Monday , 23 December 2024
Erakorralised uudised

Elektri universaalteenus annab lõputus hinnarallis väikese kokkuhoiu

Konkurentsiameti juht teatas reedel, et elektri universaalteenuse lõpphinnaks koos maksudega kujuneb tarbijale esialgu 18-19 senti kilovatt-tunnist. Kui arvestada siit maha oktoobri algusest märtsi lõpuni ühtemoodi kõigile eratarbijatele rakenduv riiklik energiakompensatsioon, jääb tarbijalt küsitavaks hinnaks universaalteenuse puhul praegu 15 sendi ringis kilovatt-tunni eest. Universaalteenuse hind on siiski umbes kuus korda kallim kui enne energiakriisi.

• Eestis tegutseb lisaks Eesti Energiale, kes on ühtlasi tootja, veel üle kümne elektrimüüja või -vahendaja. Nad kõik pakuvad universaalteenusega liitumise võimalust, kuid see on tarbija õigus, mitte kohustus.
• Kui tarbija elektripakett võimaldab soodsamat hinda kui äsja välja kuulutatud 19 senti kilovatt-tunni eest miinus veel viis senti riiklikku kompensatsiooni oktoobrist kuni märtsi lõpuni, ei pea universaalelektrile üle minema, vaid võib jätkata valitud paketiga.
• Universaalteenuse lepingu võib hiljem igal ajal ilma mingite trahvideta lõpetada ja liituda mõne teise paketiga.
• Reedel välja käidud hind on vaid kuuks ajaks ehk oktoobri lõpuni. Universaalteenuse hind hakkab suure tõenäosusega igal kuul muutuma, aga ei pruugi. Nimelt on Eesti Energia tootmishinda, mille konkurentsiamet äsja kinnitas ja millel universaalhind põhineb, sisse kirjutatud väikesed hinnakõikumised. Seetõttu ei pruugi EE novembriks uut ja ühtlasi kõrgemat hinnataotlust esitada. Teisalt on tal selleks õigus, kui leitakse, et tootmise sisendhinnad, näiteks CO2 kvoodi hind on tõusnud.
• Siiski jääb universaalelekter ka juhul, kui novembrist peaks hind siiski kerkima, soodsamaks kui paljud börsiga seotud paketid – või ka kallimate elektrihindade tingimustes ehk hiljuti sõlmitud fikshindadega paketid.
• Elektrimüüja saadab või on saatnud kliendile teavituse universaalelektri kasutamise võimalusest. Kui universaalelektrile üle minna ei soovita, võib teavitusele vastata, et ei soovita, vaid tahetakse jätkata juba kehtiva paketiga ja kehtivatel tingimustel. Igaüks peab ise oma praeguse paketi põhjal välja arvutama, kas universaalelekter on talle kasulik või mitte.
• Universaalelektrile on võimalik üle minna ka ükskõik millal hiljem pärast 1. oktoobrit, sest näiteks Eesti Energial on e-teenindus, kus saab endale sobivat elektripaketti valida.
• Kui elektrimüüjal leidub kliente, kes maksavad universaalteenusest kõrgemat hinda, on igal elektrimüüjal kohustus võimaldada kliendile ka universaalteenust.
• Eesti Energia viib automaatselt universaalelektrile üle vaid need kliendid, kes maksavad praegu võrreldes universaalteenusega selgelt kõrgemat hinda. Näiteks on need kliendid, kes tarbivad börsihindade keskmisega seotud üldteenust. Üle viimisest on EE nendele klientidele juba teada andnud – nad ise ei pea midagi tegema.


• Juba kehtivate elektripakettide või lepingute lõpetamise pärast, kui minnakse üle universaalelektrile, ei tohi mingit leppetrahvi küsida.
• Tarbijad on näinud seni kõrgete börsihindade puhul väljapääsu mitmeks aastaks fikseeritud hinnaga pakettides. Paljud fikshinnaga paketid on samas siiski kallimad kui universaalteenus, sest ka fikshinda mõjutab börsihind, ehkki kaudsemalt, ja mitte igapäevase kõikumise kaudu. Kuid nagu öeldud: tarbijale jääb õigus valida ning universaalhind pole kellegi jaoks kohustus.


• Riiklik toetus, mis nii universaalteenuse kui kõigi teiste elektripakettide eratarbijatest kasutajatelt maha võetakse, on viis senti kilovatt-tunni eest. Täpsemalt öeldes: elektri kodutarbijale kompenseeritakse kuu keskmisest käibemaksuta elektrienergia hinnast, mis ületab kaheksa senti kilovatt-tunni kohta, kuni viis senti/kWh.
• Näiteks kui tarbija ostab elektrienergiat kuu keskmise hinnaga 15 senti/kWh, siis kompensatsiooni abil oleks tarbija makstav hind 10 senti/kWh. Universaalteenuse lõpp-hinnaks kujuneb tarbijale talveperioodil ehk oktoobri algusest märtsi lõpuni, kuni kehtib toetus, seega 14 sendi ringis kilovatt-tunni eest.
• Kompensatsioon laieneb nii universaalteenusele kui kõikide teiste elektripakettide kasutajatele automaatselt.


• Toetuse abil väheneb keskmise elektritarbija kulu elektrile umbes 21 protsenti.
• Kõigil kodutarbijatel võetakse riiklik toetus automaatselt elektrihinnast maha. Ise midagi toetuse rakendumiseks tegema ei pea.
• Kui minna universaalteenusele üle oma praeguse elektrimüüja juures näiteks kuu keskel, siis arvestatakse universaalteenuse hinda ka tagasiulatuvalt. Ehk kui otsustad universaalteenuse lepingu sõlmida 14. oktoobril, kehtib sulle universaalteenuse hind alates 1. oktoobrist. Teise elektrimüüja juurest tulles ei ole võimalik hinda tagasiulatuvalt pakkuda.


• Universaalteenuse osutamise soovist on praeguseks teada andnud järgmised elektrimüüjad: Eesti Energia AS, AS Eesti Gaas, AS Alexela, Elektrum Eesti OÜ, TS Energia OÜ, Saku Maja OÜ, AS Elveso, Ramsi Turvas AS, Electric Terminal OÜ, Sagro Elekter OÜ, Alexela Energia Teenused AS, 220 Energia OÜ, Scener OÜ ja Veerenni Jaotusvõrk OÜ.

Vaata ka:

joulud

Mis on jõulustress?

Jõulustress viitab pinge- ja stressitundele, mida paljud inimesed kogevad pühadeperioodil, eriti jõulude eel ja ajal.

gripp

Nakkushaiguste ülevaade: grippi haigestumine võib järsult kasvada

Kõikide ülemiste hingamisteede viirusnakkuste (COVID-19, gripp, RSV) haigestumus on kasvutrendis ning gripiviiruse ja COVID-19 levik