Friday , 24 January 2025
Erakorralised uudised
ekre

EKRE läheb Narvas kohalikele valimistele oma nimekirjaga.

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) kavatseb sügisel toimuvatel kohalikel valimistel panna esimest korda Narvas välja oma nimekirja, ütles erakonna aseesimees Mart Helme.

 

Kolmapäeval Ida-Virumaa ajakirjanikega rääkinud Helme tunnistas, et seni oli EKRE organisatsiooni maakonna väga nõrk ja Narva oli “täitsa valge laik”.

Ida-Virumaal tegutsemine, kuna keskkonnas nende piirkondade piirkond, kus EKRE toetus oli juba kõrge.

 

 

Nüüd aga kavatseb EKRE tugevdada oma kohalolekut Kirde-Eestis, selgitades Helme. Tema eesmärk kavatseb erakond minna kohalikele valimistele oma nimekirja erinevate Ida-Viru omavalitsuste, muuhulgas ka Narvas.

Rääkides siin, kes võiksid Ida-Virumaal EKRE-sse panustada, leidis Helme, et vajavad olema kohalikud, kes seni ei ole poliitikas osalenud.

Loe edasi SIIT

Allikas. Err.ee

 

Loe ka: KUIDAS EKRE OMA VALIJAID PETAB?

 

EKRE on selles mõttes huvitav erakond, et neil kas puudub ühtne poliitika Venemaa ja venelaste suhtes või on nad tõesti otsustanud tulla välja igale valijate segmendile meelepärase jutuga, kirjutab Aimar Ventsel.

 

 

Ühel jaanuarikuu lõpupäeval jooksis mul näoraamatus üle ekraani makstud reklaam EKRE Euroopa Parlamendi liikmelt Jaak Madisonilt. Vikerkaarevärvides rohelisel taustal olid Jüri Ratase ja Yana Toomi pildid ning venekeelne kiri: “Keskerakondlased lõhkusid koalitsiooni, et vältida rahvahääletust, mis oleks võinud kaitsta normaalset peret ja lapsi”.

Vene keele grammatikareeglite järgi oli tekst vigane, aga see selleks. Vaatasin kommentaare sellele pildile. Neid ei olnud palju ja enamik olid vene keeles. Üks nendest kõlas: “Ainukene partei, mis töötas rahva hüvanguks ja ei võtnud altkäemakse on EKRE”. Vähe allpool väitis üks kommentaator: “[Madison] on normaalne, meie oma, rahvuslane, antifašist ja antikommunist.”

EKRE on selles mõttes huvitav erakond, et neil kas puudub ühtne poliitika Venemaa ja venelaste suhtes või on nad tõesti otsustanud tulla välja igale valijate segmendile meelepärase jutuga.

Näiteks Henn Põlluaas tümitab Venemaad nii et tolm lendab, nõuab tagasi Narva-tagust ja Petserimaad, Ruuben Kaalep deklameerib avalikul üritusel venelasi mõnitavaid luuletusi, Mart Helme aga kiidab Venemaad kui eraldiseisvat tsivilisatsiooni. Unustatud on see, et viimane kunagi lubas, et ta põhimõtteliselt vene keeles ei räägi. Sest ta rääkis, seda intervjuus Baltnewsile ja Deutsche Wellele.

 

 

 

Muide, ma olen eestimaistes venekeelsetes Facebooki-gruppides juba aastate eest märganud tuntavaid sümpaatiaid EKRE suhtes. Need võiks kokku võtta sageli korduvasse lausesse: “Ma valiksin EKRE-t, kui nad poleks natsionalistid.”

Nii või teisiti, EKRE vaated – kui Eesti rahvuslus välja jätta – on teatud osale kohalikest venelastest nagu loodud. Ma mõtlen siin homofoobiat, Euroopa Liidu ja NATO-vastasust aga ka Eesti Vabariigi kogu muu poliitilise eliidi vaenamist. Siia juurde tuleb panna Mart Helme Ukraina kritiseerimine, selle nimetamine “läbikukkunud riigiks”. Muidugi ka varjatud ja varjamata reveransid Venemaa suunal.

Sellised signaalid kõnetavad kohalikest venelastest just seda osa, mis on pidevad Venemaa riigimeedia – eriti televisiooni – tarbijad. Aga kindlasti ka teisi.

Lisagem, et EKRE on vist ainukene parlamendierakond, millel pole ametlikku seisukohta vene koolide suhtes. Praeguseks on kõik teised parlamendierakonnad lubanud need varem või hiljem viia üle eesti keelele. Või vähemalt on selline nende erakondade kuvand eestimaises venekeelses inforuumis.

 

 

 

Tänapäevane post-Savisaare Keskerakond kaotab jõudsalt oma veetlust eestimaiste venelaste silmis. Sellele osutavad nii ametlikud uuringud kui ka mitteametlikud sõnavõtud ja kommentaarid, enamasti siis sotsiaalmeedias.

Kindlasti jääb mingi osa venelasi Keskerakonda valima, eriti just venelastest poliitikuid, kuid eestivenelaste pettumus Keskerakonnas on tuntav. Põhjuste üle võib muidugi spekuleerida, aga kindlasti mängib siin oma osa Jüri Ratase ja teiste eestlastest Keskerakonna liidrite väited, et vene kool viiakse millalgi üle eesti keelele.

Need seisukohavõtud levivad Eesti Vabariigi venekeelses meedias – peale sotsiaalmeedia on veel ka n-ö ametlik venekeelne meedia nagu Baltnews või ka mitte kuidagi väljasurev Sputnik – kulutulena.

Lisaks tuleb arvestada sellega, et kogu Keskerakonna juhitud koalitsiooniperioodi ajal ei tehtud ühtegi liigutust, mida võiks pidada kohalike venelaste huvide kaitsmiseks. Ja noh sinna juurde ka see, et ei tehtud ühtegi sammukest suhete parandamiseks Venemaaga. Need on aga just sellised algatused, mida nii mõnigi venekeelne Keskerakonna pooldaja oleks neilt oodanud.

Nüüd võib vist väita, et suur hulk Eesti venekeelse elanikkonna hääli on “ripakil” ning ootab “üles korjamist”.

Seda, et venelase poolt valimistel antud hääl on sama hea kui eestlaste oma, on ära tabanud vist kõik erakonnad. Lihtsalt meetodid nende häälte saamiseks on olnud puhas haltuura.

Ma tuletaks meelde kasvõi Reformierakonna venekeelseid plakateid otsetõlkega eestikeelsest loosungist: “Sinus on oravat.” Venekeelses tekstis kasutati sõna belotška, mis vene slängis tähendab deliiriumit. Millega valija sai teada, et tuleb enda sees tuvastada alkohoolik. Minul tekkis seda plakatit vaadates tunne, et kas tõesti reformaritel kusagilt võtta mõnda vene keele ja eriti selle slängi tundjat ja tuli pöörduda robustse masintõlke poole?

 

 

 

Senini on kõige asisemat venekeelset valmisreklaami teinud muidugi Keskerakond. Ent paistab, et seal pole varsti lihtsalt midagi püüda.

EKRE pani aga oma antireklaamiga täpselt naelapea pihta. Mängitakse homofoobiale, mis – sarnaselt teatud seltskonnale eestlaste seas – kõnetab ka piisavat hulka venelasi. Mind huvitaks, kuidas EKRE juhtkond oma eestlastest poolehoidjatele hakkab selgitama venekeelseid valimisreklaame ja vene häälte püüdmist. Samas, võib juhtuda, et üldse ei seleta.

Nii või teisiti, ma olen nõus pudeli viski peale kihla vedama, et lähiajal teeb EKRE eestivenelaste seas ilma. Solvatute ja rõhutute erakonna teatepulk võetakse Keskerakonnalt ära.

Allikas. Err.ee

Vaata ka:

sadness opportunity

Miks ma jäin…

Kui küsid, “Miks ma jäin?”, siis tundub, et see küsimus on sügavam ja emotsionaalselt laetud.

angry woman 1

15 veidrat märki, et inimene on emotsionaalselt ebastabiilne

Siin on 15 märki, mis võivad viidata emotsionaalsele ebastabiilsusele. Need pole alati lõplikud tõendid, vaid