2.3 C
Tallinn
Pühapäev 29. jaanuar 2023
TervisTasakaal ja rutiin on tööstressi ennetuse oluline osa

Tasakaal ja rutiin on tööstressi ennetuse oluline osa

Kuidas inimesed õpivad leidma tasakaalu oma bioloogiliste rütmide ja ümbritseva keskkonna rütmide vahel?

Selle inimeste tervise ja heaolu seisukohalt olulise küsimusega tegeleb ajuteadlane Kiti Müller kirglikult. See puudutab tänapäeval peaaegu iga inimest, vahendas tööheaolu portaal.

Globaliseerumine ja digitaliseerumine on muutnud töö tegemist. Paljud inimesed peavad telekonverentse vara hommikul või hilja õhtul. Osad jälle suhtlevad poole ööni niisama sotsiaalmeedias. Paljud on Mülleri arvates oma biorütmide seisukohalt tööl ja üleval valel ajal.

“Inimese bioloogiline une ja ülevaloleku rütm ei sünkroniseeru ümbritseva keskkonna rütmiga. Sellega kaasneb terviseriske,” ütleb Müller.

Uuringud näitavad, et kõigis meie organites on olemas nn bioloogilised kellad. Valguse ja pimedusega kaasnev une ja ülevaloleku rütm on Mülleri sõnul dirigent, kes koordineerib organite rütme. Inimesed peaksid õppima mõistma oma kehakella ning seejärel püüdma leida viise, kuidas enda ja keskkonna rütme omavahel sobitada.

Müller ei usu, et tööheaolu kasvatamine oleks võimalik üksikute trikkide abil. Inimeste argi- ja tööelu ühendamise tasakaal on tööheaolu seisukohalt üks olulisemaid asju. Elu on tervik, milles on lõplik vastutus inimesel endal. Inimene peaks õppima tundma enda eripära: Milline magaja ma olen? Millal olen kõige aktiivsem? Kuidas ma peaksin elama? Seejärel võiks arutada tööandjaga sellest, kuidas töö planeerida selliseks, et iga meeskonna liiga saaks piisavalt hästi hakkama.

“On ebareaalne, et töökohtades saaks leida lahenduse, mis oleks kõikide jaoks täiuslikult sobiv. Me inimestena oleme lihtsalt nii erinevad,” ütleb ta.

TASUB TEADA:

Väsinud inimene ei suuda uutmoodi mõelda, vaid keskendub hakkamasaamisele. Töö teatud rutiinid aitavad inimesel taastuda ning töös rohkem jaksama.

Tööandja ei saa parandada argielu

Müllerit on ajuteadlasena huvitanud tööheaoluga seonduvad küsimused juba ligi 30 aastat. Aastate jooksul on ta kohtunud ja vestelnud tuhandete töötajatega väga erinevatest ettevõtetest ja organisatsioonidest. “Usun, et kõikides töökohtades on töötajaid, kes tunnevad ennast hästi ja neid, kes ühel või teisel põhjusel ei saa hakkama.”

Selles, kuidas inimesed tööd jaksavad teha, võib olla ka tööga mitteseotud põhjuseid. Sellest räägitakse liiga vähe. Kuigi töö on hästi planeeritud ja inimese oskuste seisukohalt optimaalne, võib tema argielu olla nii suure koormusega, et tal jääb tööl jaksu väheseks. “Kui töötaja argielus on mingeid raskeid asju, siis tööandjal ei pruugi olla võimalik teha midagi, et tõsta tema heaolu.”

Avalikkuses räägitakse kas läbipõlemisest või siis üliinimestest. See häirib Müllerit. “Suur osa inimestest asetub töös jaksamise seisukohalt nende äärmuste vahele. Minu meelest oleks oluline, et tavainimesed, kes igapäevaeluga hästi hakkama saavad, jagaksid oma nippe ka teistele.”

Töötunnid ei näita tõhusust

Skandinaavias Mülleri sõnul tööandjad mõistavad, et inimeste töövõimel on piirid ja see võib muutuda. Samas on tema sõnul illusioon see, et pidev tööl olemine on efektiivsuse mõttes hea. Töötaja vajab vaba aega ning puhkust. Uuringud näitavad, et üle 10-tunnised tööpäevad nõrgendavad kognitiivseid võimeid.

Väsimus ja pidevad muutused vähendavad loovust. Töö tegemise rutiine ei ole mõistlik pidevalt muuta. Kuigi maailm muutub kiiresti, töörutiine ei pea kaasajastama lihtsalt muutmise pärast. Positiivsetest praktikatest tasub Mülleri arvates kinni hoida.

Nende hulka kuuluvad näiteks ka lõuna- ja puhkepausid. Aju vajab puhkust umbkaudu iga kolme tunni tagant. Pausi tasub pidada heas seltskonnas koos töökaaslastega, soovitab neuroloog.

Algallikas: Edenred

KITI MÜLLERI KOLM TÖÖHEAOLU TRENDI:

1. Inimene on tervik ja nii argielul kui ka vabal ajal on mõju tööheaolule. Inimene peab õppima mõistma oma individuaalsust.

2. Inimesed jaksavad töötada kauem. Vanusega toimub inimeses teatud biofüsioloogilisi muutusi, näiteks tööst taastumiseks vajalik aeg on vanemas eas pikem. Kui seda töös arvesse võtta, siis inimesed võivad töötada ka väga vanana. Tehnoloogial on siin oluline roll.

3. Töökohtades tuleks rääkida senisest enam tööheaolust ja välja töötada tööheaolu arendamise ja hoidmise protsessid.

Allikas: virtuaalkliinik.ee

Foto>: Abbie Bernet@abbiebernet

Veel artikleid