Välisministeerium eraldab Ukrainale täiendavalt 351 700 eurot vajaduspõhiseks humanitaarabiks. Annetuse eesmärk on toetada Ukraina idaosa kontaktjoone lähedal elavaid inimesi ja aidata Ukrainal valmistuda võimalikuks migratsiooniohuks.
Välisminister Eva-Maria Liimets ütles, et kaheksa aastat kestnud relvakonflikt Ida-Ukrainas on süvendanud humanitaarkriisi, mis vajab järjekindlat rahvusvahelist tähelepanu ja toetust. „Konflikt on mõjutanud ligi viie miljoni inimese elu, kellest üle kolme miljoni vajab humanitaarabi – paljudele elanikele on probleem puudulik meditsiiniabi ja kommunaalteenused, nagu elekter, vesi ja küte. Samuti vajavad pikki aastaid pidevas ohuolukorras elanud inimesed emotsionaalset tuge. Need probleemid võimenduvad praeguses keerulises julgeolekuolukorras veelgi, mistõttu otsustasime Ukrainat toetada täiendava humanitaarabiga, et aidata leevendada rindelähedaste asulate elanike kannatusi,“ sõnas Liimets.
Välisministeerium eraldab 190 000 eurot täiendavaks toetuseks kontaktjoone lähedal elavatele leibkondadele ja vanuritele. Toetus on mõeldud talvel hakkama saamiseks, näiteks küttepuude, esmatarbevahendite, soojade tekkide või riiete soetamiseks. Majanduskeskkonna halvenemise tõttu võib osutuda vajalikuks ka individuaalne abi: toit, hügieenitarbed ning meditsiiniline ja psühhosotsiaalne toetus rindeäärsete külade elanikele.
Kokku 60 000 euroga viivad tegevused ellu Eesti vabaühendused MTÜ Mondo ja MTÜ Eesti Pagulasabi koostöös Ukraina kohalike omavalitsuste, sotsiaaltöötajate ning partneritega, kes teavad kõige paremini elanike abivajadusi ja toetust vajavaid perekondi. Mondol ja Eesti Pagulasabil on pikaajaline kogemus humanitaarabi andmisel Ukraina idaosas ja nad on olnud välisministeeriumi partnerid alates 2014. aasta Ukraina humanitaarkriisist, korraldades ka annetuste kogumise kampaaniat „Ukraina Heaks“.
Eesti Punane Rist abistab kohalikke elanikke 30 000 euroga Ukraina Punase Risti seltside vahendusel, pakkudes nii materiaalset abi kui ka psühhosotsiaalset toetust konfliktipiirkonna emotsionaalselt kurnatud elanikele. 100 000 euroga osutab Rahvusvahelise Punase Risti Komitee koos kohalike Punase Risti seltsidega tervishoiuabi kontaktjoone läheduses, kus sõjategevuse tagajärjed on kõige tuntavamad.
Samuti toetab Eesti Ukrainat, et aidata valmistuda võimalikuks migratsiooniohuks, vastates koos teiste Euroopa Liidu riikidega Ukraina abipalvele. Koostöös Päästeametiga saadab välisministeerium veebruari jooksul Ukraina Piirivalvele varustust 161 700 euro väärtuses. Saadetis sisaldab kuut telki koos magamiskottide, välivoodite, telgisoojendite, diiselgeneraatorite ja lisatarvikutega, et pakkuda inimestele ajutist peavarju. Annetuse eesmärk on aidata tõsta Ukraina valmisolekut võimalikus hädaolukorras.