Nii nagu Eesti Gaas, tõstsid ka Alexela ja Eesti Energia gaasi hinda oktoobriks üle nelja euroni kuupmeetri kohta, kuid Alexela kinnitusel oli hindade järsus tõusus maailmaturul omajagu ülereageerimist ning novembrist muutub gaasi hind märgatavalt soodsamaks. Gaasi hüppeline hinnatõus on murelikuks teinud ka konkurentsiameti.
Augusti lõpus teatas Eesti Gaas, et kodutarbija paketi hind kerkib oktoobrist 4,10 euroni kuupmeetri kohta. Nii Alexela kui ka Eesti Energia kodulehel pakutakse fikseeritud lepinguga maagaasi 4,14 euroga kuupmeetri kohta.
Eesti Gaas praegu tähtajaliselt fikseeritud gaasipaketiga liituda ei võimaldagi – kodulehel on selle juures kiri “Hetkel ei ole müügis”.
Alexela energiakaubanduse portfellijuht Kalvi Nõu ütles ERR-ile, et neli eurot kuupmeetrist oktoobriks oli augusti lõpu seisuga paratamatus, sest hinnad olidki tõesti nii kõrged.
“Tänased prognoosid näitavad juba oluliselt madalamaid hinnatasemeid. Loodame selle trendi jätkumist ja saame lubada, et novembrist alates on gaas kindlasti juba märgatavalt soodsam,” lausus Nõu.
Äsjane maailmaturuhindade tõus, mida augustikuus näha sai, oli tema sõnul suuresti tingitud endiselt Vene maagaasi tarnete ebakindlusest Euroopasse, kuid mitte ainult.
“Tõenäoliselt oli hindade nii järsus tõusus ka omajagu ülereageerimist, kuna maagaasihoidlate seis Euroopas tervikuna on üsna hea ja maagaasi nõudlus on näidanud ka vähenemise märke,” tõdes Alexela esindaja.
Eesti Energia energiatoodete juht Armen Kasparov tõi välja, et kui eelmise aasta augustis oli gaasi hind 45 eurot megavatt-tund, siis selle aasta augustis oli see 245 eurot megavatt-tund.
“Hinnatõus, nagu ka teiste gaasipakkujate puhul, on mõjutatud gaasihindade rekordilisest tõusust,” lausus ta. “Mõnevõrra mõjutab hinda ka gaasipakkumise vähenemine meie regioonis.”
Kasparov lisas, et gaasi hinda korrigeeritakse pidevalt vastavalt TTF-i indeksile. Kui indeks langeb, langeb ka uutele klientidele pakutav fikseeritud hind. Neid kliente, kelle lepingus on hind juba varem fikseeritud, hinnatõus ei puuduta.
Konkurentsiamet otsib võimalust sekkuda
Konkurentsiameti regulatsiooniteenistuse juhataja Külli Haab vastas küsimusele, kas amet pöörab gaasi hinna mitmekordistumisele lühikese aja jooksul tähelepanu, et olukord on murettekitav.
“Vastavalt maagaasiseadusele ei saa konkurentsiamet sekkuda, kuid otsime hetkel võimalusi, kuidas seda teha läbi konkurentsiseaduse,” sõnas Haab.
Err.ee