Taotlusi toetuse saamiseks elektri, gaasi ja kaugkütte kallinemise leevendamiseks saab Tallinnas esitama hakata esmaspäeval, 17. jaanuaril.
Tallinna abilinnapea Betina Beškina sõnul on hüvitise eesmärk toetada väikse ja keskmise sissetulekuga leibkondi kallinenud energiakulude tasumisel, et hinnatõusu mõju leevendada.
“Toetust saab taotleda möödunud aasta septembrist kuni tänavu märtsini tehtud ja tehtavate kulutuste osaliseks kompenseerimiseks,” lausus ta. “Septembri energiakulude hüvitamiseks tuleb taotlus esitada hiljemalt veebruaris. Märtsis saab taotleda hüvitist kulude katmiseks, mis on tehtud oktoobrist alates.“
„Homme teeb Tallinna linn kell 17.30 korteriühistutele infotunni, mis toimub veebi teel kahes erinevas keeles. Sinna on kaasatud ka rahandusministeeriumi esindaja, kellega koos käsitletakse energia toetusega seonduvaid küsimusi just korteriühistute vaatest ning selgitatakse kuidas kajastada energiakulude mahuühikuid arvetel.“
Korteriühistute esindajad, kellel ei ole võimalik homsel veebi infotunnil osaleda, saavad seda järgi vaadata neile saadetud lingil.
Toetuse saajaid on mitukümmend tuhat peret
Beškina sõnul on Tallinnas potentsiaalseid toetuse saajaid mitukümmend tuhat peret. “Seetõttu oleme Tallinna linnaosavalitsustesse värvanud taotluste menetlemiseks 13 uut töötajat, kellele tagame väljaõppe selle ja järgmise nädala jooksul,” lausus ta. “Lisaks sellele oleme infotelefoni käigus hoidmiseks värvanud täiendavalt kaks spetsialisti.“
Elektrooniline iseteeninduskeskkond taotluste vastuvõtmiseks on kavas avada esmaspäeval, 17. jaanuaril aadressil https://taotlen.tallinn.ee/. Alternatiivina hakatakse pakkuma võimalust registreerida vastuvõtu aeg linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonnas, kus töötaja aitab taotluse esitada.
Tallinn on avanud energiatoetuse infotoe telefoni 600 6300. Numbrilt saavad energiatoetuse kohta nõu küsida nii linlased kui ka korteriühistud. Energiatoetuse telefon on avatud esmaspäeviti kell 8.15–17.45, teisipäevast neljapäevani kell 8.15–16.45 ja reedeti kell 8.15–15.45.
Beškina sõnul tuleks taotlemisel eelistada elektroonilist iseteenindust. „See võimaldab taotluse esitada kõigile väiksema ajakuluga ning ühtlasi aitab ennetada koroonaviiruse levikut. Kutsun ühtlasi digipädevaid inimesi üles aitama elektroonilise taotluse esitamisel oma eakaid lähedasi, et neid säästa viirusepuhangu eest,“ ütles Beškina.
Toetust saab taotleda maksimaalselt viie kuu eest korraga
Toetust hakkab maksma selle linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakond, kelle territooriumil inimene rahvastikuregistri andmetel elab. Toetust saab taotleda maksimaalselt viie kuu eest korraga, nii et liigse asjaajamise vältimiseks on võimalik taotleda hüvitist mitme kuu kulude kompenseerimiseks korraga, juhul kui see taotlejale jõukohane on. Taotlust ei saa esitada tagasiulatuvalt taotluse esitamise kuupäevast rohkem kui viis kuud varasema energiatarbimise kohta, mistõttu tuleb möödunud aasta sügise kulude hüvitamise taotlus esitada aegsasti.
Toetust makstakse inimestele või peredele, kelle keskmine netosissetulek jääb alla 2021. aasta mediaanpalga. See on 2022. aastal üksi elaval inimesel 1126 eurot, kahest täiskasvanust koosneval leibkonnal 1689 eurot ning kahe täiskasvanu ja kahe alla 14-aastase lapsega perel 2365 eurot. Taotleja esitatud dokumentide alusel, mis näitavad tarbitud energia kogust ja vastavat kulu, makstakse toetust 80 protsenti energia maksumusest, mis ületab elektril 12 senti kilovatt-tunni kohta, gaasil 4,9 senti kilovatt-tunni kohta ja kaugküttel 7,8 senti kilovatt-tunni kohta.
Taotlemisel esitatavatel arvetel peab elektri tarbimiskogus olema esitatud megavatt-tundides või kilovatt-tundides, gaasi tarbimiskogus võib olla esitatud ka kuupmeetrites. Kui kortermaja kütmist korraldab korteriühistu ise elektri või gaasiga, saab taotleda toetust kütmiseks kasutatud elektri- ja gaasikulude kallinemise hüvitamiseks.
Seda saab teha korteriühistu esitatud arve alusel, mis esitab lisaks tarbimiskuludele ka korteri kütmiseks kulunud elektri tarbimiskoguse kilovatt-tundides või megavatt-tundides ja gaasi tarbimiskoguse kuupmeetrites, kilovatt-tundides või megavatt-tundides. Vajadusel peaks taotleja vajalike andmetega dokumentide saamiseks pöörduma oma korteriühistu poole. Toetuse minimaalne määr on 10 eurot ja ülempiir 500 eurot taotluse kohta kuus.
Kas ja kui palju tema pere toetust võiks saada, saab igaüks kontrollida kalkulaatori abil rahandusministeeriumi koduleheküljel: https://www.rahandusministeerium.ee/et/energiakulude-huvitamine