Ameerikas said kaks inimest omale geenmuundatud seasüdame. Üks siirdamine toimus selle aasta juuni keskel ja teine 6. juulil. Loos on aga väike konks. Patsiendid, kellele seasüda siirdati, olid ajusurnud. See tähendab, et neid hoidsid elus masinad.
Esimene teadaolev seasüda siirdati selle aasta jaanuaris Marylandi ülikoolis. Siirdamine tehti 57-aastasele mehele, kellel oli eluohtlik südamehaigus. Kuna mehe süda oli nõnda täbaras seisus, siis oli seasüda tema viimane õlekõrs. Inimsüdame saamiseks ei peetud teda sobivaks ja ta oli enne siirdamist väga haige. Ehk siis oli ta valik operatsioon või surm.
Paraku ütles mehe seasüda kaks kuud hiljem üles ja mees suri ikkagi. Seasüdame saanud mehe võis tappa seaviirus. Ühest küljest oleks saanud nakatunud elundi siirdamist hõlpsasti vältida. Teisest küljest on võimalik, et ilma viiruseta võinuks mees oma uue südamega kauem elada. Kuna aga täpset põhjust ei teata, miks süda üles ütles, on oluline jätkata surnud doonorite uurimist.
Ilmselt võtab veel aastaid, mil seaorganite inimestele siirdamine saab tavaliseks. Samuti vajavad inimesed aega harjumaks mõttega, et uus süda, neer või mõni muu elutähtis organ võib tulla sealt. Teisalt kasutavad arstid juba praegu sea kudesid laialdaselt inimese südameklappide asendamiseks.
Loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee