Põhjuseid, miks paljud pagariletist suure kaarega mööda käivad, on mitmeid ning need mõjutavad ka pagaritootjaid, kes pidevalt uusi ja tervislikumaid alternatiive välja töötavad.
Sai ei tee paksuks
Esmalt tuleb selgeks teha, et ükski toiduaine iseenesest kõhtu ega vööümbermõõtu ei kasvata. Kaal kasvab siis, kui süüakse rohkem kui kulutatakse, ükskõik, kust toiduenergia tuleb. Toidu, kaasaarvatud ka pagaritoodete puhul on võimalik vähendada kaloraaži tänu erinevatele tervislikele lisanditele nagu juurikad või piimatooted. Lisaks on pagaritoodetes sageli tervislikud seemned, mis muuhulgas suurendavad kiudaine- ja valgusisaldust ning tõstavad toiteväärtust.
Kõrge toiteväärtus
Nüüd võivad ka ranget toitumisrežiimi järgivad ja aktiivselt spordiga tegelevad tervisesõbrad rahumeeli võileibu nautida, sest sai ja leib sisaldavad ka nii mõndagi kasulikku. Näiteks leiab 100 grammist juurikate ja kaerahelvestega rikastatud palaleivast lausa 14,7grammi valku, mida on rohkem kui 100 grammis kodujuustus. Täistera kaerajahust ja -teradest valmistatud pagaritooted on ideaalsed toekaks hommikusöögiks, kuna kaer sisaldab neli korda rohkem rasva kui teised teraviljad ning 10-12 protsenti valku.
Rohkem kiudaineid
Kiudained on kui salanipp täiskõhutunde tekitamisel ning nende leidmiseks ei pea pagariletist sugugi kaugele vaatama. Lisaks puu-, köögi- ja kaunviljadele ning pähklitele ja seemnetele on kiudained kenasti esindatud ka täistera pagaritoodetes. Seedetegevust ergutavad kiudained saavad saia-leiva koostisesse tänu piisavale kogusele täisterajahule ning mitmetele juurviljadele ja seemnetele. Kiudainerikas on sai siis, kui selles on vähemalt 6 grammi või rohkem kiudaineid 100 grammi kohta – sellised tooted on pagariletis igati esindatud.
Allikas: kodus.ee |