Monday , 23 December 2024
Erakorralised uudised
Toole kaasa logo

Algatus „Tööle kaasa!“ tutvustab viiendat aastat noortele töömaailma

Esimesi karjäärialaseid valikuid saavad noored teha juba põhikooli lõpus. Teadlike valikute tegemiseks tuleb igale noorele kasuks eelnev kokkupuude töömaailmaga. Noorte teadlikkuse tõstmiseks toimub täna, 21. veebruaril algatus „Tööle kaasa!“, mille raames avavad Eesti tööandjad oma uksed töötajate 1.−9. klassis õppivatele lastele selleks, et neile koos koolide ja lapsevanematega luua paremad ja mitmekülgsemad võimalused tööeluga tutvumiseks.




Algatuse peakorraldaja Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts sõnas, et distantsilt töötavaid vanemaid on noored tänaseks päevaks piisavalt näinud, aga see ei anna tervikpilti töö olemusest: Kuigi noored tihti teavad oma lähikondsete ametinimetusi või põhilisi tegevusi tööl, siis ei teata töö tegelikku sisu ega sellega loodavat väärtust. Samamoodi ei teata, miks on selline karjääritee valitud ning millised on oskused, mida tööks kasutatakse. Tööle Kaasa võimaldabki noorel esmalt küsida neid küsimusi nähes reaalset tööprotsessi ning siis kinnistada ning mõtestada uusi teadmisi ka klassiruumis,“ ütles Palts ning lisas, et „oleme algatust läbi viimas juba viiendat korda, ning koos ettevõtjate, kooli ja vanematega panustame haridusse ja tulevikku, et noored teeks teadlikuma valiku karjääriellu suundudes.“

„Eesti Töötukassas väärtustame väga töömaailma kogemuste saamist ning just noorte puhul on see eriti oluline. Julgustame noori juba põhikoolis minema töövarjuks. Perekonnaliikmega tööle kaasa minna on kindlasti hea esimene samm, kui pole veel üldse töövarjuks käinud. Varane töömaailmaga tutvumine annab noorele parema pildi töötamisest ja erinevatest ametitest ning lihtsustab valikute tegemist põhikooli lõpus.“ Olav Kersen, Eesti Töötukassa, noortevaldkonna juht.

Algatuse „Tööle kaasa!“ eesmärgiks on noorele erinevate ametite ja töökeskkondade tutvustamine. Praktilise päeva ja tegevuste jooksul saab noor infot töömaailmas toimuvast, mis aitab tal mõista erinevate tööde vajalikkust. Lisaks saab noor teada ja kogeda, milline näeb välja tema ema või isa töö sisu, väärtus ja keskkond. Algatus „Tööle Kaasa“ on suunatud 1.–9. klasside õpilastele, kuid soovi korral võib kaasata ka kõiki teisi noori. Samuti on õpilastele ette valmistatud valik erinevaid töölehti, mida saab õppetegevuses kasutada ja seeläbi õpikogemust paremini mõtestada.




Viie aastaga on algatuses osalenud üle 10 000 noore, 250 kooli ning üle 3000 ettevõtja. Eelmistel aastatel osalesid algatuses koolid ja tööandjad üle Eesti, nii suured kui ka väikesed ja väga erinevatest tegevusvaldkondadest. Oli tööstus- ja tootmisettevõtteid, kaubandusettevõtteid, toitlustusettevõtteid, avaliku sektori asutusi jpt, kus noored said tutvuda seinast seina ametitega.




Algatus kaasab kõiki osapooli

Tööandjale loob algatus võimaluse tutvustada lastele ja noortele oma valdkonda, panustada järelkasvu ning olla avalikkuses märgatud kui sotsiaalselt vastutustundlik ja peresõbralik ettevõte;

Lapsevanemale pakub algatuses osalemine konkreetse ja praktilise võimaluse teha kooliga koostööd, mille kaudu avada lapsele tööelu erinevaid tahke ja väärtusi ning aidata lapsel mõista, mille põhjal teha haridustee ja tööeluga seotud teadlikke valikuid.

Õpilane saab algatuses osaledes teadlikumaks töömaailmas toimuvast, näeb ja saab teada, mis on tema vanema igapäevatöö, milline on tema tööpäev ja –keskkond, töö sisu ja selle väärtus;

Koolil võimaldab algatuses osalemine teha lapsevanemate ja ettevõtetega koostööd, mis rikastab praktilisel moel karjääriõpet.

 

Tulenevalt praegustest riskidest on oluline kõigil osalejatel järgida kehtivaid tervisekaitsenõudeid ja olla valmis korraldama üritust distantsilt, kasutades vajadusel virtuaalseid võimalusi. Uuendatud on tööandjatele ja koolidele mõeldud abistavad juhendid, kust leiab ideid, kuidas saaks “Tööle kaasa!” õppepäeva korraldada kaugõppe vormis.

 

Algatuse kodulehekülg: www.töölekaasa.ee.

Manusesse lisatud algatuse logo.

Algatust „Tööle kaasa!” korraldab Eesti Kaubandus-Tööstuskoda koostöös Eesti Töötukassa, Haridus- ja Teadusministeeriumi, Haridus- ja Noorteameti ning Eesti Karjäärinõustajate Ühinguga.

 

Vaata ka:

joulud

Mis on jõulustress?

Jõulustress viitab pinge- ja stressitundele, mida paljud inimesed kogevad pühadeperioodil, eriti jõulude eel ja ajal.

gripp

Nakkushaiguste ülevaade: grippi haigestumine võib järsult kasvada

Kõikide ülemiste hingamisteede viirusnakkuste (COVID-19, gripp, RSV) haigestumus on kasvutrendis ning gripiviiruse ja COVID-19 levik