Monday , 23 December 2024
Erakorralised uudised
arst

13 tervisenäitajat, mida arstid soovitavad kontrollida

13 tervisenäitajat, mida arstid soovitavad kontrollida
Autor: Annika Jürimäe, laborispetsialist

Vereproov on enamasti esmane uuring tervisliku seisundi hindamiseks, sest see on kiire, täpne ja suhteliselt lihtne teostada. Erinevaid vereanalüüse on tuhandeid, mistõttu on verenäitajate abil organismi hetkeseisu kohta võimalik väga palju infot teada saada. Kõiki analüüse muidugi korraga teha ei saa ega ole ka vaja. Kuid millest siis alustada? Kui suuremaid terviseprobleeme ei ole või esinevad ebamäärased kaebused (väsimus, kaalumuutus, sage haigestumine nn külmetushaigustesse jne), tuleks esmalt kontrollida neid verenäitajaid, mis annavad ülevaate organismi üldisest seisundist ning võimaldavad tuvastada ka esmapilgul varjatud terviseriske.
Meditsiinilabori SYNLAB laboriarstid on koondanud 13 kõige olulisemat analüüsi Terviseriski paketti, millest arstid soovitavadki tervisekontrolli alustada. Kui mõni tulemustest kaldub normist kõrvale, saab selle põhjal otsustada, milliseid lisauuringuid oleks vaja teha või millise arsti poole pöörduda.




Terviseriski paketis sisalduvad analüüsid:
Hemogramm mõõdab veres hemoglobiini sisaldust ja loendab vererakud, annab ülevaate vere hapnikutranspordivõimest ning kehvveresuse, infektsioonide ja veritsushäirete esinemise võimalikkusest.
Ferritiin peegeldab organismi rauavarusid. Raual on organismis täita väga palju olulisi rolle ja rauapuudus võib olla nt liigse väsimuse põhjus.
C-reaktiivne valk (CRP) võimaldab tuvastada põletike ja infektsioonide olemasolu.
Glükoos näitab veresuhkru taset ja suhkruhaiguse avaldumise riski.
Glükohemoglobiin (HbA1c) näitab glükoosi keskmist väärtust proovivõtule eelneva 6-8 nädala jooksul ja aitab selgitada suhkruhaiguse tekke riski.
Alaniini aminotransferaas (ALAT) võimaldab hinnata maksarakkude seisundit.
Kreatiniin koos eGFR-iga peegeldab neerude tööd.
Kolesterool, HDL- ja LDL-kolesterooli ning triglütseriidide taseme jälgimine ja tulemuste alusel vajadusel elustiili korrigeerimine võimaldab ennetada südame-veresoonkonna haiguseid:

Kolesterool on oluline ühend rakkude ehituses, D-vitamiini, sapphapete ja suguhormoonide tootmiseks, kõrgenenud tase veres on südame-veresoonkonna haiguste riskitegur;
LDL-kolesterool (LDL) ehk nn „halva kolesterooli“ kõrge tase veres põhjustab veresoontes aterosklerootilisi muutusi ehk lupjumist ja suurendab südame-veresoonkonna haiguste riski;
HDL-kolesterool (HDL) ehk nn „hea kolesterooli“ piisav sisaldus veres vähendab südame-veresoonkonna haiguste riski;
Triglütseriidid peegeldavad lipiidide ainevahetust ja nende kõrgenenud tase veres suurendab südame-veresoonkonna haiguste riski.




Kilpnääret stimuleeriv hormoon (TSH) võimaldab hinnata kilpnäärme tööd.
Vitamiin D (25-OH) peegeldab organismis luude ja hammaste tugevuse tagamiseks, lihastööks ja koordinatsiooniks vajaliku vitamiini taset.
Et aastatega võib terviseprobleeme paratamatult lisanduda, on soovitav Terviseriski paketile lisaks teha 50+ vanuses naistele ja 40+ vanuses meestele mõeldud lisapaketid, milles olevad analüüsid võimaldavad hinnata ja täpsustada just eaga kaasnevate terviseriskide olemasolu. Näiteks naistel luuhõrenemise ja meestel eesnäärme probleemide tekke riski.
Terviseriski pakett on SYNLABi klientide seas populaarseim. Paketis sisalduvaid 13 analüüsi võiks teha nii mehed kui naised regulaarselt iga paari aasta tagant. Paketti saab tellida otse ja mugavalt patsiendiportaalist MINU.SYNLAB.EE ja vereproovi anda ilma eelregistreerimiseta lähimas SYNLABi verevõtukohas. Vastused jõuavad samasse portaali hiljemalt 3 tööpäeva jooksul. Sobivate analüüside valimisel ning tulemuste tõlgendamisel saab abi tellides lisaks laboriarsti konsultatsiooni.
Allikas: https://minu.synlab.ee
Foto:  Online Marketing

Vaata ka:

joulud

Mis on jõulustress?

Jõulustress viitab pinge- ja stressitundele, mida paljud inimesed kogevad pühadeperioodil, eriti jõulude eel ja ajal.

gripp

Nakkushaiguste ülevaade: grippi haigestumine võib järsult kasvada

Kõikide ülemiste hingamisteede viirusnakkuste (COVID-19, gripp, RSV) haigestumus on kasvutrendis ning gripiviiruse ja COVID-19 levik