Esmaspäevasel riigikogu istungil uurisid EKRE liikmed Lauri Hussarilt, millises rannas ja kellega ta suvel puhkamas käis.
Anti Poolamets küsis: “Millega teie tegelesite siis suvel? Kus te peesitasite, ma tahaks seda väga teada, millises rannas? Rääkige ära, kus te jalutasite oma erakonnaga.”
Kalle Grünthal jätkas: “Mul on natukene kurb, et te jätsite vastamata Anti Poolametsa küsimusele selle kohta, kus rannas te viibisite. Ma võin teile meelde tuletada, kui teil mälu kehva on, et te olite Kreetal ja seal ootas teid Johanna-Maria Lehtme. Ma ei tea, kas te käisite rannas või jagasite rahakohvreid, aga see pole minu asi. See on põhimõtteliselt remargi korras öeldud.”
Hussar on sellistest alusetutest küsimustest väga häiritud. “Sellist asja ei peaks küll parlamendis toimuma,” nendib ta, et riigikogu liikme moraalne kohus on veenduda, et ta ei kahjustaks enda tegude ja väljaütlemistega riigikogu mainet. “Seda määratleb üheselt ka riigikogu liikme hea tava.”
Grünthal kinnitab veendunult, et tema küsimused olid igati kohased. “Ma ei teinud midagi valesti,” ütleb ta. “Ma lihtsalt küsisin inimeselt, kus ta suvel puhkamas käis.”
Analüüs
EKRE liikmete küsimused Lauri Hussarile olid selgelt alusetud ja ebaprofessionaalsed. Nad ei ole seotud Hussari tööga riigikogu spiikrina ja neid võib tõlgendada kui rünnakut tema isiklikule elule.
Poolametsa küsimus “Kus te peesitasite, ma tahaks seda väga teada, millises rannas?” on eriti solvav. See viitab sellele, et Hussar on huvitatud vaid omaenda naudingutest ja ei hooli riigikogu tööst.
Grünthali küsimus “Kas te käisite rannas või jagasite rahakohvreid?” on samuti ebaprofessionaalne. See on lihtsalt solvav süüdistus, millel ei ole mingit tõestust.
Hussari reaktsioon EKRE liikmete küsimustele oli mõistetav. Ta on õigustatult häiritud nende alusetust ja ebaprofessionaalsusest.
On tõenäoline, et EKRE liikmete küsimused Hussarile olid poliitiliselt motiveeritud. EKRE on tuntud oma agressiivse poliitika poolest ja nad on varemgi rünnanud teisi riigikogu liikmeid nende isikliku elu pärast.
Oleks mõistlik, kui riigikogu eetikakomisjon võtaks EKRE liikmete käitumise arvesse. Nad peaksid määrama, kas EKRE liikmete küsimused olid vastuolus riigikogu liikme hea tavaga.
Allikas: Maaleht