Harju Maakohus tunnistas Dmitri Drušljaki süüdi joobeseisundis autoroolis liiklusnõuete rikkumises, mille tagajärjeks oli inimese hukkumine ja mõistis talle karistuseks kaheksa aastat vangistust. Karistuse hulka tuleb arvata eelvangistuses viibitud aeg ja lugeda karistuse kandmist alates isiku kahtlustavana kinnipidamisest 18. aprillil 2024.
Kohus otsustas veel, et lisakaristusena tuleb Drušljakilt ära võtta mootorsõiduki juhtimise õigus 2 aastaks ja 6 kuuks.
Drušljakki süüdistatakse selles, et 18.04.2024 Laagna teel joobeseisundis autot juhtides ületas ta lubatud sõidukiirust ja põhjustas keelavat fooritule ajal ülekäigurada ületanud naise surma.
Kohtu hinnangul on süüdistatava rikkumised põhjustanud inimese surma. Süüdistataval tuvastatud joobe tõttu ei olnud ta võimeline sõidukit ohutuks liiklemiseks vajalikul määral suunama ja liiklusolukordadele piisavalt kiiresti ning õigesti reageerima, mistõttu ei tulnud ta toime sõiduki valitsemisega. Samuti mõjutas tema võimet autot juhtida lubatud sõidukiiruse ületamine. Selle tagajärjel sõitis süüdistatav otsa jalakäijale. Kohus tuvastas, et Drušljaki juhitud sõiduki kiirus oli jalakäijale otsasõidu hetkel 130 km/h. Sõidukiirus on kahtlemata juhi teadlik valik. Kohtu arvates on igal autojuhil teadmine, et kiiruse suurenedes muutub ka auto pidurdusmaa pikemaks ja auto liikumissuuna muutmine ohtlikumaks.
Tuvastatud on, et D. Drušljak oli eelnevalt tarvitanud narkootilisi aineid ja tarbinud alkoholi. Tema alkoholijoove oli võrdlemisi suur ja samuti esines joove keelatud ainete tarvitamisest. Drušljaki ütlustest nähtub, et ta sai aru, et ei peaks joobe tõttu sõidukit juhtima.
Arvestades süüdistatava süü suurust, karistust raskendavate asjaolude puudumist ning karistust kergendavat asjaolu (süüdistatav kahetses tegu ja vabandas kannatanute ees), süüdistatava isikut iseloomustavaid andmeid, siis on kohtu hinnangul süü suurus selline, et karistuse peab mõistma üle sanktsiooni keskmise määra (7,5 aastat) ja karistuseks mõisteti 8 aastat vangistust.
Menetluskuludena mõisteti Dmitri Drušljakilt välja kokku 5723,55 eurot.
Lisaks mõisteti kannatanute kasuks välja nende poolt kantud õigusabikulud summas 4154,10 eurot.
Kohtuotsus ei ole jõustunud. Otsuse peale võib esitada apellatsiooni Tallinna Ringkonnakohtule 30 päeva jooksul.
Edastan Põhja ringkonnaprokuratuuri prokuröri Ilona Litvinova kommentaari, millega soovi korral Harju Maakohtu otsuse kajastust täiendada:
Möödunud aasta 18. aprilli varahommikul kaotas 60-aastane naine Laagna tee ülekäigurajal joobes juhi käe läbi oma elu. Täna mõistis Harju Maakohus Dmitri Drušljaki süüdi joobeseisundis liiklusnõuete rikkumises, millega põhjustati ettevaatamatusest inimese surm. Tegemist on kõige raskema liiklussüüteoga karistusseadustikus.
Prokuratuuri esitatud süüdistuse järgi rikkus Drušljak kavatsetult kaheksat liiklus- ja karistusseaduse sätet, mis kaitsevad ümbritsevate inimeste elu ja tervist. Kavatsetus kui tahtluse raskeim vorm tähendab, et süüdistatav seab endale eesmärgi süüteokoosseisule vastav tegu toime panna ja peab seadusest tuleneva tagajärje saabumist, praegusel juhul teise inimese surma, vähemalt võimalikuks. Tänane kohtuotsus võttis tarvitusele meetmed, mis takistavad tal teisi ühiskonna liikmeid edaspidi ohustamast.
Kohtuliku uurimise käigus tõusetus küsimus, kas kannatanu võis end ise punase tulega ülekäigurajale astudes ohtu seada. Ka siin nõustus kohus prokuratuuri hinnanguga, mille järgi veendus kannatanu enne tee ületamist enda ohutuses. Ülekäiguraja äärde jõudes ootas ta esmalt liinibussi möödumist, vaatas uuesti vasakule ja olles siis veendunud sõidutee ületamise turvalisuses, astus ülekäigurajale. Kannatanu ei pidanud arvestama, et läheneva auto roolis on alkoholi- ja narkojoobes juht, kes ületas kokkupõrke hetkeks Laagna teele seatud kiirusepiirangut pea kahekordselt.
Loodan, et mõistetud karistus, mis Dmitri Drušljakil reaalselt ära kanda tuleb, annab mehele võimaluse mõista oma teo tagajärgi ja tulevikus oma käitumist normikohaselt juhtida. Usun, et karistus vastab ka õiguskorra kaitsmise huvidele, näidates, et raskete tagajärgedega kuritegudele järgneb ka karm karistus.