Monday , 16 September 2024
real adc87bd9 05cf 4133 9099 3f3862b043d5 1

Aleksei Kolokutski: “IT-ettevõtte põhikapital seisneb tema intellektuaalsetes ressurssides”

01.09.2022

Digitaalse transformatsiooni ajastul on logistika muutunud globaalseks, ületades riikide piire ja ühendades need ühtseks tõhusate lahendustega võrgustikuks. Nõudlus uuenduslike lähenemisviiside ja tehnoloogiate järele kasvab selles valdkonnas pidevalt ning globaalne turg areneb kiiresti, andes ettevõtjatele uusi võimalusi. Täna räägime Aleksei Kolokutskiga – ta on mitme eduka transpordilogistika ja IT valdkonnas tegutseva ettevõtte asutaja. Räägime siis rahvusvaheliste projektide käivitamise plaanidest, arenguperspektiividest ja meie aja väljakutsetest.

—  Aleksei, olete spetsialiseerunud logistikale ja logistikaprotsesside automatiseerimisele. Kuidas te selle ala juurde sattusite?

 Minu ettevõtja karjäär sai alguse veokorraldusest, organiseerisin keraamiliste plaatide, ehitusmaterjalide, klaasi, värvide, toidu, liiva, kruusa, kivide, betoontoodete ja muude kaupade vedu. Arengu edenedes tekkis äriprotsesside automatiseerimise vajadus, sest et käsitsi juhtimine tõi kaasa viivitusi, vigu, tarbetuid kulusid ja pidurdas tegelikult edusamme. Seega võtsime kasutusse digitaalseid süsteeme, et kontrollida tarneahela kõiki etappe alates tellimisest kuni tarnimiseni. Analüüsisime hoolikalt iga kaubaveo etappi ja rakendasime sobivaid IT-lahendusi. Tulemust ei tulnud kaua oodata – automatiseerimine tõstis oluliselt ettevõtte efektiivsust. Ja siis tekkis mõte IT-ala eraldada ja selle eraldiseisvaks ärivaldkonnaks teha.


 Kas polnud hirmus tegevusvaldkonda nii kiiresti muuta?

—  Tegelikult me ​​lihtsalt laiendasime seda. Lisaks olen alati olnud kirglik IT-valdkonna vastu. Juba kooliajal tegelesin tarkvaraarendusega. Jah, sel hetkel tegutsesin entusiasmiga, ilma palgata, kuid teisest küljest on see väga hea, sest õppisin koodi kirjutamise teooriat ja praktikat ning õppisin töötama programmeerimiskeeltega nagu C ++. Edaspidi jätkasin oma oskuste arendamist selles valdkonnas.

Kas pole hirmutav töösuunda muuta? Pole hirmutav. Minu elu on alati olnud seotud erinevate teadmiste ja oskustega ning ma püüdlen alati just minu jaoks oluliste eesmärkide poole. See aitab mul leida uusi viise ja ebastandardseid töö formaate. Minu kirg infotehnoloogia vastu ja soov selles valdkonnas areneda muutis mind avatumaks teadustööle ja uuenduslike lahenduste leidmisele.


—  Nii et tekkis idee siseneda rahvusvahelisele turule?

 Jah, praegu keskendume projektide elluviimisele Eestis.

—  Miks Eesti?

—  Selles riigis on ettevõtete jaoks väga atraktiivne maksukava. Selle üks peamisi eeliseid on see, et tulumaks puudub ning see vähendab oluliselt ettevõtjate rahalist koormust ja stimuleerib nende tegevust. Veelgi enam, Eesti valitsus julgustab idufirmade asutamist oma riigis. Eelkõige on sinna loodud Startup Estonia spetsiaalne idufirma komitee, mis töötab välja ja viib ellu algatusi, mis on suunatud ettevõtluse nullist toetamisele. Selle põhieesmärk on luua soodsad tingimused innovaatiliste ettevõtete arenguks ja julgustada ettevõtjaid uute projektidega tegelema. Tegelikult tegeleb komitee noorte ettevõtete, investorite ja erinevate valdkondade ekspertide suhtluse korraldamisega, pakub tuge sellistes küsimustes nagu rahastamine, õigusabi, ettevõtte registreerimine ja muud haldustoimingud. Samuti aitab see reklaamimisel, annab teavet saadaolevate eeliste ja sihtprogrammide kohta. See poliitika soodustab äritegevuse kasvu, meelitab ligi uusi ettevõtteid ja investeeringuid ning töötab üldiselt riigi innovaatilise arengu hüvanguks.

Aga kuidas on digitaliseerimisega?

IT-tehnoloogiate areng Eestis on väga kõrgel tasemel. Enamik valitsemis- ja äriprotsesse viiakse läbi elektrooniliselt, mis muudab need tõhusamaks ja ettevõtjate jaoks mugavamaks. Selline maksusoodustuste valem ja arenenud digitaalne infrastruktuur muudab selle Balti riigi äritegevuseks väga atraktiivseks kohaks.

Rääkige meile projektidest, mida plaanite seal arendada?

Esiteks jätkab meie ettevõte arengut logistikasektori digitaalse automatiseerimise ehk infohalduse, andmebaaside haldamise ja transpordikorralduse vallas. Meil on kõik vajalikud teadmised, ka edukalt sooritatud projektid Euroopa Liidu klientidele. Eraldi märgin, et projekt ei ilmunud ootamatult, me kuulutasime end Eestis juba 2019 aastal. COVID-19 pandeemia on aga meie äri laiendamise plaane muutnud. Paljudes riikides olid kehtestatud piirangud ürituste ja silmast silma kohtumiste korraldamiseks, mis on muutnud meie algatuste kava.

Samas oleme valmis minema kaugemale ega sea kõvasid piire, mistõttu kaalume sisenemist teistele turgudele – peamiselt teenindussektori juhtimislahenduste, kinnisvara, restoraniäri ja muude huvitavate valdkondade vallas. Need on meie jaoks uued, kuid väga atraktiivsed võimalused.

Öelge, kuidas hindate hetkel oleva konkurentsiolukorda Eestis?

 

Ühest küljest on Eesti turg piiratud, konkurents on seal ka suur. Teisest küljest sõltub ettevõtmise edu täielikult lähenemisviisist. Meil on sügavad teadmised maantee- ja raudteelogistika segmendi ärist. See võimaldab meil paremini mõista turuosaliste vajadusi ja muresid ning pakkuda tõhusaid lahendusi ja automatiseerida protsesse. Ükskõik kui banaalselt see ka ei kõlaks, aga IT-ettevõtte põhikapital peitub tema intellektuaalsetes ressurssides. Ja see tähendab, et meil on turul edukaks tööks vajalikud kogemused ja teadmised olemas.

— See on väga optimistlik lähenemine. Aga kindlasti tuleb teel ka takistusi? Milliste riskidega võib seal kokku puuta?

—  Meie põhitoode on otseselt seotud logistika ja transpordi valdkonna lahendustega. Viimase pooleteise aasta jooksul on see sektor aga tarneahelate ümberstruktureerimise tõttu kõvasti kannatanud. Rahvusvahelised sanktsioonid tekitavad logistikavaldkonnas ebakindlust ja piiranguid. Oleme praegu absoluutsel turbulentsi ja ebakindluse perioodil, kus reeglid muutuvad väga kiiresti. Kõik see tekitab transpordiettevõtetele palju probleeme. Nad on sunnitud oma tööd kohandama ja kõiki protsesse uuesti ümber korraldama, mis võib olla keeruline ja põhjustada otsuste ebakindlust. Praegu on väga raske aru saada, kuidas olukord tulevikus muutub, äri tuleb teha ebakindluse, ettearvamatuse ja uute väljakutsete tingimustes.

Kas te ei karda?

Ei.

 Kas teil on Eesti turul tegutsemise strateegia?

 

Rahvusvahelise kogemuse põhjal saab endast teada anda eriala näitustel, neid peetakse Kasahstanis, Saksamaal ja teistes riikides. Sellistel üritustel osalemine aitab juhtida tähelepanu meie ärile ja luua kontakte potentsiaalsete partneritega. Kuid tasub rõhutada, et tegemist on B2B sektoriga, mistõttu pole mõtet seda nagu tarbekauba reklaamida. Meie tegevus on eriline, klientidega töö nõuab individuaalset lähenemist. Peame iga juhtumi läbi töötama, isiklikult kohtuma, veenma, selgitama, miks meie lahendus kliendile sobib. Ühele kliendile sobiv lähenemine ei pruugi sobida teisele, kuna igal ettevõttel on oma spetsiifika ja nõuded. Standardlahendused siin lihtsalt ei tööta. Kokkuvõtteks tasub öelda, et meie reklaami formaat eeldab individuaalset lähenemist ja keskendumist pikaajaliste partnersuhete loomisele, mis omakorda aitab kaasa äritegevuse arengule ja tugevdamisele.

— Ja lõpuks, millise ajakava te oma eesmärkide saavutamiseks seate?

Loodan praegused projektid edukalt ellu viia enne 2024 aasta lõppu. Jah, see on tõsine eesmärk, kuid tänu Eestis kehtivale toetuspoliitikale suudame oma ideid sellel turul edukalt ellu viia. Oleme valmis rakendama kõiki oma teadmisi edu saavutamiseks mitte ainult enda jaoks, vaid ka Eesti riigi heaks, sest kavatseme seal töötada. Püüame olla kasulikud ning panustada kohaliku ettevõtluse ja majanduse arengusse.

Vaata ka:

doctor g4be6b6acb 640

Tervise ja Heaolu Horoskoop: Teisipäev 17 september 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill): Täna võib su energeetiline tase olla kõrge, kuid ole

horoskoop tahemargid 1

Kellel tuleb tähemärkidest teisipäev 17.09.2024 hea päev ja kellel halb päev? Uuri järgi!

Halb päev: Skorpion (23. oktoober – 21. november): Surnud kaart võib tähendada, et täna tuleb