Saturday , 23 November 2024
Erakorralised uudised
kohvitops

Eestis kasutatakse iga päev ca 120 000 ühekordset kohvitopsi

Eestlaste kohvilembus on jäätmekäitluse seisukohast tõeline väljakutse, sest ühekordsed kohvitopsid on praktiliselt ümbertöötlematud. Probleemi lahendusena nähakse biolagunevate kohvitopside või oma termose kasutamist, mis hetkel on aga tarbijate seas vähelevinud.

Ragn Sellsi turundus- ja kommunikatsioonijuhi Rainer Pesti sõnul on tarbijate seas levinud arusaam justkui oleks papist joogitopsid keskkonnasõbralikud, kuid paraku nii see siiski ei ole. „Et kohv sinu ilusale valgele kraele ei tilguks on topsid seest vooderdatud õhukese plastikkihiga. See muudab nad küll lekkekindlaks, aga samas võtab ära võimaluse neid uuesti materjalina taaskasutada, sest plasti ja paberi üksteisest eraldamine on väga kallis ja energiamahukas protsess. Selline loodusressursside ebamõistlik kasutamine puudutab enamik ühekordseid asju,“ selgitas Pesti.

 

Ta lisas, et hinnanguliselt kasutatakse Eestis ca 200 000 ühekordset topsi päevas, millest ligi 120 000 on kuumajoogitopsid. Pesti rõhutas, et ühekordsete toodete ökoloogiline jalajälg on nende eluiga arvestades ääretult suur. „Paraku ei ole ühekordsete nõude jätkuv kasutamine 8 miljardi inimese tänase tarbimismahu juures jätkusuutlik.

 

 

 

Kui soovime, et ka meie lastel oleks planeet, kus on olemas kõik eluks vajalikud ressursid, siis peame hakkama eelistama korduvkasutatavaid tooteid. Kohvitopside puhul on väga heaks alternatiiviks termokruus,“ sõnas Ragn Sellsi turundus- ja kommunikatsioonijuht. Circle K Eesti kaubandusdirektori Diana Veigeli sõnul on ettevõtte juba mitu aastat pakkunud klientidele võimalust osta kuum jook oma termose või kruusiga soodsamalt, kuid sellele vaatamata eelistab enamus klinte just ühekordset kohvitopsi. „Vastutustundliku ettevõttena hoolime nii enda kui klientide ökoloogilisest jalajäljest, mistõttu lõime kaks aastat tagasi võimaluse osta kuuma jooki kaasa enda kohvikruusi või termosega.

 

 

Kurvastav aga on see, et võimalust kasutab vaid 3% tarbijatest,“ sõnas Circle K Eesti kaubandusdirektor, kutsudes üles kõiki kohvi oma kruusi või termosega ostma. Veigel usub, et iga tarbija peaks enesele teadvustama, kui palju plastikut ta igapäevaselt kasutab ning võimalusel tarbimist vähendama, asendades need korduvkasutatavate toodetega. „Muutes vaid veidi enda tarbimisharjumusi, saame anda enda panuse keskkonnamõjude vähendamisse.

 

 

Ergutavat ja sooja jooki on võimalik tarbida ka enda kruusist, kaotamata maitseelamuses ning hoides seeläbi kokku ka raha,“ kirjeldas Veigel. Circle K Eesti kaubandusdirektor tõi välja, et jaekaubandusettevõtted otsivad pidevalt võimalusi, kuidas keskkonnasäästlikumalt toimetada. „Kuna kohvitopside igapäevane suur kasutatavus on meie jaoks murekoht, siis oleme otsustanud 2021. aastal vahetada kõik ühekordselt kasutatavad kohvitopsid biolagunevate kohvitopside vastu, säästes seeläbi keskkonda. Lisaks alustasime 2020. aastal Circle K-s ka teiste pakendite keskkonnasõbralikemaks muutmist, näiteks on kõik salvrätikud taaskasutatavast materjalist ja saiakeste ühekordsed kotid ilma kileaknata,“ sõnas Veigel. Kuna ühekordseid nõusid materjalina ümber töödelda ei saa, siis satuvad need üldjuhul prügilatesse, lähevad põletamisele ning mõningatel juhtudel lõpetavad oma teekonna hoopis metsa all. „Kahjuks jõuavad paljud ühekordsed topsid prügikasti asemel ka tee äärde või metsa alla, kus nad paraku ei lagune, vaid seavad ohtu nii looduse kui loomad. Kui soov on ühekordsest topsist kuuma jooki nautida, siis palume need hoida endaga lähima prügikastini ning käidelda vastavalt,“ ütles Veigel.

Vaata ka:

Isik

Politsei hoiatab võltsitud kontserdipiletite müüja eest

Politsei hoiatab noormehe eest, kes pakub erinevates sotsiaalmeedia keskkondades müügiks võltsituid kontserdipileteid. Mees pakub sotsiaalmeedia

euro

Viljandimaa mees kaotas netikelmidele väga suure summa raha

Lõuna prefektuuri ööpäevainfo Viljandimaa Arvutikelmus Politseisse pöördus mees, kellele helistas väidetav Elisa töötaja ja pakkus