Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon peab täna avaliku istungi, et arutada olukorda finantsraskustesse sattunud kohalikes omavalitsustes.
Erikomisjoni esimehe Tõnis Möldri sõnul oli haldusreformi eesmärk muuta kohalikud omavalitsused finantsiliselt tugevamaks ja haldussuutlikumaks. “Paraku näeme, et mitmed omavalitsused on just pärast haldusreformi võetud kohustuste tõttu sattunud rahaliselt keerulisse olukorda, mis võib päädida saneerimisprotsessiga,” ütles ta ja lisas, et raskuste tekkimisele on kaasa aidanud energia- ja teiste hindade, aga ka näiteks intressikulude kasv. “Soovime komisjonis saada ülevaate omavalitsustes tekkinud probleemidest, nende tõsidusest ja võimalikest lahendustest, mida saab pakkuda nii Rahandusministeerium kui ka riik oma abimeetmetega laiemalt.”
Erikomisjoni istungile on kutsutud riigihalduse minister Riina Solman, Rahandusministeeriumi kohalike omavalitsuste finantsjuhtimise osakonna juhataja Sulev Liivik ja regionaalhalduspoliitika osakonna juhataja Mart Uusjärv, Eesti Linnade ja Valdade Liidu tegevdirektor Veikko Luhalaid, Rõuge vallavanem Britt Vahter, Põhja-Sakala vallavanem Karel Tölp, Kohtla-Järve linnavalitsuse finantsteenistuse juht Elina Visk ja riigikontrolör Janar Holm.
Saneerimise algatamiseks peab omavalitsus esitama Rahandusministeeriumile taotluse. Rahandusministeeriumi andmetel ei ole ükski omavalitsus praegu seda teinud, küll aga peavad kaks omavalitsust – Põhja-Sakala ja Rõuge vald – ministeeriumi vastava komisjoniga konsultatsioone, et selgitada, kuidas ise oma finantsprobleemidega toime tulla. Seaduse kohaselt võib omavalitsus esitada raske finantsolukorra ohu kõrvaldamise menetluse algatamiseks taotluse, kui omavalitsus ei suuda finantsdistsipliini tagamise meetmeid rakendada või ei suuda meetmete rakendamisest hoolimata oma kohustusi püsivalt täita.
Riigikogu pressiteenistus