2.3 C
Tallinn
Pühapäev 29. jaanuar 2023
TervisSeljata kevadväsimus 7 lihtsa sammuga.

Seljata kevadväsimus 7 lihtsa sammuga.

Kevade saabudes hakkavad tuju ja enesetunne paranema. Päevad on lõpuks ometi pikemad, ilmad sõbralikumad ja kõik tundub kuidagi lihtsam. Siiski mitte alati. Kevadväsimus on ebameeldiv probleem, mis võib elukvaliteeti tõsiselt halvendada.
Kevade saabudes hakkavad tuju ja enesetunne paranema. Päevad on lõpuks ometi pikemad, ilmad sõbralikumad ja kõik tundub kuidagi lihtsam. Siiski mitte alati. Kevadväsimus on ebameeldiv probleem, mis võib elukvaliteeti tõsiselt halvendada. Kas oled valmis kevadväsimuse seitsme lihtsa sammuga seljatama?

1. samm: tee trenni

Enamik inimesi arvab, et väsimus ja sportimine ei sobi kokku. Tegelikult… On see täiesti vale! Isegi kui sul ei ole palju energiat, on ikkagi hea ennast liigutada, sest tegelikult täidab see patareisid selle asemel et neid veelgi kulutada. Füüsiline tegevus vabastab kehas endorfiine ja need nn õnnehormoonid turgutavad kindlasti nii keha kui ka vaimu.

2. samm: joo palju vett

Vedelikuvaegus on väga tavaline väsimuse põhjus, eriti kui ilmad hakkavad soojaks minema ja keha vajab rohkem vedelikku kui külmemal ajal. Isegi kerge vedelikupuudus kahandab kohe energia taset, põhjustades kevadväsimust, mida me kõik nii hästi tunneme ja nii väga vihkame. Kuidas vedelikupuudus üldse väsimust põhjustab? Vedelikupuuduse tõttu veri pakseneb, mistõttu hapnik ja toitained liiguvad lihastesse, kudedesse ja organitesse aeglasemalt. Selleks et arvutada välja, kui palju sa pead päeva jooksul jooma, jaga kehamass kilogrammides 30ga ja vastus, eeldusel et su kehamass on normaalne, näitabki ligikaudu, mitu liitrit vett sa pead iga päev jooma.

3. samm: hoidu stressist nii palju kui võimalik
Stressi täiesti vältida ei ole peaaegu võimalik, kuid enamik meist saab teha üsna palju, et seda võimalikult palju vähendada. Stress ei ole mitte ainult oluline tegur mitmete väga ebameeldivate haiguste väljakujunemisel, vaid see on ka üks väsimuse peamisi põhjusi. Kuidas aga stressi võimalikult palju vähendada? Puhates sageli, liikudes aktiivselt värskes õhus nii palju kui võimalik, planeerides kõik päevased toimetused nii, et sa ei oleks nende pärast stressis.

 
 
 

4. samm: söö alati hommikusööki

Peaaegu mitte kellelegi ei meeldi vara tõusta, et tervislikku hommikusööki valmistada, kuid just seda sa peadki tegema, et kevadväsimus eemale peletada. Hommikusöök paneb organismi pärast head öist puhkust käima, nii et on vältimatult vajalik anda organismile piisavalt energiat, et päev otsa korralikult vastu panna. Hommikusöök on alus kõigele, mida hiljem päeva jooksul sööd, nii et hommikusöök sisaldagu rohkesti toitaineid, aga olgu samas piisavalt kerge, et organism ei peaks päeva esimestel tundidel pidevalt pingelise seedimisega tegelema.

 
 

5. samm: tarbi rohkem rauda

Rauapuudus organismis on veel üks sagedasi kevadväsimuse põhjusi, sest selle tõttu liigub organismis vähem hapnikku. Mida siis teha? Võid süüa rauda sisaldavaid toidulisandeid (ära aga ületa soovitatud annust!) või suurendada looduslike rauaallikate tarbimist, lisades igapäevasesse menüüsse teatud toiduaineid. Oad, munad, rohelised lehtköögiviljad ja pähklid sisaldavad rikkalikult rauda ja on seega suurepärane valik kevadväsimuse seljatamiseks.

 
 

6. samm: söö korrapäraselt

Tervislik ja toitainerikas hommikusöök ei hoia aga energiat üleval kogu päevaks. Samuti ei tee seda lõunal ülisuure kaloririkka toiduportsu söömine. Kogu päeva hea enesetunde ja värskuse säilitamise saladus on korrapärane söömine: enamik eksperte soovitab süüa viis korda päevas korrapäraste vaheaegadega. Kaks nendest toidukordadest peaksid olema väga kerged suupisted (hea valik on näiteks puuvili või jogurt) ja kolm peamist söögikorda ei tohiks samuti olla rasked. Tagasihoidlikkus ja mõõdukus söömisel on kevadväsimuse ennetamise võti!

7. samm: tee kodus kevadine suurpuhastus

Kas kevadpuhastus aitab peletada kevadväsimust? See kõlab ebatavalisena, kuid tegelikult see töötab. Pidev väsimus võib olla ka ebameeldiva elukeskkonna tagajärg. Kui su kodu on kogu aeg segamini, mõjutab see kindlasti ka sinu üldist heaolu. Mida teha? Haara koristusvahendid pihku ja hakka koristama-puhastama teed parema elu suunas! Peaksid keskenduma sellele, et puhastada kodus kõik pinnad, tagama, et seal oleks tubades piisavalt loomulikku valgust ja õhku nii palju, kui on võimalik siseruumides värsket ja hapnikurikast õhku tagada.

Veel artikleid