0.3 C
Tallinn
Esmaspäev 6. veebruar 2023
TervisUus partii leetrivaktsiini jõudis kohale.

Uus partii leetrivaktsiini jõudis kohale.

Terviseamet soovitab leetrite leviku tõttu vaktsineerida leetrite vastu lisaks lastele ka täiskasvanuid. Huvi vaktsineerimise vastu on tõusnud ning kohati on tekkinud olukord, kus vaktsiin on ajutiselt mõnes piirkonnas otsa saanud.

Ravimiameti andmetel saabus sel kolmapäeval Eestisse 336 annust leetrivaktsiini, järgmisel nädalal on plaanis uus tarne koguses 1120 annust. „M-M-RVAXPRO müügiloa hoidja kinnitusel on vaktsiin kättesaadav ning hankevälised tarned toimuvad regulaarselt,“ teatas ravimiameti tegevuslubade ja inspektsiooni büroo vaneminspektor Klara Saar.

Lapsi vaktsineeritakse riikliku immuniseerimiskava raames ning selle eest tasub riik, täiskasvanutel tuleb aga leetrivaktsiini eest ise maksta (vaktsiin maksab umbes 15 eurot). Vaktsineerida saab nii vaktsineerimiskabinettides kui ka perearstil; viimase puhul soovitatakse vaktsiin ette tellida, kuna riiklikud varud on mõeldud laste vaktsineerimiseks. Immuniseerimiskava vaktsiini hangib Eesti Haigekassa riigihanke raames.

Eestis vaktsineeritakse riikliku immuniseerimiskava alusel ühe- ja 13aasta vanuseid lapsi leetritemumpsi ja punetiste vastu kompleksvaktsiiniga M-M-RVAXPRO. Vaktsineerimise teostab kas perearst või lapsevanema nõusolekul kooli meditsiinitöötaja. Immuniseerituse saavutamiseks on vajalik kahe doosiga vaktsineerimine.

Saare sõnul kasutatakse sama vaktsiini ka täiskasvanute vaktsineerimiseks. See tähendab, et lisaks leetrivaktsiinile tuleb kompleksvaktsiiniga kaitse ka mumpsi ja punetiste vastu.

Täiskasvanutel, kes ei ole leetreid kas põdenud või pole nende vastu vaktsineeritud (või ei oma enda seisundi kohta infot), soovitab terviseamet end vaktsineerida kahe MMR-vaktsiinidoosiga. Kahe vaktsineerimise vaheline aeg peaks olema vähemalt üks kuu.

Samuti peaksid end uuesti vaktsineerima need täiskasvanud, kes on vaktsineeritud kas ühe doosiga või kelle kahe doosiga vaktsineerimine jäi aastatesse 1980–1992.

Terviseameti teatel saab 30% leetritesse haigestunutest vähemalt ühe tüsistuse. Eriti ohustatud on alla viieaastased lapsed ja üle kahekümneaastased täiskasvanud.

Terviseameti andmetel on aasta algusest Eestis registreeritud 11 leetrite haigusjuhtu. “Leetrite ebasoodsa olukorra taustal nii Euroopas kui ka maailmas ei ole välistatud uute leetrite haigusjuhtude sissetoomine Eestisse ja haiguse kohalik levik,” teatas terviseamet.

Allikas: www.virtuaalkliinik.ee

Veel artikleid