Päästeamet – Lõuna päästekeskuse operatiivsündmused 6.-7. november
Täna, 7. novembril kell 16.00 korraldab Päästeamet koostöös Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalveameti ja AGA spetsialistidega infotunni „Koduste gaasiseadmete ohutus, Viljandi kortermaja tulekahju õppetunnid“. Infotund toimub ameti infoampsude seeria raames Facebookis. Täpsem info Päästeameti Facebooki kanalil https://www.facebook.com/paasteamet.
Jõgevamaa
7. novembril kella 1.16 teatas Mustvee vallas Raja külas elav 59aastane mees, et ei suuda enam ise liikuda, tema kõne on raskendatud ja tunneb ennast väga halvasti. Tema juurde pääsemiseks aitasid päästjad ukse avada jõuga. Ruumide õhus tuvastasid päästjad vingugaasi sisalduse 420-ppm (300 ppm – 1 kuni 2 tunni jooksul tekib oksendamine, uimasus, tahhükardia, peavalu, minestustunne, ärritunud olek ja nägemishäired. 400 ppm – eluohtlik alates kolmest tunnist. Tugev peavalu, ärritunud olek. Allikas: vingugaas.ee). Vingugaas oli ruumidesse tunginud liiga vara suletud pliidisiibri tõttu. Pliidi all oli näha veel tugevalt hõõguvaid süsi. Kahjuks puudus ruumidest tahkekütteseadmetega majades kohustuslik vingugaasiandur, mis oleks mürgistusohust juba varem märku andnud. Samuti puudus tulekahjul elu päästev suitsuandur.
Suitsuandur on juba 14 aastat seadusega kohustuslik, kuid paraku paljudes kodudes puudu või pole töökorras. 13. – 17. novembrini kontrollib päästeameti eluruumides suitsuandureid, et need oleks olemas, õigesti paigaldatud ja töökorras. Kontrolle teevad päästeameti inspektorid koos päästemeeskondadega. Suitsuanduri puudumise eest on võimalik määrata lühimenetlusega 40 eurone trahv, mille eesmärk on inimestele anduri olulisust meelde tuletada ja elutähtsat seadet kasutama motiveerida.
Põlvamaa
Põlva vallas hukkus elumaja tulekahjus mees
6. novembril kell 19.19 sai häirekeskus teate talumaja tulekahjust Põlva vallas Miiaste külas. Juba hädaabikõne ajal ulatus leek majast välja. Päästjate saabudes oli leekides kogu maja. Tuld asusid kustutama Põlva, Räpina ja Võru kutselised päästjad, lisaks Võnnu vabatahtlikud.
Suitsusukeldumise varustuses päästjad leidsid kell 19.44 majast hukkunud 59-aastase meesterahva. Päästjad suitsu- ega vingugaasianduri olemasolu ruumides ei tuvastanud.
Kokku on sel aastal Eestis tulekahjudes hukkunud 33 inimest. Viimastel nädalatel, alates 21. oktoobrist, on Lõuna-Eestis lühikese vahega tules hukkunud viis inimest. Reeglina on tulekahjud avastatud hilises faasis, mil inimelu tulest päästa on osutunud võimatuks. Tulekahjust varakult märku andvad suitsuandurid neljal juhtumil puudusid, ühel juhul oli andur pandud kapi peale ning ei andnud tulekahjust õigeaegselt märku.
Suitsuandur on juba 14 aastat seadusega kohustuslik, kuid paraku paljudes kodudes endiselt puudu. 13. – 17. novembrini kontrollib päästeameti eluruumides suitsuandureid, et need oleks olemas, õigesti paigaldatud ja töökorras. Kontrolle teevad päästeameti inspektorid koos päästemeeskondadega. Töökorras anduri puudumise eest on võimalik määrata lühimenetlusega 40 eurone trahv, mille eesmärk on inimestele anduri olulisust meelde tuletada ja elutähtsat seadet kasutama motiveerida.
Foto: autor Lõuna päästekeskus