Hibiskitee ehk karkade olevat olnud Kleopatra, hellenistliku Egiptuse viimase valitseja lemmikjook.
Kohalik legend õpetab, et juues teed soojalt – tõstad oma vererõhku. Kui aga valmistad teed ja jood seda külmalt, siis aitab see vererõhku alandada.
Kus kasvab hibiscus?
Karkadet valmistatakse hibiscuse õitest. Hibiscus on troopilises kliimas kasvav taim – nii leiab teda Hiinas, Mehhikos, Tais, Sudaanis, Egiptuses. Kõige paremaks peetakse loomulikult Egiptuse karkadet: ega asjatult ei tunta seda kui Kleopatra jooki.
Kuidas karkadet süüakse?
Hibiscuse õitest valmistatakse ka tarretist, marinaadi, siirupit, kooke, pudingut ja isegi jäätist. Noortest hibiscuse lehtedest tuleb välja maitsev salat!
Taime kroonlehti kasutatakse veini valmistamiseks, seemnetest aga saab kohvitaolist jooki.
Kas karkade on kasulik?
Harva kohtab taime, mis oleks inimese jaoks niivõrd kasulik. Tervisliku eluviisi harrastajad hindavad seda „punast teed” paljude kasulike omaduste pärast.
Karkadel on unikaalne omadus: jahutatud jook alandab vererõhku, samas kui kuum omakorda tõstab.
Lisaks sellele mõjub tee soodsalt ka maksale, soolestikule ja närvisüsteemile ning viib organismist välja kõik kahjulikud ained, kaasaarvatud alkoholi. Ained, millest johtub joogi punane värvus, tugevdavad veresoonte seinu, reguleerides nende läbilaskvust. Karkade hävitab palju haigust tekitavaid mikroorganisme.
TEE VALMISTAMINE: pakume kolm erinevat viisi
1. 1 sl karkadet valada klaasi keeva veega üle, lasta tõmmata 2-3 minutit. Kasutades seda meetodit, säilitate maksimaalselt palju kasulikke aineid.
2. Peotäis teed keedetakse 2-2,5 liitris vees 3-10 minutit. Egiptuses valmistatakse jooki just nõnda.
3. Sudaani karkade – leota peotäis teed 2-2,5 liitris külmas vees 2 päeva. Ära keeda! Kurna ja joo.