Maailma pikim rippsild on Jaapanis asuv Akashi-Kaikyô sild, mille kogupikkus on 3911 meetrit ja pikim sillaava 1991 meetrit.
Akashi-Kaikyô sillal, mida tuntakse ka Pärlisillana, on kuuerealine maantee, mis on üks osa Honshû-Shikoku kiirteest ehk Jaapani suurimat saart ja jaapani suuruselt neljandat saart ühendavast maanteest. Sild ületab Jaapani sisemerd Akashi väina kohal, ühendades Jaapani suurimat saart Honshûd Kôbe linna lähedal Awaji saarega. Silla all olev meretee on rahvusvahelise tähtsusega ja väga aktiivses kasutuses, mistõttu silda ehitades tuli kindlustada, et silla alla jääks vähemalt 1500 m laiune laevatatav ala.
Silda hakati ehitama 1988 ja see avati liikluseks 5. aprillil 1998. Enne silla valmimist käis saarte vahel praam. Akashi väina veeteed peeti sagedaste tormide tõttu väga ohtlikuks. Silla ehitust nõuti juba 1950-ndate aastate keskel, sest 1955.a. oli ühel tormisel ja tiheda uduga päeval toimunud praamiõnnetus, kus põrkasid kokku kaks praami ja milles hukkus 168 inimest, kes valdavalt olid koolilapsed.
Algselt oli plaan ehitada sild nii maanteele kui ka raudteele, kuid lõpuks realiseerus siiski üksnes maanteesilla projekt. Raudteesilla ehitamine jäeti ära, sest rippsillale mõjuv jõud seda ületavast liiklusest ei ole tasakaalustatud, mistõttu rippsild ei sobi hästi rongiliikluseks.
Akashi-Kaikyô sillal on kolm sillaava. Neist keskmise pikkus on 1991 m ja äärmistel 960 m. Seejuures oli keskmine sillaava algselt 1990 m pikk, kuid peale 1995.a. 17. jaanuaril toimunud väga tugevat maavärisemist (selle epitsenter asus Awaji saare põhjapoolses tipus ja hüpotsenter 16 km sügavusel maa sees) kaugenesid keskmist sillaava püsti hoidvad püloonid üksteisest umbes ühe meetri võrra. Silla kahe kõrgeima pülooni kõrgus on 282,8 meetrit üle merepinna. Silla maksimaalne kõrgus veepinnast on 65,72 m. Sild sisaldab pendleid, mis on kavandatud toimima silla resonantssagedusel sillale mõjuvate jõudude summutamiseks. Temperatuurikõikumiste tõttu võib sild ööpäeva jooksul kuni 2 m laieneda. Silla ehitamisel kasutati 1,4 miljonit m3 betooni ja enam kui 180 tuhat tonni terast. Terastrossides kasutatud 5,23 mm läbimõõduga terasniitide kogupikkus on peaaegu 300 tuhat km.
Rippsildadel puudub ehituslike iseärasuste tõttu jäikus, mistõttu see võib halbade ilmastikuoludega, näiteks tugeva tuulega, muutuda liiklusele ohtlikuks. Ilmastikukindlamaks muutmine võib rippsilla ehitamise muuta väga kulukaks. Akashi-Kaikyô silla ehitamise muutis tehniliselt veelgi keerulisemaks asjaolu, et Akashi väin on üle 100 m sügavune ja seal esineb sageli torme ning maavärinaid. Silla kogumaksumuseks kujunes ca 500 miljardit jeeni. Silla ületamise maks on 2300 jeeni ehk ca 23,5 eurot. Päevas ületab silda keskmiselt 23 tuhat sõidukit.
Akashi-Kaikyô sild on ehitatud niiviisi, et see peaks vastu pidama kuni 286 km tunnis puhuvatele tuultele, Richteri skaalal kuni 8,5 pallisele maavärinale ja ka väga kõrgetele merelainetele. Praeguseks ajaks on sild lisaks praktilisele otstarbele saanud ka turismiatraktsiooni funktsiooni – silla ületamine on nii Jaapani enda turistide kui ka väljastpoolt Jaapanit pärit turistide seas muutunud vägagi populaarseks.
Allikas. https://www.reisi.guru.ee