www.minuaeg.com
Päästeamet koos kaitseväega evakueeris laupäeval Pärnu maanteelt ahelavarii tagajärjel kahjustatud veeldatud maagaasi (LNG) vedava tsisternauto. Tsisternauto viidi ohutusse piirkonda, kus selle tühjenemine ei kujuta ohtu inimestele ega keskkonnale ning omanik saab sellega edasi tegeleda.
LNG tsisternauto tühjendamine
Tsisternauto viidi eemale hoonetest ja teedest, et gaasi aurustumine toimuks turvaliselt. Tühjenemise protsessi jälgitakse pidevalt, rakendades kõik vajalikud ohutusmeetmed.
Teise tsisternveoki evakueerimine
Reede öösel tõmmati kaitseväe puksiiriga õnnetuspaiga ohualast välja ka teine tsisternveok, mis ise liikuda ei saanud. Kuigi see tsistern ei lekkinud, asus see piirkonnas, kus õhus levinud gaas tekitas plahvatusohu. Väikseimgi säde või kuum komponent oleks võinud põhjustada süttimist. Veok seati töökorda ja viidi gaasifirma territooriumile.
Õnnetuse mõju liiklusele
LNG ohtlikkus ja ettevaatusabinõud
Veeldatud maagaas transporditakse rõhu all temperatuuril -163 °C, mis muudab selle mahult 600 korda väiksemaks kui tavalises olekus. Kui LNG rõhu alt vabaneb, aurustub see kiiresti, muutes aine suure kontsentratsiooni korral plahvatusohtlikuks. Õnnetuspaigast eemaldati kõik potentsiaalsed süttimisallikad, et vältida täiendavaid õnnetusi. Madala temperatuuriga aine võib kokkupuutel põhjustada külmapõletusi, kuid atmosfääris hajudes muutub see lõpuks ohutuks.
Õnnetuse käik
26. detsembril kell 21.07 juhtus Tallinna-Pärnu maantee 35. kilomeetril Saue vallas Metsanurga külas liiklusõnnetus. Sõiduauto Škoda sõitis vastu teepiiret, paiskus kraavi ning selle rehv tabas vastassuunas liikunud autot. Õnnetuspaigal peatunud teisi juhte tabas tagant lähenevate sõidukite ahelkokkupõrge, millesse sattusid mitmed sõiduautod ja kaks veokit.
Kaks tsisternveokit, mis sõitsid teineteise järel, sattusid avariisse, kui üks neist põrkas teisele tagant sisse. See tekitas eesolevale LNG tsisternile tugevaid kahjustusi, sealhulgas lekkeid ventiilides ja juhtimissüsteemis, muutes lekete peatamise võimatuks.
Päästjad tegutsesid keemiakaitseülikondades, et olukorda kontrollida ja minimeerida ohtu. Tänu kiirele reageerimisele ja koostööle suudeti olukord ohutult lahendada.