Harju Maakohus tunnistas täna Kersti Krachti toimingupiirangu rikkumises süüdi ning mõistis talle karistuseks 6 kuu pikkuse vangistuse, mille hulka arvati eelvangistuses viibitud aeg 12.01-16.02.2021. Seega ärakandmisele jääks vangistus 4 kuud 26 päeva. Vangistust ei pöörata täielikult täitmisele, kui K. Kracht 1-aastase katseaja jooksul ei pane toime uut tahtlikku kuritegu. Katseaja alguseks on 31.03.2025.a.
Ülejäänud süüdistuse osas mõistis kohus Krahti õigeks. Samuti mõistis kohus õigeks Hillar Tederi, Toomas Tamme ja Jüri Põllu neile etteheidetavates kuritegudes.
Süüdistuse järgi küsis Kersti Kracht Hillar Tederilt altkäemaksu. Hillar Tederile esitati süüdistus suures ulatuses altkäemaksu lubamises. Süüdistuse hinnangul lubas Teder raha selle eest, et Kracht kasutaks ära oma ministri nõuniku positsiooni ja kindlustaks Porto Francole KredExi kriisiabimeetmete kasutamiseks soodsad otsused.
K. Krachti süüdistatakse samuti altkäemaksu küsimises ja võtmises ärimees Toomas Tammelt, ning T. Tamme süüdistatakse altkäemaksu andmises.
Nõnda süüdistatakse Tederit, Krachti ja Jüri Põldu rahapesukokkuleppes ning J. Põldu ka suures ulatuses altkäemaksu andmisele kaasaaitamises.
Peale selle süüdistatakse Krachti eriti suures ulatuses toimingupiirangu rikkumises. Süüdistuse järgi osales Kracht tollase rahandusministri Martin Helme nõunikuna otsuste tegemises advokaadibüroo TGS Baltic kasuks. Selles osas tunnistas kohus K. Krachti süüdi. Kohus luges Krachti ja advokaadibüroo TGS Baltic seotud isikuks ja advokaadibüroolt õiguslike analüüside tellimisega seotud toimingute tegemisel oleks pidanud Kracht kohtu hinnangul taanduma.
Kohus tunnistas lubamatuks ja jättis tõendikogumist välja mõned läbiotsimisega seotud tõendid ning kliendi ja advokaadi vahelise kirjavahetuse. Kohtu hinnangul ei ole leidnud tõendamist ebaõiguskokkuleppe sõlmimine ei Krachti ja Tamme ega Krachti ja Tederi vahel. Kohtu jaoks ei ole tuvastatav altkäemaksu lubamine Tamme ja Tederi poolt ega vastuvõtmine Krachti poolt. Seega ei ole tõendatud ka Põllule etteheidetud kaasaaitamine.
Kersti Krachtilt mõisteti välja menetluskulud 1329 euro ulatuses.
Kriminaalmenetluse seadustiku kohaselt hüvitab õigeksmõistva kohtuotsuse korral menetluskulud riik. Seega tuleb kohtu hinnangul Kersti Krachtile hüvitada kaitsjatasu summas 138 497,51 eurot, Toomas Tammele 12 0246,61 eurot, Hillar Tederile 125 316,63 eurot ja Jüri Põllule 57 075,09 eurot.
Kohtuotsus ei ole jõustunud. Otsuse peale võib esitada apellatsiooni Tallinna Ringkonnakohtule 30 päeva jooksul.
Juhtiv riigiprokurör Taavi Pern:
Ükski ametnik ei tohi teha otsuseid enda või temaga seotud inimeste huvides ega kuritarvitada enda võimu kasu saamiseks või kellelegi teene tegemiseks. Ametnike otsused peavad olema ausad, läbipaistvad ja lähtuma avalikest huvidest. Kohus kinnitas tänase otsusega, et advokaadibüroo TGS Baltic seotud ametiülesannete täitmisel K. Kracht neist ootustest ei lähtunud.
Prokuratuur ei nõustu kohtu mõttekäiguga süüdistatavate õigeksmõistmise osas. Leiame, et vastupidiselt kohtu arvamusele saanuks kõiki kohtus uuritud tõendeid arvesse võttes jõuda järeldusele, et süüdistatavad panid neile etteheidetud kuriteod toime.
Korruptsioonikuritegudega seotud menetlused on muutunud üha nüansirohkemaks. Lahendiga tutvumise järel on prokuratuur esialgsel seisukohal, et kohus pole selle menetluse kõiki nüansse arvesse võtnud ning kindlasti küsime selles asjas kõrgema kohtu arvamust.