Paljud meist on täiskasvanueas kahetsenud, et oma hammaste eest nooremas eas piisavalt hoolt ei kandnud. Nii võimalused kui ka inforuum erinesid praegusest paljuski, kuid õnneks on uutel põlvkondadel suuhoolduseks ja õigete harjumuste kujundamiseks rohkelt põnevaid võimalusi.
Kuidas innustada lapsi hammaste eest hoolt kandma ning suurest ja kirjust tootevalikust leida parim elektriline hambahari lapsele? Nõuandeid ja soovitusi jagab Mari-Liis Hammas32-st, kes abistab igapäevaselt tuhandeid Eesti perekondi nende vannitoakapi sisu täiendamisel ja naeratuse näole toomisel.
1. Jäta meelde hambapesu kuldreegel: 2 x 2 minutit
Hoolimata sellest, kas sinu pere kasutab käsiharja või elektrilist hambaharja, on oluline meeles pidada, et suuhoolduse kuldreegel on 2 x 2 minutit: kaks korda päevas kaks minutit hambapesu. Lapsevanematena oleme lapsele alati suurimaks eeskujuks, seda ka igapäevases hammaste harjamises. Muuda laste suuhügieen mänguliseks ja lõbusaks ühiseks rituaaliks, mitte tüütuks kohustuseks.
Kummutada on ka vaja üks müüt, et lapse hambaaukude põhjus seisneb pärilikkuses – need tulenevad kehvast suuhügieenist ja valedest toitumisharjumustest ning ainus viis hambaauke ennetada on ikka hammaste pesemine.
2. Imikute hambapesu alusta lapse esimese hamba tulekul
Lastehambad ja nende eest hoolitsemine algab vanema abiga ning niipea, kui lapsel ilmub esimene hammas. Üldjuhul hakkavad esimesed hambad lõikuma esimesel eluaastal ning umbes kuueaastastel asenduvad piimahambad jäävhammastega. Kahjuks on endiselt levinud arvamus, et kui lapsel on piimahambad, siis hammaste pesemine pole niivõrd oluline, sest tulevad ju jäävhambad. Kahjuks on sellise suhtumise tulemuseks hambaaugud, põletikulised igemed ja lastel isegi piimhammaste varajane eemaldamine. Seega vanemate rolli hambapesus ülehinnata ei saa ning harjamine peaks toimuma regulaarselt hommikuti ja õhtuti.
Imikutele sobib näpuhari või õrnatoimeline beebi elektriline hambahari – Brush-Baby Babysonic, millel on abiks pisikesed ülipehmed otsikud ning sisseehitatud valgustus. Brush Baby hambahari on ülimalt tõhus, kuid lisaks hammaste harjamisele on sama oluline roll ka kasuliku harjumuse kinnistamisel, kus laps juba varakult hambapesurutiiniga harjub. Hambapastat beebidel kasutama ei pea, soovi korral aga võid kasutada näiteks spetsiaalset looduslikku Weleda hambapesugeeli. See on mahedamaitseline, puhastab õrnalt ja on ohutu ka allaneelamisel.
3. Lasteharjade valik on kirju, kuid kõik harjad on tõhusad
Laste elektrilised hambaharjad on mõeldud kasutamiseks alates kolmandast eluaastast ning on ehituselt väiksemad, vaiksemad ja umbes 30% väiksema intensiivsusega võrreldes täiskasvanutele mõeldud elektriliste hambaharjadega. Tuntuimatest brändidest on valikus Oral-B (Vitality, Smart Teen ja Junior) ja Philips Sonicare (for KIDS seeria). Kui Oral-B on tuntud oma ümmarguse pöörleva harjapea poolest, kus harjased liiguvad päri- ja vastupäeva, siis Philips Sonicare’i harja piklik hambaharjapea liigub küljelt küljele Sonic-tehnoloogia abil. Mõlemil juhul toimib elektriline hambahari selliselt, et tekitab hambapastaga koostoimel suus aktiivse vahu, mis puhastab tõhusalt suu hammastele ja hambavahedesse kogunenud toidujääkidest. Sisseehitatud taimer jaotab ise kaheminutilise hambapesu neljaks 30-sekundiliseks tsükliks, et kõik suuosad saaksid harjamisel kaetud.
Oral-B laste elektrilised hambaharjad on varustatud Disney Magic Timeriga, mis annab märku kahe minuti täitumisest; mobiiliäpiga, mis teeb hambapesu lõbusamaks, ja laste hammastele sobilike pehmete harjastega otsikutega. Ka Philips Sonicare for KIDSi elektriliste hambaharjade mobiiliäpi keskne tegelane „Sparkly“ annab sõbralikult juhiseid, kiidab ja muudab hambapesu mänguliseks. Laste elektriline hambahari peab olema lõbus ja põnev, seega peegelduvad selle välimuses erinevad temaatikad ja hari sisaldab vahetatavaid kleepse lemmikmultikategelastega, nt „Autod“, „Frozen“ (Lumekuninganna), „Star Wars“.
NB! Üle 10-aastastele lastele sobivad ka tavaharjad
Sageli küsivad lapsevanemad, kas juba suuremale lapsele tuleb samuti valida just mõni laste elektriline hambahari. Mitte ilmtingimata, elektrilist hambaharja võivad kasutada lapsed alates kümnendast eluaastast, kuid sel juhul soovitame alati kasutada pehmeid otsikuid ja õrnemaid harjamisrežiime. Oluline on valida hambahari, millel on ka sisseehitatud surveandur. Eraldi on saadaval ka elektrilised hambaharjad, mis mõeldud just teismelistele, näiteks Oral-B Junior ja Oral-B Smart Teen.
4. Kaasa laps valimisse ja arvesta tema arvamusega
Kuna laps hakkab elektrilist hambaharja kasutama iga päev, on oluline, et see lapsele endale ka meeldiks – nii värvilt, suuruselt kui ka temaatikalt. Vaata ja sirvi erinevaid mudeleid koos lapsega ja lase tal otsustada. Tihti aitab veebipoest üheskoos tellimine ning seejärel paki ootamine ja avamisrõõm lapsel hambaharjaga veelgi enam oma sidet tekitada, sest see oli ju *tema* valik.
Samuti lase lapsel oma hambaid ise pesta ja seda niipea kui võimalik. Pisikeste laste puhul soovitame käia lõpetuseks ise veel harjaga tema hambad üle.
Nagu eelnevalt mainitud, on mitmed laste elektrilised hambaharjad varustatud ka nutirakendusega. Kui hambapesu on lapsele vastumeelne, aitab mobiiliäpp igapäevast harjumust lõbusamaks muuta ning kinnistada. Paljuski on mobiiliäpi kasutamine maitse asi ning sageli pärast mõnda aega sellest loobutakse, kuid hambaharjaga esimese tutvuse tegemisel võib mobiilirakendusel olla suur abistav roll.
5. Hambapasta olgu fluoriidivaba
Hambapastat lisa harjale pigem vähem kui rohkem, alati herneterasuurune või veelgi väiksem kogus. Laste hambapastad on fluoriidivabad, kuna eriti pisemad võivad tihti pastat alla neelata või sellega niisama maiustada. Hambapastad on lastele meelepärase maitsega, takistavad kaariese teket ning nende koostis põhineb looduslikel koostisainetel. Valikust leiab palju tuntuid brände, nagu Weleda, Dentsissimo, GUM, White Glo jt, kus on maitseid ja tuubide suuruseid igale hambapesijale. Hambapastat valides jälgi RDA ehk abrasiivsusnäitajat, mis võiks jääda vahemikku 0–70 – see kehtib terve pere hambapastade puhul.
Leia koos lapsega talle sobiv hambahari ja näita talle regulaarse (2 x 2 minutit) hambapesuga eeskuju – nii paned aluse oma lapse tervislikule eluviisile ning lisaks kingid kauni naeratuse, mille eest laps tulevikus kindlasti tänulik on.
Elektrilise hambaharja eelised:
- Hambapesu elektrilise hambaharjaga kestab alati soovituslikud kaks minutit – seda tänu sisseehitatud taimerile.
- Käsihambaharjaga pestes teed ühe hambapesu jooksul keskmiselt 600 harjamisliigutust, mis ei pruugi olla põhjalik ega piisav. Elektrihambaharjaga pestes teevad harjased ühes minutis kuni 62 000 liigutust.
- Eemaldab ligi kümme korda rohkem hambakattu kui käsihambahari.
- Parandab igemete tervist.
- On tänu integreeritud surveandurile hammastele ja igemetele ohutu.
- Hammastepesu on regulaarsem, põhjalikum ja lõbusam.
- Rõõmustab sind ja sinu pere hambaarsti.