Lahutus ei juhtu tavaliselt üleöö; seda eelneb sageli käitumismustrite kujunemine, mis järk-järgult õõnestavad suhte alust. Tuntud Ameerika psühholoogi ja suhtekonsultandi dr John Gottmani sõnul on neli kriitilist käitumismustrit – sageli viidatud kui “Apokalüpsise neli ratsanikku” –, mis tugevalt ennustavad, kas abielu liigub lahutuse suunas. Nende mustrite tuvastamine ja nendega tegelemine võib olla võti, et päästa raskustes suhe.
1. Kritiseerimine
Kritiseerimine läheb kaugemale kaebuse esitamisest või rahulolematuse väljendamisest. See sihib partneri iseloomu, mitte tema tegevust, ja kõlab sageli rünnakuna partneri kui inimese vastu. Näiteks: „Ma olen ärritunud, sest sa unustasid helistada,“ asemel võib kriitika kõlada nagu „Sa ei mõtle kunagi kellelegi peale iseenda!” Pidev kritiseerimine tekitab aja jooksul pahameelt ja paneb kriitikat saava partneri end väärtusetuna või armastamatuna tundma.
Kuidas sellega toime tulla:
Asendage kriitika konstruktiivse suhtlusega. Kasutage “mina” lauseid, et väljendada oma tundeid, ja keskenduge konkreetsetele käitumistele, mitte üldistustele. Näiteks öelge: „Ma tunnen end haigetuna, kui sa ei teavita mind oma plaanidest,“ selle asemel, et süüdistada.
2. Põlgus
Põlgus on kõige hävitavam neist neljast käitumismustrist ning hõlmab partneri kohtlemist lugupidamatuse, pilkamise või sarkasmiga. See väljendub näiteks silmade pööritamises, mõnitamises, solvavate nimede kasutamises või partneri tunnete naeruvääristamises. Põlgus näitab sügavat austuse puudumist ja sageli tuleneb lahendamata vihast või põlgusest.
Kuidas sellega toime tulla:
Võidelge põlguse vastu, edendades suhetes tänulikkust ja austust. Tunnustage partneri positiivseid omadusi ja väljendage regulaarselt tänulikkust. See võib aidata muuta negatiivset dünaamikat toetavaks.
3. Kaitsevõtt
Kui üks partner tunneb end rünnatuna, võib tema instinktiivne reaktsioon olla end kaitsta, sageli süüdistusi tagasi lükates või vabandusi leides. Näiteks kui partner ütleb: „Miks sa ei pesnud nõusid, nagu lubasid?“, võib kaitsev vastus olla: „Mul oli pikk päev tööl – miks sa ise ei võiks seda teha?” Selline käitumine sulgeb konstruktiivse suhtluse ja suurendab konflikte.
Kuidas sellega toime tulla:
Selle asemel, et reageerida kaitsvusega, võtke vastutus oma tegevuste eest ja näidake empaatiat partneri tunnete suhtes. Tunnistage nende muret, öeldes näiteks: „Ma mõistan, miks sa oled ärritunud. Ma hoolitsen selle eest.”
4. Tõkestamine (emotsionaalne sulgumine)
Tõkestamine tekib siis, kui üks partner eemaldub emotsionaalselt vestlusest ega soovi enam arutellu kaasatud olla. See juhtub sageli siis, kui inimene tunneb end ülekoormatuna või pettununa, kuid jätab teise partneri tunne, et teda ignoreeritakse või ei väärtustata. See võib avalduda vaikusena, pilkude vältimisena või keset vestlust ruumist lahkumisena.
Kuidas sellega toime tulla:
Kui märkate, et tõkestate, tehke paus, et rahuneda, ja pöörduge vestluse juurde tagasi, kui tunnete end rahulikumalt. Andke partnerile teada, et vajate hetke, kuid kinnitage neile, et arutelu on oluline. Teadlikkuse ja stressijuhtimise praktiseerimine võib aidata vähendada emotsionaalset sulgumist.
Tee tervislikuma suhte poole
Kuigi need neli käitumismustrit võivad suhte jaoks olla hävitavad, ei tähenda nende olemasolu, et suhe oleks hukule määratud. Nende mustrite varajane tuvastamine ja nendega tegelemine võib viia oluliste muutusteni. Paarid, kes pühenduvad paremale suhtlemisele, vastastikusele austusele ja põhiprobleemide lahendamisele, saavad sageli oma sidemeid parandada ja tugevdada.
Kui need käitumismustrid on sügavalt juurdunud, võib terapeudi või nõustaja abi otsimine olla väärtuslik samm usalduse ja ühenduse taastamise suunas. Nende väljakutsete mõistmine ja nendega tegelemine ei aita mitte ainult vältida lahutust, vaid võib sillutada teed täisväärtuslikumale ja kestvamale partnerlusele.
4o