teada saada, aga ilmselt see teda ei huvitagi, sest raha on kätte saadud.
LOE LISAKS: VIDEO! TikToki staar Kaja Linkmann, ma ei ole joodik!
TARBIJAKAITSE SEADUS:
Suunamudijatel on keelatud avalikustada alkoholi reklaami, sest nad ei ole alkoholi käitlejad.
Samuti tuletame meelde, et alkoholi käitlejate poolt avalikustatavatele alkoholi reklaamidele kehtivad ranged piirangud. Näiteks ei tohi reklaamid sisaldada elusolendeid või olla seostatud tähtpäevade või sündmustega. Keelatud on mistahes tarbijamängud, mille raames loositakse välja alkohoolseid jooke.
Seaduse järgi on keelatud müügi edendamise eesmärgil pakkuda alkohoolse joogi saamise võimalust auhinna, kingituse või muu hüvena. Seega ei ole lubatud sellised kampaaniad, milles loositakse jagajate ja laikijate vahel välja alkoholi.
Reklaamides pole lubatud kutsuda otseselt üles alkoholi ostma ega tarbima. Näiteks on keelatud kasutada sellised sõnu ja/või väljendeid nagu «Tule ja proovi!», «Osta kohe!», «Maitse!».
Samuti peab alkoholireklaam sisaldama hoiatust alkoholi võimaliku kahjuliku mõju kohta. Hoiatus peab olema märgatav, arusaadav ja selgelt eristatav muust teabest.
Lisaks eelpool nimetatule on reklaamiseaduses alkohoolsete jookide reklaamimisele palju muid keelde ja piiranguid. Seaduserikkumise korral ootab ettevõtjat rahatrahv.
Keelatud reklaamina käsitatakse: alkoholiga seotud eseme või trükise jagamist lastele; kauba või teenuse müügiks pakkumisel ja müügil alkoholi tasuta või tavapärasest jaemüügihinnast madalama hinnaga saamise võimalust; alkoholi ostmisel kauba või teenuse tasuta või tavapärasest jaemüügihinnast madalama hinnaga saamise võimalust; mis tahes tarbijamängu, loteriid või võistlust, mida juhises, kirjelduses, reklaamis või mujal seostatakse alkohoolse joogiga või alkohoolse joogi kaubamärgiga; alkoholi käitleja poolt sotsiaalmeedias sellise informatsiooni jagamist, mis on loodud tarbijate poolt või sisaldab üleskutset jagamiseks.
LOE LISAKS: Sest ta on mingi lip*kas… Video sellest, milline võib olla üks kasvatamatu laps.