Valitsusliit võib tõsta pankade tulumaksu vähem, kui koalitsioonikõnelustel kokku lepiti, kirjutab Postimees.
Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Annely Akkermann rääkis ajalehele, et praegu käib kompromissi otsimine pankade tulumaksumäära tõusu üle. “Läbirääkimised käivad,” ütles Akkermann. “Kompromissina arutatakse praegu seda, kas avansiline tulumaks on 22 protsenti või vähem.”
Akkermann märkis, et ettevõtete ja sealhulgas ka pankade tulumaks tõuseb igal juhul 22 protsendini, kuid küsimus on selles, et kas pankade avansiline tulumaks saab olema väiksem.
Praegu on pankade avansiline tulumaks 14 protsenti.
Akkermann märkis, et riigikogu rahanduskomisjon tahab saata maksuseaduste eelnõude muudatusettepanekud suurde saali hiljemalt tuleva nädala neljapäeval. Seega on veel ligi nädal jäänud kõneluste pidamiseks.
Valitsus on taganemas ka oma esialgsest plaanist tõsta majutusasutuste käibemaksumäära kergitamine üheksalt protsendilt 22 protsendile. Samas tahab valitsus vähendada ajakirjandusväljaannete käibemaksuerisust, mida algselt plaanis ei olnud.
Endine pankur Indrek Neivelt märkis valitsusparteide meelemuutust ja pankadele vastutulekut kommenteerides, et seoses Euribori tõusuga teenivad Eesti pangad sellel aastal 500-700 miljonit eurot rohkem kui tavaliselt.
“Ja ka tavaline kasumlikkus oli eurotsooni keskmisest oluliselt kõrgem. See kasum on sisuliselt loteriivõit. Võrrelgem: hotellid teenisid enne koroonat aastas kasumit veidi alla 40 miljoni euro ja viimase kolme aasta kahjum on olnud 80 miljonit eurot. Ja plaanib riik sealt saada alla 10 miljoni aastas lisa makse. Makse tuleks võtta ikka sealt, kust on midagi võtta,” leidis Neivelt.
Ta lisas, et näiteks LHV selle aasta esimese kvartali omakapitali tootlus oli 30,4 protsenti, mida on 2,5 korda rohkem kui oleks eurotsoonis mõistlik.
“Eelmiste aastate omakapitali tootlus on olnud üle 20 protsendi. Sellisest tootlusest piisab täielikult, et kasvada nagu pangajuht artiklis ütleb, keskmiselt 10 protsenti aastas. Jääks raha nii kasvamiseks, maksude kui ka dividendide maksmiseks. Seda teavad kindlasti paar LHV panga nõukogu ja juhatuse liiget. Ei maksa poliitikuid ja rahvast hirmutada, kuidas korteriühistud ja ettevõtted laenuta jäävad. Sellepärast kindlasti ei jää,” märkis Neivelt.
Err.ee