Palgainfo Agentuuri ja tööportaali CVKeskus.ee värskelt avaldatud küsitluses osalejate hinnangul on toimetulekuks vaja teenida vähemalt 1756-eurost brutopalka, mida on pea 250 eurot enam kui aasta varem; samal ajal on peaaegu poolte töötajate sõnul nende toimetulek aastaga kehvemaks muutunud.
“Kui eelnevad kaheksa aastat paranes töötasuga toimetulek aasta-aastalt, siis see trend on praeguseks muutunud – vähenenud on hästi ja väga hästi toimetulevate töötajate osatähtsus ning suurenenud kehvasti hakkama saavate hulk. Kuigi rohkem kui pooled töötajad tulevad oma töötasuga jätkuvalt keskmiselt toime, ei ole see enam samal tasemel, mis varem. Pea poolte töötajate, ehk 49 protsendi, sõnul on nende toimetulek eelmise aastaga võrreldes halvemaks muutunud ja trendimuutust oli märgata juba 2021. aasta sügisel. Toimetuleku halvenemine tuleneb ilmselt kiirest hindade kasvust, millele palgakasv ei ole samas tempos järele jõudnud,” ütles Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder pressiteates.
Töötajad, kes hindasid oma toimetulekut keskmiseks, teenisid uuringu andmetel 1756-eurost brutopalka. Majanduslikult hästi toimetulevad inimesed teenisid üle 2500 euro brutotasu. Oma toimetulekut hindasid halvaks vastajad, kes teenisid keskmiselt 1400 eurot brutotasu. Summad, millega toime tullakse, on aastaga märgatavalt kasvanud.
Hinnangud toimetulekule sõltuvad küsitluse kohaselt töötajate ootustest oma elukvaliteedile ja ka sellest, kellega end võrreldakse. Ametirühmade lõikes on hinnangud toimetulekule väga erinevad: kui klienditeenindajatel piisab toimetulekuks keskmiselt 1177-eurosest brutopalgast, siis valdkonna- ja projektijuhtidel kulub toimetulekuks üle kahe korra rohkem. Keskastme spetsialistide sõnul piisab neil toimetulekuks 1797-eurosest brutotöötasust, seadme- ja masinaoperaatoritel 1634 eurost, autojuhtidel 1609 eurost, kontoriametnikel 1536 eurost, oskus- või käsitöölistel 1535 eurost ja lihttöölistel 1191 eurost.
CVKeskus.ee värbamisosakonna juht Grete Adler tõi uuringu tulemustest välja, et koguni üheksa töötajat kümnest oleks valmis parema palga pärast töökohta vahetama, kuid enamasti on selleks tarvis vähemalt 21 protsenti kõrgemat palgapakkumist.
38 protsenti uuringus osalenud töötajatest tõi veel välja, et nad vahetaksid töökohta ka paremate töötingimuste pärast, näiteks sobivamad töötingimused või paremad soodustused ja hüved, isegi siis, kui palk jääks praegusega võrreldes samaks.
Küsitluses osales ligi 9200 vastajat ja see viidi läbi 2022. aasta hilissügisel.