Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon arutab täna algusega kell 14.30 avalikult Euroopa Liidu algatust, mille eesmärk on suurendada Euroopa rolli usaldusväärse tehisintellekti arendamise vallas.
Euroopa Liidu asjade komisjoni esimehe Liisa Pakosta sõnul on komisjonil avaliku päevakorrapunkti raames kavas arutada, kuidas toetada Euroopa konkurentsivõimet tehisintellekti valdkonnas ning anda tehisintellekti arendavatele Eesti väike- ja iduettevõtetele võimalus kasutada Euroopa Liidu superarvuteid, et oma tehisintellekti mudeleid treenida.
„Räägime ühest võimalusest, kuidas august koos tugevamana välja ronida. Euroopa Liit võtab majanduse mahajäämust tõsiselt ja üks võimalus on toetada ettevõtjaid superarvutite kasutamisel. Piltlikult öeldes paneb Euroopa raha supervõimsatesse arvutitesse, ent reguleerib nende kasutust nii, et idufirmad ja väikeettevõtted mahuks ka supervõimsust oma äri eduks kasutama. Samuti avame arutelus innovaatiliste tehisintellektivabrikute loomise aluseid,“ lausus Pakosta. Ta lisas, et avalik arutelu on kasutatav ka õppematerjalina, kuna komisjon näitlikustab tavapärasest enam, kuidas Riigikogu Euroopa Liidu eelnõudega töötab.
Algatust tutvustavad Haridus- ja Teadusministeeriumi varaküsimuste asekantsler Henry Kattago, teadustaristu valdkonna juht Aile Tamm ning Euroopa Liidu ja rahvusvahelise koostöö valdkonna nõunik Piret Sütt ning Tartu Ülikooli teadusarvutuskeskuse juhataja Ivar Koppel, samuti on istungile kutsutud Euroopa Komisjoni Eesti esinduse asejuht Jane Õispuu ning Tartu Ülikooli Euroopa õpingute ja õigusteaduse tudengid.
Komisjoni väljasõiduistung Tartu Ülikoolis algab kell 11.45, mil esimese punktina on päevakorras noorte seisukohtade kuulamine Euroopa Liidu põhiõiguste strateegiate mõjudest Eestile. Arutelu all on puuetega inimeste, LGBTIQ ning soolise võrdõiguslikkuse strateegiad. Päevakorrapunkti juurde on kutsutud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna tudengid ja Euroopa Komisjoni Eesti esinduse asejuht Jane Õispuu.
„Peame noorte arvamuse kuulamist väga oluliseks, eriti põhiõigusi puudutavates küsimustes,“ rõhutas Pakosta. Ta viitas, et Euroopa Liidu asjade komisjon kuulab noorte arvamust esimest korda ning arutelu on väga tähtis ka seetõttu, et puuetega inimeste, LGBTIQ ja soolise võrdõiguslikkuse arengukavu pole komisjon seni põhjalikult arutanud.
Lugupeetud ajakirjanikud! Võimalus intervjuudeks on Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas (Näituse 13a) pärast esimest päevakorrapunkti orienteerivalt kell 13.30 ja pärast istungi lõppu orienteerivalt kell 16. Palun andke teada, kui on soov istungil osaleda.
Avalik istung algab kell 14.30 ja seda saab jälgida veebiülekandesRiigikogu kodulehel. Videosalvestist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.