Wednesday , 26 January 2022
haigla

Tallinna haiglaid ähvardab kokkuvarisemine, meditsiinitöötajad on läbi põlenud

“Meil on olnud inimesi, kes on pakkunud raha, et nad saaksid siia tulla ja nakatada end selle haigusega ja seeläbi tõestada siis maailmale, et seda haigust ei ole olemas,” ütles nakkuskliiniku õendusjuht Ivar Käsper.

Samal ajal, kui tuhanded inimesed kogunesid puntras, külg külje kõrval Vabaduse väljakul, on haiglate COVID-osakondades pea kõik voodikohad täis saanud. Olukord on kriitilisem kui kunagi varem, sest arstidel ja õdedel on nüüdseks päriselt jaks otsa saanud.

“Vahel on nii, et kui koridoris küsin mõnelt kolleegilt, et kuidas läheb ja ta puhkeb selle peale nutma ning läheb ära, siis see on mark,” kirjeldas haiglapersonali olukorda Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkuskliiniku õendusjuht Ivar Käsper.

“See on pikalt kestnud stress. Pikk kriis on selja taga ning see veel kestab ja see väsimus on lihtsalt kuhjunud,” nentis Lääne-Tallinna Keskhaigla juhatuse esimees Arkadi Popov.

Meditsiinitöötajad on läbi põlenud

Õed on läbi põlenud ja praegu paljud neist võtavad haiguslehti ning mitmed loobuvad enda tööst sootuks. Enam ei motiveeri ka raha. Näiteks Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkuskliinikus on praegu personalist puudu 13 ja pool töötajat. See tähendab, et alles jäänud töötajad teevad ületundide otsa veel ületunde.

“Mina olen ka õnnetu. Tahaksin sellest vabaneda ja puhata kunagi ning elust rõõmu tunda, kuid praegusel hetkel mul isiklik elu puudub,” ütles Käsper ning lisas, et viimaste kuude jooksul pole olnud ainsatki päeva, mil poleks töö nakkuskliinikus teda oodanud. “Minu päevad algavad sellega, et ärkan hommikul veidi enne kuute. Jõuan enne kella seitset tööle ning ära lähen, siis kui selleks võimalus tekib. Vahel jõuan seitsmest või kaheksast koju, vahel alles kell kümme.”

Kuid tööd tuleb aina juurde, sest seis halveneb iga tunniga. Kui täpselt aasta tagasi vajas Eestis COVIDiga haiglaravi vaid 29 patsienti, siis juba kolm kuud hiljem oli see arv tõusnud üle 400. Õigepea sai puudutatud haiglate valuläve. Täna oleme taas olukorras, kus COVIDiga vajab haiglaravi üle 400 patsiendi. Kuhu edasi?

Raskes seisus enamasti vaktsineerimata patsiendid

Valdavalt satuvad selle viiruse tõttu raskesse seisu vaktsineerimata patsiendid. “Nakkuskliiniku alumisel korrusel, kus on kõige raskemas seisus patsiendid, viibib praegu 12 patsienti, neist 1 on vaktsineeritud ja 11 vaktsineerimata,” tõi välja Käsper.

Koroona vohab ja haiglad valmistuvad parasjagu veel suuremaks kriisiks. Taas on mindud plaanilise ravi kallale ja personali neist osakondadest suunatakse uutesse COVID-osakondadesse. Käegakatsutav on aga olukord, kus plaaniline ravi lõpetatakse täielikult.

Patsiendid, kelle elukvaliteet on mõne tervisehäda tõttu vilets, kes näiteks igapäevaselt peavad tarvitama valuvaigisteid ja lonkavad – paljude nende kauaoodatud operatsioon on taas lükkunud edasi. “Kahjuks nii see on,” tõdes Popov. “Me peame sellise tegema valiku lihtsalt sellel põhjusel, et COVID-patsiendid on erakorralised haiged. Me ei saa erakorralisele patsiendile ära öelda.”
Miljoni dollari küsimus – kuidas saada vaktsineerima neid, kes seisavad kiivalt selle vastu? Nakkuskliiniku õendusjuht Ivar Käsper ütles, et tema on pika kriisi jooksul aru saanud, et usuga võitlemine ei ole efektiivne, “Meil on olnud inimesi, kes on pakkunud raha, et nad saaksid siia tulla ja nakatada end selle haigusega ja seeläbi tõestada siis maailmale, et seda haigust ei ole olemas,” sõnas ta.

Mitmed patsiendid, keda on koroonaviirus haiglasse viinud ning kes läbi raskuste tervenenud, pole ikka haiglast välja kirjutades näidanud vähimatki soovi end tulevikus siiski vaktsineerida. “Näiteks on sel puhul väidetud, et see haigus olu hoopis midagi muud,” ütles Käsper.

Uuest nädalast uued piirangud

Valitsuse otsusel ei pääse esmaspäevast enam COVID passita nendesse kohtadesse, kuhu varem sai negatiivse testiga või läbiõdemistõendiga. Piirangud kehtivad kuni jõulu- ja aastavahetuspidude lõpuni ehk 10. jaanuarini.

“Võib öelda, et need piirangud annavad juba mõju. Vaatasime statistikat juba neljapäeva hommikul ja avastasime, et pea 1600 esmast süsti oli eelmisel päeval tehtud. See on viimase kuu record,” ütles Popov.

Kas vaktsineerimine hoogustub piisavalt kiires tempos ning kas piirangud annavad piisavat tulemust või ootab meditsiinisüsteemi ees kokkuvarisemine? Igatahes praegu on Eesti olukord Euroopas epidemioloogiliselt üks halvimaid.
Kel on vaktsiini osas kõhklusi, siis täna ja homme saab neljas Tallinna linnaosas vaktsineerimispunktides personaalset nõustamist. Soovi korral saab neis ka vaktsiini või tõhustusdoosi.

Tõhustusdoosiga vaktsineerimine on soovitatav üle 65-aastastele inimestele, kuid seda võivad ka teha nooremad. Kuurist peab olema möödunud 8 kuud.

Jaga

Vaata ka:

terviseamet

Terviseamet muutis omikroni leviku tõttu lähikontaktsete kaardistamist

Koroonaviiruse omikroni variandi kiire leviku tõttu muutis Terviseamet epidemioloogilise uuringu läbiviimise strateegiat ja keskendub esmajärjekorras …

karmen joller

Perearst Karmen Joller: Perearstile iga asja pärast ei pea helistama

Perearstide Seltsi juhatuse liige dr Karmen Joller kinnitas, et perearstide koormus on tohutult tõusnud. „Inimestel …

covid 19 g829362110 640

26.01. Ööpäevaga tuvastati 5845 uut covid-19 haiget. Suri 5 koroonaviirusega nakatunud inimest

26. jaanuari hommikuse seisuga on haiglas 287 koroonaviirusega nakatunud patsienti. Neist 193 vajab haiglaravi raskeloomulise …

covid 19 gbff4c208a 640

Soome epidemioloogi Jussi Sane sõnul lõppeb koroonapandeemia siis, kui inimesed lõpetavad sellesse uskumise.

Arvatakse, et Omikron lõpetab pandeemia, aga tegelikkuses on nii, et senikaua, kuni inimesed on hirmul …