Monday , 23 December 2024
Erakorralised uudised
Laskemoon scaled

Euroopa Liit toob Läänemerest välja sõja-aegse laskemoona

Leedus Palangas toimuval konverentsil lepiti kokku tuua Läänemerest välja maailmasõdade aegne laskemoon.

Euroopa Komisjoni keskkonnavolinik Virginijus Sinkevičius võõrustab täna Palangas kaheksa Balti riigi (Taani, Eesti, Soome, Saksamaa, Läti, Leedu, Poola ja Rootsi) kalanduse, põllumajanduse ja keskkonnaministreid ja teisi kõrgeid ametnikke „Meie Läänemere” konverentsil, et rääkida Läänemere keskkonnaprobleemidest.

Konverentsi eesmärk on aidata leida liikmesriikidel lahendusi Läänemere ökosüsteemi ja kalavarude seisundi parandamiseks.

Volinik Virginijus Sinkevičius ütles: „Hoolin väga Läänemerest ja mul on hea meel, et saime täna ministritega arutada Läänemere ökosüsteemi ohte ja võimalusi. Kui kutsusin 2020. aastal kokku esimese „Meie Läänemere” konverentsi, leppisid ministrid kokku vajaduses kiiresti tõhustada Läänemere ökosüsteemi kaitset, et tulevaste põlvedele jääks puhas ja ohutu Läänemeri. Alates 2020. aasta konverentsist on algust tehtud mitmesuguste algatustega ja võetud ELi, piirkondlikke ja riiklikke meetmeid. Täna astusime taas sammu võrra edasi ja võtsime kohustuse tegeleda ühe suurima seni lahendamata küsimusega, mis on uputatud laskemoon. Tänan Balti riike ja piirkondlikke organisatsioone toetuse eest, et see probleem ühiselt lahendada.”

Veealune laskemoon on kavas mere põhjast välja tuua

Volinik Sinkevičius ja ministrid võtsid täna kohustuse kaitsta Läänemere tundlikku ökosüsteemi ning tuua merepõhjast välja I ja II maailmasõjas sinna sattunud laskemoon, mis ohustab mereelustikku, rannikukogukondi ja majandustegevust (sh kalapüüki). Komisjon eraldab 2 miljonit eurot avatud projektikonkursiks, et teha kindlaks peamised geograafilised piirkonnad ja viia läbi asjakohased riskihindamised.

Taust

Läänemere piirkonnas elab üle 85 miljoni inimese. Läänemeri on Euroopas enim saastatud meri, mida mõjutavad muu hulgas bioloogilise mitmekesisuse vähenemine, kliimamuutused, eutrofeerumine ning saasteained (ravimid ja prügi) ja plastijäätmed. Praegu mõjutab 97% Läänemerest hapnikutaset vähendav eutrofeerumine. Läänemere ökosüsteem on eriti habras, sest meri on madal, piiratud ühendus ookeaniga, aeglane veeringlus ja madal veetemperatuur. Lisaks on Läänemere põhjas on ligikaudu 300 000 tonni lõhkemata laskemoona, mis saastab merd ja pidurdab meremajanduse arengut.

 

Vaata ka:

gripp

Nakkushaiguste ülevaade: grippi haigestumine võib järsult kasvada

Kõikide ülemiste hingamisteede viirusnakkuste (COVID-19, gripp, RSV) haigestumus on kasvutrendis ning gripiviiruse ja COVID-19 levik

Edda Paukson

Edda Pauksoni ennustused 2025. aastaks: Puu Mao aasta toob tasakaalu ja muutusi

Edda Pauksoni ennustused aastaks 2025 keskenduvad traditsiooniliselt tähemärkide mõjutustele, aastale tervikuna ning sellele, kuidas astroloogilised