Riigikantselei tellimusel märtsi keskel toimunud avaliku arvamuse seireuuring näitab majandusliku olukorra väikest positiivsemat nihet ning inimeste majandusliku kindlustunde kasvu võrreldes detsembriga.
Valitsuskriisi aega sattunud küsitluses vähenes usaldus riigi institutsioonide vastu, samuti nõrgenes kuuluvustunne.
Suurenenud on toetus Ukraina abistamisele ja Venemaa sanktsioneerimisele. Kõrge püsib inimeste toetus NATOsse kuulumisele ja ehkki ollakse mures, kas Eesti saab end riigina turvaliselt tunda, tunnevad Eesti elanikud ise ennast Eestis turvaliselt.
Uuring viidi läbi Riigikantselei tellimusel 12.–17. märtsil 2025 ning see langes kokku valitsusest ühe osapoole lahkumise ning vahetuse ajaga. Uuringus osales 1501 vähemalt 15-aastast Eesti elanikku.
Enamik inimesi hindab oma igapäevast toimetulekut stabiilseks. Majanduslikku ebakindlust tundvate inimeste osakaal on vähenenud: detsembris 59%, märtsis 52%. Samal ajal on maailmas toimuv siiski mõjutanud inimeste tarbimiskäitumist – nii on 49% inimestest edasi lükanud suuremaid oste või investeeringuid.
Uuringust ilmneb, et usaldus riigi institutsioonide suhtes on märtsis langenud. Valitsust ja Riigikogu usaldab 29% elanikest. Samuti on veidi kahanenud elanike tunnetus Eesti turvalisuse osas – 42% inimesi usub, et Eesti riik võib end praegu turvaliselt tunda (detsembris 45%, eestlaste hinnang on muust rahvusest elanike hinnangust madalam – 36% vs 54%). Samal ajal tunnevad end Eestis elades turvaliselt nii eestlased kui muust rahvusest elanikud (63% ja 62%).
Ühiskondliku kuuluvuse tunnetamine on vähenenud nii eestlaste kui muust rahvusest inimeste seas. Märtsis tundis end Eesti ühiskonda kuuluvana 81% eestlastest (detsembris 89%) ja 51% muust rahvusest elanikest (detsembris 59%).
Toetus Ukraina abistamisele on jätkuvalt kõrge – kasvanud on toetus sanktsioonidele (detsembris 52%, märtsis 57%) ning arusaam, et Eesti ei tohiks välistada ühtegi viisi Ukraina sõjaliseks abistamiseks (detsembris 45%, märtsis 49%).
Ka hukkamõist Venemaa algatatud sõjale Ukrainas püsib kõrge, nagu ka Eesti elanike toetus NATO-sse kuulumisele (77% toetab).
Loe uuringu tulemustest täpsemalt: www.riigikantselei.ee/uuringud
Valitsuse kommunikatsioonibüroo