Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni soov on, et riigieelarve teisel lugemisel Reformierakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja Isamaa toetaksid muudatusettepanekut, mille kohaselt tõuseks 1. jaanuarist pension erakorraliselt 50 eurot, ütleb Eesti Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
“Valitsuses olles leppisime eelmise aasta alguses kokku, et tõstame alates 2023. aasta 1. jaanuarist pensioni erakorraliselt 20 eurot. Tänase inflatsioonimäära juures ei ole võimalik ainult pensionist ära elada ning inimesed peavad hakkama valima toasooja ning täis kõhu vahel, rääkimata tervislikust eluviisist, heast elukvaliteedist ja väärilisest äraelamisest,” lausub Jüri Ratas. “Pikemas plaanis ei ole ka 50-eurone tõus piisav ja seetõttu seisab Keskerakond selle eest, et tõsta keskmine vanaduspension 2027. aastaks vähemalt 1000 euroni. Selleks oleme algatanud seaduse eelnõu, mis näeb ette tõsta pensioni perioodil 2024-2027 erakorraliselt igal aastal 50 euro võrra.”
Keskerakonna fraktsioon on teinud riigieelarvele 40 sisulist muudatusettepanekut, millest mitmed on Jüri Ratase sõnul seotud kõrgete energiahindade ja inimeste toimetulekuga. “Kohalikele omavalitsustele tuleb leida lisarahastus, et toime tulla kõrgete energiakuludega kaasnevate lisakulude katmiseks. Kohalikke omavalitsusi ei saa jätta enneolematu hinnakasvu tingimustes üksinda,” märgib Jüri Ratas.
Samuti peab Keskerakond oluliseks tõsta koolilõuna toetuse alammäär ühe õpilase kohta seniselt 1 eurolt 1,50 euroni ööpäevas. “Esmaspäevasel täiskogu istungil lõpetati vastavasisulise eelnõu esimene lugemine ja südamest loodan, et Keskerakonna ettepanek leiab toetust ka riigieelarve arutelul. Praeguste kõrgete hinnatõusude juures on selge, et senise sooja koolilõuna kvaliteedi hoidmine ei ole endiste summade eest võimalik. Samuti ei ole võimalik pakkuda koolinoortele mitmekülgset toitu, kui toitlustust pakkuvatele ettevõtetele seab toorainete ostmisel piirangud kõrged hinnad,” nendib Jüri Ratas.
Muuhulgas näevad Keskerakonna muudatusettepanekud ette tõsta koolieelsete lasteasutuste õpetajate palka, suunata lisavahendeid huviharidusse, panustada veelgi jõulisemalt eesti keele õppeprogrammidesse ja parvlaev Estonia uurimise jätkamisse ning leida lisaraha Tallinna Haigla, Rohuküla raudtee, jalgpallihallide ja Piritale Eesti esimese kinnise velotreki ehituseks.