Füüsiline aktiivsus on oluline vaimse tervise säilitamiseks ning hiljutise uurimuse järgi võivad teatud treeningud olla depressiooni ravimisel sama tõhusad kui teraapia.
Depressioon või suur depressiivne häire (MDD) on levinud vaimse tervise probleem, mis põhjustab pikaajalist kurbustunnet ning mõjutab oluliselt igapäevast elu. Soovitatav raviviis on ravimite ja psühhoteraapia kombinatsioon.
Hiljutises uuringus leiti, et kõndimine, sörkimine, jooga, tai chi, aeroobsed harjutused ja jõutreening võivad olla tõhusad depressiooni vastases võitluses.
“Treening on tõhus viis depressiooni ravimisel, eriti kui see on intensiivne. Jooga ja jõutreening näitasid head talutavust ning treeningud olid kasulikud erineva vanuse ja depressiooni tasemega inimestele,” selgitasid uurijad.
Uuring hõlmas üle 14 000 osaleja andmete analüüsi 218 treeningu ja depressiooni uuringust ning näitas, et tegevuse intensiivsus mõjutab depressiooni sümptomite paranemist. Isegi madala intensiivsusega harjutused, nagu kõndimine või jooga, tõid märkimisväärset kasu.
“Erinevat tüüpi treeningud mõjutavad meie enesetunnet erinevalt, kuid kõik treeningud vabastavad neurotransmittereid, mis võivad meie meeleolu parandada. Treening võiks olla efektiivne vahend depressiooni raviks,” lisas uurimuse juhtautor dr Michael Noetel.
Kuigi uurijad hoiatasid, et uuringu tulemusi võisid mõjutada mitmed tegurid, soovitavad nad siiski treeninguid kaaluda depressiooni ravis traditsiooniliste meetodite kõrval.
“Kui treening oleks ravim, siis seda soovitataks laialdaselt. See on taskukohane ja sageli kättesaadav viis vaimse tervise parandamiseks,” rõhutas Noetel.