Välisministeeriumi poliitikaküsimuste asekantsler Martin Roger viibis 7. ja 8. oktoobril visiidil Ameerika Ühendriikide pealinnas Washingtonis, kus ta osales USA ning Põhjala ja Balti riikide ühise koostööformaadi (E-PINE) julgeolekuteemalistel konsultatsioonidel ja mõttekoja Atlantic Council NATO-teemalisel ümarlaual. Samuti toimus kahepoolne kohtumine USA välisministeeriumi poliitikaküsimuste aseministri kohusetäitja John Bassiga.
E-PINE ehk Enhanced Partnership in Northern Europe formaadis toimunud konsultatsioonidel arutati muu hulgas Venemaa agressiooni Ukrainas, Venemast lähtuvaid hübriidohte, arenguid India ja Vaikse ookeani regioonis, olukorda Lähis-Idas ja NATO prioriteete, samuti küber- ja energiajulgeolekuga seonduvat.
„Põhjala ja Balti riikide ning Ameerika Ühendriikide julgeolek on omavahel tihedalt seotud ning selle paremaks kindlustamiseks on ühised arutelud ja koostöö võtmetähtsusega,“ ütles Roger E-PINE formaadis toimuvate konsultatsioonide tähtsust rõhutades. Asekantsler märkis ka, et esimest korda toimusid E-PINE konsultatsioonid Washingtonis selliselt, et kõik osalejad on NATO liitlased. „Rootsi ja Soome hiljutine ühinemine allianssiga annab E-PINE konsultatsioonidele täiendava mõõtme, võimaldades NATO-ga seotud teemasid süvendatult arutada,“ sõnas Roger.
Roger ütles aruteludel ja kohtumistel, et Euro-Atlandi piirkonna julgeoleku alus on Ukraina võit ja seetõttu tuleb kõik tegevused suunata selle saavutamiseks. Arutelude keskmes oli Ukraina sõjaline ja poliitiline toetamine, Venemaa-vastaste sanktsioonide karmistamine, Venemaa juhtkonna vastutusele võtmine agressioonikuriteo eest ja Venemaa külmutatud varade kasutamine Ukraina hüvanguks.
Roger tõstis kohtumistel esile ka vajadust tugevdada NATO kaitse- ja heidutushoiakut, mille oluliseks osaks on kaitsekulutuste tõstmine. „Muutunud julgeolekuolukorras peab Euroopa võtma enda kaitsmist senisest veelgi tõsisemalt ja võimelünkade täitmiseks on hädavajalik kaitsekulutusi tõsta,“ sõnas asekantsler.
Konsultatsioonide raames toimus mõttekojas CSIS arutelu NATO liitlaste vastu suunatud Venemaa hübriidtegevuse ja selle tõrjumise teemal. Konsultatsioonid E-PINE formaadis toimuvad alates 2003. aastast ja seal osalevad Ameerika Ühendriigid, Eesti, Läti, Leedu, Soome, Taani, Island, Norra ja Rootsi