Tuesday , 24 December 2024
jacek dylag Vve7XkiUq Y unsplash

Harju-Risti ühisveevärgi kraaniveest leiti kolibakter

Lehevesi AS: Lugupeetud Harju-Ristil ühisveevärgi kliendid, palume tungivalt mitte juua keetmata ühisveevärgi vett!

Lahevesi AS võttis Harju-Risti asula veehaardekaevust veeproovi, mis näitas Coli-laadsete bakterite olemasolu. Koheselt alustasime puurkaevu põhjaliku desifintseerimisega ehk kloreerimisega. See protsess võtab aga aega ning seni palume tungivalt läbikeetmata kraanivett mitte tarbida! Uued proovid võtame 20. oktoobril. Seejärel analüüsib neid Terviseameti labor ja väljastab tulemuste protokolli arvatavasti hiljemalt 27. oktoobril.

Paralleelselt kontrollitakse puurkaevu manteltoru seisukorda ning rikete leidmisel tellitakse remonttööd.

Anname proovide tulemustest teada esimesel võimalusel!

Lisainfo: Lehevesi AS, 639 1400.

Kolibakter (Escherichia coli, lühendatult E. coli) on üks paljudest enterobakterite sugukonda kuuluvatest pulgakujuliste bakterite liikidest, kes elab põhiliselt imetajate soolestikus. Jämesooles elavad soolekepikesed aitavad kaasa jääkainete töötlemisele ja toidu imendumisele, samuti toodavad nad K-vitamiini. E. coli on seedetrakti normaalse mikrofloora üks tuntumaid esindajaid, kelle kontsentratsioon jämesooles on 107–108 mikroobirakku/g.

Enamik Escherichia coli tüvesid on ohutud, kuid leidub ka haigust tekitavaid serotüüpe. Patogeensed E. coli tüved võivad põhjustada erinevaid soolenakkusi, sealhulgas:

  • Enterotoksigeenne E. coli (ETEC) põhjustab sageli kõhulahtisust, kõhukrampe ja oksendamist.
  • Enterohemorraagiline E. coli (EHEC) põhjustab kõhulahtisust, millega kaasneb verine väljaheide. EHEC võib põhjustada ka hemolüütilisureemilist sündroomi (HUS), mis on tõsine tüsistus, mis võib viia neerupuudulikkuseni ja surmani.
  • Enteroinvasiivne E. coli (EIEC) põhjustab kõhulahtisust, kõhukrampe ja palavikku.
  • Enteropaatilise E. coli (EPEC) põhjustab kõhulahtisust, mis on sageli krooniline.

Kolibakteriga nakatumine võib toimuda mitmel viisil, sealhulgas:

  • Saastunud toidu või vee tarbimine: Patogeensed E. coli tüved võivad levida saastunud toidu ja vee kaudu. Näiteks võib EHEC levida ebapiisavalt kuumtöödeldud liha, piimatoodete või köögiviljade kaudu.
  • Haige inimesega kokkupuude: Patogeensed E. coli tüved võivad levida haige inimese väljaheitega kokkupuutel. Näiteks võib EHEC levida haige inimese käte kaudu, kes puudutab toitu või esemeid.
  • Saastunud keskkonnaga kokkupuude: Patogeensed E. coli tüved võivad levida saastunud keskkonnaga kokkupuutel, näiteks suplemisel saastunud vees.

Kolibakteriga nakatumise vältimiseks on oluline järgida järgmisi hügieeninõudeid:

  • Peske käsi sageli ja põhjalikult seebi ja veega. Eriti oluline on pesta käsi pärast tualetiskäiku, enne sööki ja pärast kokkupuudet loomadega.
  • Toitke toitu korralikult. Küpsetage liha ja linde alati läbi.
  • Jooge ainult pudelivett või keedetud vett.
  • Ärge ujuge saastunud vees.

Kolibakteriga nakatumise korral on oluline pöörduda arsti poole. Arst võib määrata ravimeid, mis aitavad sümptomeid leevendada.

Vaata ka:

dylan nolte RSsqjpezn6o unsplash

Täna võib lotoõnn naeratada just neile 2 tähemargile

Täna Teisipäev 24.12.2024 võib lotoõnn naeratada just neile 2 tähemargile Ambur (22. november – 21.

ingel advent minuaeg.com

Ingli Sõnum: Teisipäev 24. detsember 2024

Täna, jõululaupäeval, on inglid sinu kõrval, et tuua rahu, armastust ja valgust sinu ellu. Nad