www.minuaeg.com
Euroopa Komisjon võtab meetmeid, et muuta kaupade tellimine ELi-välistest e-poodidest ja kolmandate riikide veebiplatvormidelt tarbija jaoks turvalisemaks. Täna esitas komisjon e-kaubandust käsitlevast teatise ettepaneku, milles julgustatakse liikmesriike rakendama tihedamat tollikontrolli ja tarbijakaitsemeetmeid ning paremini kasutama digiteenuste ja digiturgude määrusega ette nähtud vahendeid.
Eelmisel aastal saabus ELi ligikaudu 4,6 miljardit väikese väärtusega (kuni 22 eurot maksvat) kaubasaadetist ehk keskmiselt 12 miljonit pakki päevas. Seda on kaks korda rohkem kui 2023. aastal ja kolm korda rohkem kui aasta enne seda. Paljud neist kaupadest ei vasta aga Euroopa Liidu nõuetele ning nende impordi hüppeline kasv tekitab palju probleeme. ELi kõrgeid tootestandardeid järgivaid Euroopa müügiettevõtteid ohustavad ebaausad kaubandustavad ja võltsitud kaupade müük internetipõhiste kauplemiskohtade kaudu. Peale selle on suuri vahemaid hõlmav pakivedu kahjulik keskkonnale ja kliimale.
• Tollireform ning ettepanek kaasseadusandjatele võtta kiiresti vastu kavandatud tolliliidu reformipakett, mis võimaldaks kiiresti rakendada uusi norme, millega tagada e-kaubanduse valdkonnas võrdsed tingimused. See hõlmab tollimaksuvabastuse kaotamist väikese väärtusega saadetistelt, mille väärtus on alla 150 EUR, ning kontrollisuutlikkuse suurendamist andmete jagamise ja riskihindamise tõhustamise teel. Samuti kutsub komisjon kaasseadusandjaid üles kaaluma täiendavaid meetmeid, nagu mittediskrimineeriv käitlemistasu otse tarbijatele imporditud toodete puhul, et vähendada miljardite väikesaadetiste järelevalve kulusid.
• Suunatud meetmed imporditud kaupade jaoks, sealhulgas tolli- ja turujärelevalveasutuste vahelise koordineeritud kontrolli algatamine, samuti kooskõlastatud meetmed tooteohutuse valdkonnas, sh tooteohutuse lauskontroll. See peaks viima nõuetele mittevastavate kaupade turult kõrvaldamiseni ning aitama koguda tõendeid riskianalüüsi ja täiendavate meetmete jaoks. Riskianalüüsi silmas pidades tõhustatakse tulevikus teatavate ettevõtjate, kaupade ja kaubavoogude kontrollimist jooksvalt. Mida suurem on nõuete rikkumise määr, seda suurem peaks olema valvsus järgmistes etappides ning süstemaatiline rikkumine peaks kajastuma ka karistuses.
• Digivahendite kasutamine võib aidata hõlbustada e-kaubanduse järelevalvet digitaalse tootepassi ja uute tehisintellektivahendite kaudu, mis võimaldavad avastada nõuetele potentsiaalselt mitte vastavaid tooteid.
• Keskkonnakaitse, sealhulgas kestlike toodete ökodisaini määrusest tulenev esimene tegevuskava ja jäätmete raamdirektiivi kiire muutmine.
• Rahvusvaheline koostöö ja kaubandus, sealhulgas ELi tooteohutuse eeskirjade koolituse pakkumine ning dumpingu ja subsideerimisega seoses ilmneda võivate tõendite hindamine.
Järgmised sammud
Komisjon kutsub liikmesriike, kaasseadusandjaid ja kõiki sidusrühmi üles tegema koostööd nii komisjoniga kui ka omavahel. Aasta pärast hindab komisjon väljakuulutatud meetmete mõju ja avaldab aruande tihedama kontrolli tulemuste kohta.
Taust
E-kaubandus toob tarbijatele, ettevõtjatele, sealhulgas VKEdele, ja ELi majandusele tervikuna palju kasu, sest ligikaudu 70% eurooplastest teeb korrapäraselt oste internetis. Tolliasutused peavad aga toime tulema kasvava töökoormusega ning tekivad riskid, mis on seotud tooteohutuse ja nõuetele vastavuse, ebaseaduslike kaupade, kestlikkuse ja kõlvatu konkurentsiga, mis omakorda ohustab vastutustundlikke ettevõtjaid. Näiteks osteti internetist ligikaudu pool ELi piiridel konfiskeeritud võltstoodetest, mis rikuvad intellektuaalomandi õigusi.