Talvel sageneb juhtumite arv, kus inimesed kaebavad äkilise kaalutõusu üle, kuigi ise sellel põhjust ei näe. Paljud näevad süüdlast talves endas ning väidavad, et keha asubki talve hakul rasva koguma.
Mis tegelikult juhtub?
Esiteks peaks uurima, et kui levinud on üldse talvehooajal kaalutõusu kogemine? Kuigi palju räägitakse suurtest söömadest ja meeletutest punnis kõhtudest, siis tegelikud numbrid tunduvad palju tagasihoidlikumad.
Ühes USA uuringus leiti, et katsealusteks olevad 195 täiskasvanut võtsid septembrist märtsini kestval sügis-talve perioodil juurde vaid keskmiselt 0,5kg kehakaalu. Enamik kaalutõusust leidis aset novembri ja jaanuari vahel. Kevad-suve perioodil kaal aga ei muutunud.
Ühes teises uuringus vaadeldi 82 ülikooliõpilase kaalu ning avastati, et kogu talveperioodi peale ei toimunud üldse mingit kaalutõusu. Lähemal vaatlemisel selgus, et paljud katsealused lausa kaotasid kaalu – kuigi keskmised numbrid jäid suhteliselt samaks kogu grupi peale. Küll aga avastati, et rasvaprotsent ja rasvamass olid veidi tõusnud ning lihasmass vähenenud.
Loe ka: TATRADIEET – lihtsus ja tõhusus. 10 kilogrammi alla 7 päevaga!
Mida neist uuringutest järeldada võib?
Seda, et kaalutõus, kui see üldse aset leiab, on väga väikene ning enamike inimeste puhul ei ole see tuvastatav, sest ainuüksi ühe päeva lõikes võib see mitmeid kilogramme kõikuda. Samas näitas ühes uuringus leitud rasvamassi tõus seda, et inimeste keha koostis siiski natukene halveneb.
Loe ka: PRANTSUSE DIEET: kahe nädalaga miinus 8 kg