Milliseid jooke tellida? Need küsimused huvitavad ka jaapani köögi kundeid, rääkimata juba selle peenemaitselise roa algajast „austajatest“. Laiemas laastus on see maitse asi – kellelegi meeldib juua kala ja meresaaduste kõrvale valget veini, teistele võib-olla ploomiveini ning keegi võib hoopis väita, et ei saa olla midagi õllest paremat, kui ei õnnestu leida tõelist saket. Sushi päritolumaal eelistatakse peale sööki juua tavalist rohelist teed.
Loomulikult pakutakse teile jaapani köögi restoranis mitmeid jooke valikust, kuid paljud inimesed tellivad sushit otse kontorisse või koju. Töö juures lõuna vaheajal on loomulikult parem juua sushi kõrvale alkoholivabu jooke, kuid kui teil on plaanis organiseerida Jaapani stiilis õhtusööki, kutsuda külalisi ning tellida sushit koju, siis võib sellisel juhul mõelda mitte ainult õllele, vaid ka sakele. Kui teil muidugi õnnestub leida seda kohalikust poest. Kuigi kallimatest veinipoodidest võib küll saket saada. Kõige tuntumad sake väljaspool Jaapanit – on sake Ozeki (kuiv, kerge), Tokujo (klassikaline, kuulub nende hulka, mida tuleb serveerida soojendatud kujul) ja Meiboy (meenutab “Aligotet“). Tavalisel inimesel on üsna raske õppida orienteeruma kõikides sake liikides – sake „ajaloolisel kodumaal“ toodavad seda ligikaudu kolm tuhat erinevat tootjat.
Kuid juhul, kui Teil õnnestus leida originaal-riisiviina (kui oma kanguse poolest on see pigem vein – alkoholi mitte üle 20 protsenti) või tuua see kaasa Jaapani reisilt, siis pidage meeles, et seda ei soovitata kaua hoida. Suletud pudelit tohib hoida ligikaudu aasta ning peale avamist mitte üle 10-14 päeva. Kui olete tellinud sushit koju ja kutsusite ka sõpru, siis pole välistatud, et üks pudel saket kulub õhtuga ära. Kuid romantiliseks õhtuks kahele on terve pudel – pisut liiga palju. Sulgege korralikult kork ja pange see külmkappi. Mõne päeva pärast saate võtta see uuesti välja, sest toimetame sushit Tallinna kõikidesse rajoonidesse igapäevaselt ja tasuta.
Eraldi tuleb mainida selle joogi tarbimisest doosides. Traditsiooniliselt serveeritakse sushi juurde 37-38°C-ni soojendatud saket, mis on kallatud ruudukujulistesse puitanumatesse või peenest portselanist klaasikestesse. Need on üsna väikesed, vähemalt Venemaa mõistes – umbes 30 ml. Traditsioonilised vene „sada grammi“ on jaotatud seega kolmeks korraks. Ei tasu ära unustada, et alkoholi liigne tarbimine ei ole üldse kunagi kasulik. Nii et jooge pigem rohelist teed – see sobib tõesti sushiga suurepäraselt kokku!
Allikas. https://sushishop.ee/