Soome kehtestatud ranged piiriületuse piirangud sisuliselt seiskavad töörände Eesti ja Soome vahel, seetõttu palub Eesti Soomel piiranguid leevendada, vahendas Postimees reede õhtul välisminister Urmas Reinsalu sõnu.
Loe ka: KUUM: Tallinki juht Paavo Nõgene kutsub Soomes töötavaid Eesti inimesi streikima
Soome piirab alates järgmisest kolmapäevast piiriülest liikumist, teatas Soome valitsus reedel. Riiki lubatakse vaid teatud elualade esindajad.
“Soome valitsus on kehtestanud uued ranged piirangud piiriületuseks. Minu seisukoht Eesti riigi nimel, mida olen tungivalt väljendanud oma Soome kolleegile, on töörändajate võimaluse säilitamine piiri ületada,” kirjutas Reinsalu sotsiaalmeedias.
Loe ka: KUUM. SOOME SULGEB PIIRID ALATES 27.01.21. Kui oled Soomes tööl, mine kohe koju.
“Eesti hinnangul võiks Soome seda tänaõhtust otsust muuta moel, mis võimaldab viirust tõkestada, aga tagaks töörändajate liikumise kodu ja töökoha vahel ja seetõttu Eesti esitab oma ettepanekud Soome poolt kehtestatavate piirangute leevendamiseks Soome valitsusele,” teatas välisminister.
Reinsalu sõnul peame praegu arvestama, et sisuliselt tööränne Soome ja Eesti vahel järgmisel nädalal seiskub, välja arvatud vältimatud juhtumid.
Ühtlasi edastab Reinsalu Eesti saatkonna info Soome valitsuse tänaõhtuse otsuse kohta:
“Alates 27.01.2021 kell 00:00 saavad lisaks Soome kodanikele ja elanikele Soome siseneda vaid ühiskonna toimimise ja varustuskindluse seisukohast olulist tööd tegevad isikud ja vältimatutel põhjustel reisivad.
Tööhõive- ja majandusministeerium peab nimekirja, mis määrab kindlaks need töökohad, mis on olulised ühiskonna toimimiseks või varustuskindluse tagamiseks.
Nimekirjas olev kriitiline töö ei tähenda automaatselt riiki pääsemist. Tööandja peab kasutama eraldi vormi, et põhjendada, miks Soome saabuva töötaja tööülesanne on kriitiline ja et tööga ei ole võimalik viivitada. Vorm tuleb esitada piirivalvele koos reisidokumentidega.
Soome saavad siseneda näiteks järgmised isikud või järgmistel põhjustel reisivad:
Tervisehoiu- ja päästetöötajad (sealhulgas erakorraline abi) ja eakate hooldajad oma töökohustuste täitmisel;
kaubaveo- ja logistikapersonal oma tööülesannetes;
diplomaadid, rahvusvaheliste organisatsioonide töötajad, sõjaväelased ja abiorganisatsioonide töötajad oma tööülesannete täitmisel;
rahvusvahelistel läbirääkimistel osalevate riikide esindajad ja rahvusvaheliste organisatsioonide töös osalevad isikud;
välismaiste meediaettevõtete esindajad;
Soomes asuva kinnisvara või varakorralduse tõttu reisivad;
välismaal elava Soome kodaniku pereliikmed;
vältimatutel perekondlikel põhjustel reisivad (näiteks oma lapse sünd, lähedase raske haigus, enda pulmad, suhe) või muud kaalukad isiklikud põhjused. Sugulastena käsitletakse seejuures abikaasat (sh vabaabielu), lapsi, vanemaid, vanavanemaid, st et õdesid ja vendi enam külastada ei saa;
Soomes õppimine;
Soome elamisloaga reisivad;
rahvusvahelist kaitset vajavad või muudel humanitaarsetel põhjustel reisivad isikud;
Erigrupid (nt kultuuri, spordi, ettevõtluse esindajad).
Piirangud kehtivad 30 päeva ehk kuni 25.02.2021.
Kõikide Soome sisenejate suhtes kehtib soovitus jääda 10. päevaks eneseisolatsiooni.
Piiril testitakse kõiki, v.a kaubaveo- ja logistikatöötajad.”
Käesoleval aastal on tehtud Tallinnast Helsingisse keskmiselt 30 000 reisi nädalas. Suur osa Eestist Soome tööle käijatest töötab ehitusalal, vanadekodudes või teenindajana.
Tallinki juhatuse esimees Paavo Nõgene kommenteeris sotsiaalmeedias, et Soome laseb riiki vaid need töötajad, kelleta nad hakkama ei saa.
“Soome riik tegi otsuse, et riiki lubatakse ainult need kelleta nad ei saa – Eesti arstid, hooldajad. Stiilne. Isegi negatiivse testiga ei lubata teisi riiki,” kirjutas ta sotsiaalmeedias.
“Kõik Soomes töötavad Eesti tervishoiutöötajad võiks solidaarsusest ehitusvaldkonna töötajatega keelduda järgneva kuu jooksul Soomes töötamisest. Ega muidu Soome valitsus aru saa, et selline valiku tegemine on inetu. Neid keda neil vaja lastakse, teisi mitte,” lisas Nõgene.
ERR-i ajakirjaniku Rain Kooli sõnul on oluline meeles pidada, et Soome valitsus on sisuliselt terve eelmise aasta teise poole rääkinud sellest, et testimisvõimekust tuleb tõsta selleks, et suuta ära testida kõik riiki saabuvad inimesed.
“Tänane otsus ilmselgelt näitab seda, et testimisvõimekust piisavalt ei olnud ja nüüd püütakse teha vastupidine samm ehk vähendada reisijate arvu, et reisijaid oleks piisavalt vähe, et neid oleks võimalik testida,” ütles ta.
Baltic News Service