Peapiiskop Urmas Viilma teatas EELK plaanist algatada Eestis petitsioon, mille eesmärk on korraldada rahvahääletus mittekonfessionaalse usundiõpetuse kohustuslikuks muutmise üle õppekavades. Peapiiskop Viilma avaldas muret, et Eesti koolides, erinevalt enamikust Euroopa riikidest, puudub laialdane ligipääs religioonialastele üldteadmistele. Praegu pakutakse usundiõpetust piiratult, vaid 14% koolides, ja enamasti gümnaasiumiastme valikainena.
Peapiiskop rõhutas, et usu- ja usunditealased teadmised on integreeritud vaid kristlikes erakoolides, kus õpib umbes 2700 õpilast. EELK konsistooriumi eestvedamisel on kavas esitada Eesti rahva nimel ettepanek riigikogule korraldada rahvahääletus, et arutada mittekonfessionaalse usundiõpetuse lisamist kohustuslike õppeainete hulka nii põhikoolides kui ka gümnaasiumides.
Viilma tõi esile, et selle rahvahääletuse eeskujuks on 1923. aasta hääletus, mis taastas usuõpetuse kohustusliku õppeainena Eesti koolides. Ta rõhutas vajadust anda igale uuele põlvkonnale teadlikult teadmisi religioonist, arvestades inimeste loomupärast religioossust.
Peterburi Jaani Kiriku Probleemid
Lisaks käsitles peapiiskop Viilma oma kõnes Peterburi Jaani Kiriku olukorda, kus Venemaa kohtus nõutakse Eestilt kiriku tasuta kasutamise õiguse äravõtmist. Ta mainis, et see olukord on takistanud nii Eesti Kontserdi tegevust kirikus kui ka eestikeelsete jumalateenistuste pidamist Venemaal. EELK on koostöös Ingeri Evangeelse Luterliku Kirikuga võtnud kohustuse säilitada eesti keel ja kultuur Peterburi Jaani koguduses ja kirikus, korraldades regulaarselt eestikeelseid teenistusi ja kultuuriüritusi.
Sisepoliitilised Mured ja Demokraatia
Viilma puudutas ka Eesti sisepoliitikat, tunnistades, et Kirikute Nõukogu ei suutnud hiljutiste kiirete seadustemuudatustega sammu pidada. Ta kritiseeris seaduste kiiret muutmist, mis tema sõnul lõhestas ühiskonda ja süvendas konflikte erinevate vähemuste vahel. Peapiiskop rõhutas, et obstruktsioon, olgu selle vormiks seaduste pealesurumine või takistamine, ei aita kaasa demokraatia edendamisele, vaid viib lõpuks selle nõrgenemiseni.