Bataat, tuntud ka kui maguskartul (Ipomoea batatas), on tärkliserikas juurvilja, mis on pärit Kesk- ja Lõuna-Ameerikast, kuid on levinud üle kogu maailma. Bataadi ajalugu ulatub tuhandete aastate taha, ja seda on kasvatatud nii toiduks kui ka ravimtaimena. Kuigi bataati võidakse nimetada “maguskartuliks”, ei ole see tegelikult tavalise kartuli (Solanum tuberosum) sugulane. Tegemist on hoopis eri liiki taimega, mis kuulub hommikukärbiliste (Convolvulaceae) sugukonda, kartul aga on osa maavitsaliste (Solanaceae) sugukonnast.
Ajalugu ja levik
Bataadi kodustamine toimus tõenäoliselt Kesk-Ameerikas või Lõuna-Ameerika põhjaosas rohkem kui 5000 aasta eest. Tänapäeval on see oluline toidukultuur Aafrikas, Aasias, Ladina-Ameerikas ja Vaikse ookeani saartel. Eriti suur on bataadi kultuuriline ja majanduslik tähtsus Aafrikas, kus see on sageli põhitoiduaine.
Botaaniline kirjeldus
Bataat on mitmeaastane, kuid enamasti kasvatatakse seda üheaastase taimena. Tal on pikk, roomav vars, mis võib kasvada kuni mitu meetrit pikaks. Lehed on südamekujulised või ümarad ja võivad varieeruda rohelisest tumepunasteni. Õied on tavaliselt suured ja roosad või lillakad, sarnanedes teiste hommikukärbiliste perekonna liikidele.
Kuid kõige olulisem osa bataadist on selle allmaaosa ehk mugulad. Need on tärkliserikkad ja nende kuju, suurus ning värvus võivad olla väga erinevad. Leidub valge, oranži, lilla ja isegi punase sisuga sorte. Oranži sisuga sordid on tuntud oma beetakaroteenirikkuse poolest, mis on A-vitamiini eelühend.
Kasvatamine ja saagikus
Bataadi kasvatamine ei vaja palju hoolt, kuid mugulate korralik areng sõltub soojast kliimast ja piisavast veest. See taim talub hästi põuda ja vaeseid muldasid, mis muudab ta populaarseks valikuks vaesemates piirkondades, kus põllumajanduslikud tingimused on keerulised. Bataadi saagikus võib olla väga kõrge, eriti kui taimele tagatakse optimaalsed kasvutingimused.
Toitumisalane väärtus
Bataat on toitaineterikas. Ta on eriti tuntud oma A-vitamiini (beetakaroteeni vormis), C-vitamiini, mangaani ja kiudainete poolest. Lisaks sisaldab bataat B-grupi vitamiine, kaaliumi ja teisi olulisi mineraalaineid. Bataadi madal glükeemiline indeks teeb sellest suurepärase süsivesikute allika diabeetikutele ja neile, kes soovivad oma veresuhkrut stabiilsena hoida.
Kasutamine ja toiduvalmistamine
Bataati võib valmistada mitmel viisil: keeta, küpsetada, röstida või grillida. Seda võib kasutada nii magusates kui ka soolastes roogades, alates suppide ja hautiste lisandist kuni püreede ja magustoitudeni. Bataat on eriti populaarne Ameerika Ühendriikide tänuandepüha laual, kus see on tihti valmistat
atud vürtsikas ja magusana, sageli kaetud vahtrasiirupi, kaneeli, vahukoore või isegi vahukommidega. Bataadi mitmekülgsus tähendab, et seda saab integreerida erinevatesse dieetidesse ja kultuurilistesse toidutraditsioonidesse.
Lisaks traditsioonilistele valmistamisviisidele on bataadist saanud ka populaarne tervislik alternatiiv tavalistele friikartulitele. Bataadist friikartuleid peetakse toitaineterikkamaks ja need pakuvad erinevat maitseprofiili võrreldes tavaliste kartulitega. Bataadi magus maitse sobib hästi erinevate maitseainete ja dipikastmetega.
Tervisemõjud
Bataat ei ole mitte ainult toitev, vaid ka tervisele kasulik. Beetakaroteen on tugev antioksüdant, mis aitab võidelda vabade radikaalidega ja toetab immuunsüsteemi. Bataadi kiudained aitavad parandada seedimist ja võivad aidata kaalujälgimisel, kuna need pakuvad pikemat täiskõhutunnet.
Uuringud on samuti seostanud bataadi tarbimist mitmete tervisehüvedega, sealhulgas südame tervise paranemisega, veresuhkru taseme stabiliseerimisega ja põletikuvastase toimega. Lilla bataat sisaldab antotsüaniine, mis on veel üks tüüp antioksüdante, ja neid on seostatud kognitiivsete funktsioonide paranemisega.
Bataadi aretus ja keskkonnamõjud
Tõuaretajad töötavad pidevalt uute bataadisortide aretamise kallal, et parandada saagikust, vastupidavust haigustele ja kahjuritele ning et parandada maitset ja toitumisalaseid omadusi. Bataadi kasvatamine võib samuti aidata kliimamuutustega kohanemisel, kuna ta on vastupidav nii põua kui ka üleujutuste suhtes.
Bataat võib olla ka säästva põllumajanduse osa. Ta vajab vähem väetisi ja pestitsiide kui paljud teised põllukultuurid ja võib seega vähendada põllumajanduse ökoloogilist jalajälge. Lisaks sellele võib bataadi kasvatamine aidata mulda rikastada ja vältida mullaerosiooni tänu oma roomavatele vartele ja laiale lehestikule.
Kokkuvõte
Bataat on mitmekülgne ja toitaineterikas juurvilja, millel on pikk ajalugu ja mis on tänapäeval oluline osa paljude maailma piirkondade toiduvarust. Selle kasvatamine on suhteliselt lihtne ja see sobib paljudele erinevatele kasvutingimustele, mistõttu võib bataat mängida olulist rolli toidujulgeoleku parandamises ja tulevikus kliimamuutustega toimetulemisel. Olgu see siis osana tervislikust toidulaual või jätkusuutliku põllumajanduse osana, bataat on kindlasti taim, millel on potentsiaali palju enamaks, kui me võib-olla praegu realiseerime.